extruder gubi kroki

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
danahan

extruder gubi kroki

Postautor: danahan » 08 sty 2017, 20:42

Witam mam problem z gubieniem kroków przez extruder. Mam pewien pomysł na przyczynę tego problemu ale potrzebuje upewnienia.

Otóż czy może to być spowodowane zbyt wysoką temperaturą na stepsticku (drv8825) ??? Dziś nie mam czym jej już zmierzyć ale jutro coś postaram się wykombinować.

jankess0493

Re: extruder gubi kroki

Postautor: jankess0493 » 08 sty 2017, 20:47

Nie korzysta się z drv8825 jako stepstick do extrudera. Dodatkowo zbyt wysoka temperatura na stepsticku, też jest przyczyną gubienia kroków.

danahan

Postautor: danahan » 08 sty 2017, 20:50

Zamontowałem wentylator nad rampsem i problem ustąpił. Możesz mi powiedzieć dlaczego nie korzysta się z drv8825 na extruderach ?? Czy może to powodować jakies uszkodzenia elektroniki czy tylko wpływa na jakość wydruku

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 08 sty 2017, 20:57

danahan pisze:Zamontowałem wentylator nad rampsem i problem ustąpił. Możesz mi powiedzieć dlaczego nie korzysta się z drv8825 na extruderach ?? Czy może to powodować jakies uszkodzenia elektroniki czy tylko wpływa na jakość wydruku

DRV lubi gubić mikrokrok przy dużym obciążeniu, co powoduje nieregularny wypływ filamentu, więc wpływa na jakość wydruku.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

kaloria

Postautor: kaloria » 10 sty 2017, 16:37

kopytko pisze:
danahan pisze:Zamontowałem wentylator nad rampsem i problem ustąpił. Możesz mi powiedzieć dlaczego nie korzysta się z drv8825 na extruderach ?? Czy może to powodować jakies uszkodzenia elektroniki czy tylko wpływa na jakość wydruku

DRV lubi gubić mikrokrok przy dużym obciążeniu, co powoduje nieregularny wypływ filamentu, więc wpływa na jakość wydruku.

A samochód lubi się rozbijać na przydrożnych drzewach. RTFM! - tam jest wszytko, cała tajemnica jest na stronie 6 w PDFie w sekcji "MOTOR DRIVER", oraz dodatkowo opisane w punkcie 8.3.4. Niestety PDF również nie ułatwia poprawnego podłączenia silników, bo schematy podłączeń są błędne. Przy bezpośrednim podłączeniu silnika będzie on zawsze "szalał". Na wyjściu ze stepstika należy zgubić 12% napięcia zasilającego, a dokładniej, po korekcie z punktu 8.3.4 11,25%.
Ile procent trzeba zgubić wynika ze stosunku t blank/TPWN. Najłatwiej to robić zasilając silnik przez antyrównoległe diody. Przy zasilaniu 12V w części narastającej cyklu stepstik z DRV8825 nie potrafi wygenerować napięcia niższego niż 1,35V. Przy znamionowym napięciu silnika 3V (dla Imax) na jednej cewce pojawia się napięcie o poziomie 45% Vmax. To jest poziom odpowiadający szóstemu mikrokrokowi w sterowaniu 1/16. W dziewiątym jest szczyt, na obu cewkach 71%. Bez wycięcia "nacieku" prądu powodowanego przez "Blanking Time" silniki muszą przeskakiwać. A jeśli ktoś jeszcze zasila silnik na półgwizdka, to ma maksymalnie sterownie półkrokowe ((100%,0%),(71%,71%),(0%,100%)).

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 10 sty 2017, 17:56

Za uja nie wiem o co Ci chodzi z antyrównoległymi diodami. Fajnie, że starasz się brzmieć mądrze, ale wątpię by komukolwiek to w czymkolwiek pomogło.
Nikt nie będzie na pająka lutować do stepstika jakiś antyrównoległych diód, bo gdzieś tak w dokumentacji wyczytałeś, sto razy wygodniej i pewniej jest wsadzić a4988 i zapomnieć o temacie.

