Pirometr

Niezbędne narzędzia
Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Re: Pirometr

Postautor: FlameRunner » 02 lut 2016, 11:04

A jaką emisyjność ma aluminium z matową powierzchnią ubrudzone przypalonym ABS w zakresie temperatur 200-300°C? ;)

olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 02 lut 2016, 11:13

Jak kalibrujesz drukarkę zaraz po złożeniu to nie masz żadnych zabrudzeń. W późniejszej eksploatacji to jest problem z zabrudzeniem bloku, ale jeżeli masz podejrzenia lub chcesz się upewnić jaka jest temperatura na głowicy to ciekawe czym to robisz?
Wyczyścić blok można.

FlameRunner pisze:A jaką emisyjność ma aluminium z matową powierzchnią ubrudzone przypalonym ABS w zakresie temperatur 200-300°C? ;)

A na Twoje pytanie to do wujka google:
http://www.emd.net.pl/pirometry.html

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 02 lut 2016, 11:42

olo2000pm pisze:Artu, musisz kupić pirometr z regulowanym współczynnikiem emisyjności...
Dobra, kupiony :git: Jak by coś, to będzie na Ciebie :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Hrumque

Postautor: Hrumque » 20 mar 2016, 16:05

Koledzy, może trochę wam rozjaśnię:
Pirometr nie mierzy temperatury
Mierzy emisję podczerwieni (z której "wywnioskowuje" jaka to temperatura, na podstawie pewnych wzorów i współczynnika emisyjności). A ta bywa całkowicie różna dla ciał nie-idealnych, różnych od ciała "doskonale czarnego" (jak ktoś pamięta z fizyki poziom podstawówka/gimnazjum takie określenie).
W dodatku podczerwień, oprócz bycia emitowaną z ciał o temperaturze wyższej niż zero absolutne - również się odbija, więc jeśli mierzymy np. "temperaturę stołu" w sensie emisji podczerwieni ze stołu - to w większości przypadków trzeba bardzo uważać, by nie zmierzyć odbitej od stołu emisji podczerwieni z (o wiele cieplejszego - mocniej "świecącego podczerwienią") hotendu.

Ta sama zasada pomiaru (i problemy) dotyczą pomiarów kamerą termowizyjną, i na takiej kamerze (obrazie) dokładnie widać te problemy z emisyjnością, z odbijaniem się itd, których pirometr nie pokazuje a posiada (dając jeden wynik "temperatura = X")
FLIR0052.jpg
tu widać też "echo" odbitego hotendu od stołu.

FLIR0050.jpg
Tu widać zakłócenie wyniku pomiaru - wewnątrz grzałka jest o wiele cieplejsza niż cały blok hotendu

FLIR0057.jpg
tu widać odbicie od stołu emisji z gorącego hotendu, oraz stygnięcie wydrukowanego elementu

Na fotkach widać, że "kamera widzi" elementy o bardzo różnych emisjach podczerwieni (powiedzymy - o różnych temperaturach). Pirometr tego nie zobaczy - zobaczy i zmierzy tylko UŚREDNIONĄ emisję z takiego obszaru - więc np. jeden znacznie jaśniejszy-cieplejszy punkt znacznie przekłamie pomiar całego chłodniejszego obszaru.

W praktyce, aby poprawić możliwości pomiaru temperatury pirometrem - stosuje się taki myk jak pokrycie miejsca mierzonego czarno-matową farbą (np. tablicową), lub wręcz na partyzanta (a całkiem dobre w wynikach) okopcenie sadzą... Wtedy dane miejsce staje się dużo bardziej zbliżone do nieodbijającego ciała doskonale czarnego. Tylko trzeba pamiętać też, że każdy pirometr "zbiera" ze stożka - im dalej od miejsca mierzonego, tym ten stożek jest szerszy, czyli mierzy uśrednioną emisję z większej powierzchni ciała...

Anxles

Postautor: Anxles » 20 mar 2016, 16:24

teoria teoria, ale ja w pracy uzywam profesjonalnego pirometru. Dobry prirometr kosztujr 2500 zl wiec to sie mija z celem. ja mam taki za 40zl od chinczykow i. 2-3 stopnie przeklamania dla zwyklych zastosowan go nie dyskwalifikuje, przynajmnjej dla mnie. Pod warunkiem ze wiesz jak z niego krzystac, gdzie celowac co bardzo dobrze wyjasnia poprzedni post.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Hrumque

Postautor: Hrumque » 20 mar 2016, 19:12

Anxles pisze:ja mam taki za 40zl od chinczykow i. 2-3 stopnie przeklamania dla zwyklych zastosowan go nie dyskwalifikuje

Otóż to, ale trzeba sobie z tego zdawać sprawę, a nie próbować pirometrem celować w zdrowego pacjenta i zastanawiać się "czemu on nie ma równo 36.6'C, na co wyceluje to pokazuje co innego, to jakiś zjebany szajs jest" :)

maker3d
Kontaktowanie:

Postautor: maker3d » 01 gru 2016, 12:51

Pirometr z ostatniego linka jest całkiem całkiem, obyś dyszy nie chciał wg. niego kalibrować, do większych powierzchni super.

Awatar użytkownika
marcino

Postautor: marcino » 27 gru 2016, 18:33

Swego czasu pewnie ponad 2lata kupiłem pirometr wzbogacony o sondę K taki jak na wiadomym portalu aukcyjnym model HP-880EK i parametry podane przez sprzedawcę w opisie odzwierciedlają żeczywistość tj.błędy na poziomie akceptowanym jak za takie pieniądze i posiada możliwość dostosowania parametrów pomiaru do badanego materiału....wskaźnik laserowy miejsca pomiaru, podświetlany wyświetlacz na życzenie ,pamięć pomiaru max itd. sonda K pomiar prawidłowy bo głównie to rozwiązanie wykozystywałem i cel zakupu ukierunkowany dla sondy a przy okazji optyczne parametry 12:1 ma ok. i działa do dzisiaj.
pozdrawiam Marcin

Wróć do „Narzędziownia”