Projektowanie małych elementów

O programach i dodatkach do nich
Jarek.P

Projektowanie małych elementów

Postautor: Jarek.P » 13 wrz 2016, 19:58

To mój pierwszy post na tym forum, ale ponieważ technika druku 3D mocno mnie wciągnęła, pewnie będę tu gościł częściej.
Póki co jestem mocno początkujący, moja drukarka (X3D wg projektu Sławka z rctruck.pl) działa raptem od kilku dni i póki co drukuje głównie elementy dla niej. M.in. narysowałem sobie uchwyt do nieruchomego końca rurki PTFE podającej filament, będący jednocześnie korpusem "filtra" tegoż filamentu. Na rysunku to wyglądało cudnie:

Filtr_do_filamentu_-_DesignSpark_Mechanical_2016-09-13_19-45-33.png

Wydrukowało się w zasadzie ok, choć ze względu na niewielkie wymiary całości, inicjały wyszły jako coś, co wygląda na wadę wydruku. Niestety jednak, oba elementy do siebie nie pasują.

20160913_190640.jpg

Gwint na korku, mający mieć średnicę fi8mm wyszedł z 0,25mm szerszy, z kolei korpus wyszedł z 0,25mm węższy. Mój bład, powinienem przewidzieć skurcz wydruku przy takim małym detalu (większe rzeczy drukarka drukuje wiernie, kostkę testową wydrukowała z odchyłami wymiarów w okolicy 1%), ewentualnie jego rozepchanie na zewnątrz?

Cały ten element po prostu zrobię od nowa, większy, ale wdzięczny będę za porady doświadczonych, jak do takiego czegoś w ogóle podejść, gdyby projektowany element miał być taki mały? Z góry przewidzieć z pół milimetra luzu? Więcej? Jak taki luz dobierać?

madzik2506

Re: Projektowanie małych elementów

Postautor: madzik2506 » 10 lis 2016, 16:05

zawsze musisz mieć jakiś luz żeby elementy weszły w siebie ;)
btw bardzo ładne wykonanie

Druk 3D

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 10 lis 2016, 22:58

A co do napisów itp. to lepszą precyzję uzyskasz jako wklęsłości niż wystające.

judeasz

Postautor: judeasz » 23 gru 2016, 8:22

Witam czy ktoś by mi wykonał uchwyt do CB ??

Awatar użytkownika
tom4cad
Kontaktowanie:

Postautor: tom4cad » 23 gru 2016, 9:30

Zapewne tak, napisz w dziale giełda/usługi i narysuj przynajmniej szkic tego co chcesz wydrukować lub poszukaj gotowca np tu:
www.thingiverse.com

judeasz pisze:Witam czy ktoś by mi wykonał uchwyt do CB ??
TDI-CAD Filamenty Wrocław Sklep
http://TDI-CAD.PL

Moje projekty na thingiverse:
http://www.thingiverse.com/tom4cad/designs

Wróć do „Projektowanie 3D”