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 10 sty 2017, 20:52

kaloria pisze:
kopytko pisze:

A samochód lubi się rozbijać na przydrożnych drzewach. RTFM! - tam jest wszytko, cała tajemnica jest na stronie 6 w PDFie w sekcji "MOTOR DRIVER", oraz dodatkowo opisane w punkcie 8.3.4. Niestety PDF również nie ułatwia poprawnego podłączenia silników, bo schematy podłączeń są błędne. Przy bezpośrednim podłączeniu silnika będzie on zawsze "szalał". Na wyjściu ze stepstika należy zgubić 12% napięcia zasilającego, a dokładniej, po korekcie z punktu 8.3.4 11,25%.
Ile procent trzeba zgubić wynika ze stosunku t blank/TPWN. Najłatwiej to robić zasilając silnik przez antyrównoległe diody. Przy zasilaniu 12V w części narastającej cyklu stepstik z DRV8825 nie potrafi wygenerować napięcia niższego niż 1,35V. Przy znamionowym napięciu silnika 3V (dla Imax) na jednej cewce pojawia się napięcie o poziomie 45% Vmax. To jest poziom odpowiadający szóstemu mikrokrokowi w sterowaniu 1/16. W dziewiątym jest szczyt, na obu cewkach 71%. Bez wycięcia "nacieku" prądu powodowanego przez "Blanking Time" silniki muszą przeskakiwać. A jeśli ktoś jeszcze zasila silnik na półgwizdka, to ma maksymalnie sterownie półkrokowe ((100%,0%),(71%,71%),(0%,100%)).

Ok, niech będzie ,ze źle jest zasilany itp. Ale tego nikt nie będzie przerabiał dlatego łatwiej zmienić stepstick :)
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 10 sty 2017, 20:52

kaloria pisze:
kopytko pisze:

Ok, niech będzie ,ze źle jest zasilany itp. Ale tego nikt nie będzie przerabiał dlatego łatwiej zmienić stepstick :)
Aktualne drukarki:

kaloria

Postautor: kaloria » 11 sty 2017, 1:26

Ok, niech będzie ,ze źle jest zasilany itp. Ale tego nikt nie będzie przerabiał dlatego łatwiej zmienić stepstick

Pod ekstruder warto mieć DRV z mikrokrokiem 1/32. Tego A4899 nie urodzi w żaden sposób. Diody to żaden problem, przeważnie się jakieś ma. Jeśli ktoś kiedys kupował np z TME to ma ich tyle, że zastanawiał się co z nimi zrobić. Może dać je pomiędzy silnik ekstrudera a stepstik z DRV.
Jeśli chodzi o pozostałe silniki, to nie ma się co wysilać. Przy zębatkach 16T i mikrokroku 1/16 jest dokładność pozycjonowania 0,01mm, co jest poziomem SF dla drukarki. I tak tak dokładnie nie będzie drukować. Sama dokładność filamentu na to nie pozwoli.

Za uja nie wiem o co Ci chodzi z antyrównoległymi diodami. Fajnie, że starasz się brzmieć mądrze, ale wątpię by komukolwiek to w czymkolwiek pomogło.
Nikt nie będzie na pająka lutować do stepstika jakiś antyrównoległych diód, bo gdzieś tak w dokumentacji wyczytałeś, sto razy wygodniej i pewniej jest wsadzić a4988 i zapomnieć o temacie.

Twój świat jest mały, wątpliwości jeszcze mniejsze. Ja kombinowałem z "blanking time" i myślałem aby podpiąć diodę i zobaczyć co się stanie. Ale jak to bywa, często to nad czym myślisz już ktoś wymyślił. Google w tym przypadku oszczędza czas, ale trzeba chcieć i umieć go używać, no ale też trzeba wiedzieć czego się szuka i umieć go zapytać.
Rozwieję twoje wątpliwości, aż wstyd że takie nerdy, co o druku wiedzą prawie wszytko przez prawie dwa lata na to nie wpadły. Tu proszę link.

A co do pająka, to można zrobić płytkę, która naprawi błędy RAMPSa, bo trzeba być odważnym albo nieświadomym aby używać w postaci takiej jak jest.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 11 sty 2017, 17:12

No i to rozumiem, przystępny tekst, z narysowanym schematem oraz podanym nawet typem potrzebnej diody. Jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie pytać jak zrobić, żeby drv8825 były użyteczne, bo nie ma kasy na kupno a4988 to mu ten tekst polecę, ale na pewno mimo tego tekstu nie będę drv8825 polecać, bo nie ma to sensu polecać czegoś co trzeba naprawić od razu, jeszcze w taki sposób. Jeszcze ktoś nieuważnie polutuje te diody, zrobi mu się jakieś zwarcie i będzie miał kaplicę. Lepiej zaopatrzyć się (szczególnie dla ekstrudera) w a4988.

Co do RAMPS to powiem tylko tyle, że na szczeście jest wiele alternatyw:) Może nie w tej cenie, ale świadoma osoba zrozumie, że za niską ceną, stoi też niska jakość.

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”