Sunbeam 2.0

wulfnor

Re: Sunbeam 2.0

Postautor: wulfnor » 15 lut 2014, 11:55

Na jakiej podstawie mniemasz, że musisz coś rekompilować ? http://builds.smoothieware.org/Smoothie-edge.bin tutaj zawsze jest najnowszy build kompilowany raz na dobę, nic nie trzeba kompilować.
Jaka komenda wykonywałeś pida? Ustawienia z marlina nie będa działać. Co znaczy "pogorszył" Jak wyglada teraz wykres temperatury? Jakie ustawiłeś parametry?
Ścieżki poradzą sobie z prądem. Jak mówiłem, jedynym problemem są wtyczki. Możesz puscic przez nie wieksyz prad, ale upewnij sie że sie nie grzeją.
Ogólnie jesli masz takie problemy z duzymi prądami, że musisz dawa 3-4mm^2 to polecał bym zmiane zasilacza na 24V.
Jeśli masz z czym problem to wyslij gcode+config+firmware na kontakt@3d-printers.pl i to sprawdze u siebie. Pisz też proszę dokladnie z czym masz problem, jak do niego doprowadziłeś i na jakiech podzespołach. Wtedy mogę odtworzyć go u siebie i zaradzić.
Mam nadzieje, że uda Ci sie wszystko prawidłowo skonfigurować.

Awatar użytkownika
Radzu

Postautor: Radzu » 15 lut 2014, 12:23

Tak jak pisałem wgrałem najnowszy firmware z linku: http://builds.smoothieware.org/Smoothie-edge.bin
Problem występował nadal.

W innsune do którego podesłałeś link https://github.com/Smoothieware/Smoothieware/issues/314 ludzie podawali rozwiązania w formie zmian kodu, jako że mój angielski nie jest najlepszy zrozumiałem że musiał bym skompilować firmware z tymi podanymi zmianami (a tak w ogóle to średnio ogarniam jak działa github dlatego mogłem coś poplątać).

Na oryginalnych ustawieniach PID temperatura pływała o ok 1 stopień no może trochę więcej, po zrobieniu autotuna temperatura sinusoidalnie pływałą w zakresie +- 2stopni, autotuna robiłem komendą M303 E0 S200 C8 a następnie otrzymane wartości wpisałem komendą M301, po tej komendzie bez restartowania elektroniki (później sprawdziłęm że nie zostało to zapisane w configu rozumiem więc że jak parametry by działały to ręcznie musiał bym je wpisać do pliku) zadałem grzanie na 210 stopni i temperatura zachowywała się jak powyżej.
Ostatecznie wypróbowałem jeszcze ustawienia z Marlina, temperatura bardzo długo dochodziła do zadanej, pozmieniałem parametry torochę na wyczucie i teraz utrzymuje się temperatura na poziomie 209.2-209.9 przy zadanych 210.

Wywaliłem komendę M109 z gcodu, zagrzałem głowicę a następnie wybrałem wydruk z panelu i właśnie coś się drukuje.
Pierwsze wrażenie jest takie że silniki na prawdę ładnie pracują i wydruk idzie szybko i cicho.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie, a tylko obejście problemu ale nie mam teraz za dużo czasu dla drukarki ale jednocześnie chciał bym jak najszybciej ogarnąć nową elektronikę bo w tygodniu będę na delegacji więc nic nie porobię.

wulfnor

Postautor: wulfnor » 15 lut 2014, 12:30

Czasami trzeba wpisac parametry i wykonac drugi pid tune.
Z tym M109 jeszcze zobacze, ja wczoraj testowalem kilka razy i umnie dzialalo [SAO #1]. Obawiam się, że jesli u Ciebie temperatura nie dojdzie to tych 210 to nie przejdzie dalej, moze dodamy jakis margines do M109.
Ale czy temperatura przy rozgrzewaniu nie przestrzeliwuje na chwilke ?
Ciesze się, że udało się zapuścić pierwszy wydruk. Trzymam kciuki żeby dobrze wyszedł :)

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 15 lut 2014, 13:52

Zamiast przekaźnika polecam SSR (solid state relay), które spokojnie będą pracować nawet na wysokim pwm.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
Radzu

Postautor: Radzu » 15 lut 2014, 14:28

Z PIDem z pewnością się jeszcze będę bawił ale to raczej później bo kwalifikuję to raczej do "kosmetyki".
Temperatura oczywiście na początku przeleci zadaną ale jak dla mnie to jak najbardziej prawidłowe i pożądane zjawisko w przypadku głowicy.
Już przy używaniu poprzedniej elektroniki zaobserwowałem że osiągnięcie zadanej temperatury wcale nie oznacza iż czubek głowicy ma właściwą temperaturę i przeważnie dopiero po 1-2 minutach od osiągnięcia prawidłowej temperatury dopiero extrudowana ścieżka szła optymalnie z którego to powodu zawsze ręcznie ustawiałem temperaturę, a dopiero po rozgrzaniu włączałem druk.
Wydruk szedł w miarę dobrze, niestety z jednej strony cię zrobił banan, pewnie w wyniku większych prędkości drukowania bo w RAMPSie miałem dość małe wartości w ograniczeniach wpisane.

Jako że mam trochę czasu opiszę moje dotychczasowe spostrzeżenia:

Płytki jako hardware:
- wykonanie bardzo profesjonalne, większość elementów lutowana maszynowo idealne luty itd.
- ale niestety elementy jak mniemam lutowane później ręcznie już tak nie zachwycają, luty są wprawdzie prawidłowe ale całość kompozycji psuje rozlany nie zmyty topnik który rzuca się pierwszy w oczy i prawdę mówiąc moje pierwsze wrażenie było kiepskie z tego powodu,
- umieszczenie gniazd - o ile gniazda USB i LAN można by pokusić się o dosunięcie do ścianki obudowy i bezpośrednie z nich korzystanie to karta SD jest za głęboko i raczej ciężko było by wykonać obudowę aby można wygodnie kartę wyciągać,
- gniazda mocowe - no nie podobają mi się i nie chcę się bardziej już nad nimi wyżywać aczkolwiek moim zdaniem nawet bez zmiany płytki można by zastosować takie coś - http://allegro.pl/zlacze-ark-2pin-wtyk- ... 47345.html + http://allegro.pl/zlacze-ark-2pin-gniaz ... 47106.html
- zielony diody mogły by świecić odrobinę jaśniej bo w porównaniu do pozostałych to ledwo się żarzą,
- przyciski na sterowniku mają nieco mały skok,
- przyciski na panelu jakoś mi nie pasują, może jak zrobię jakąś obudowę to zmienię zdanie ale coś mi w nich nie pasuje, poza tym reset powinien być jednak niższy od pozostałych,

Software:
- ogólnie strasznie mało opcji w panelu o ile w Marlinie można nawet edytować parametry pracy silników tak tu nie ma nic, rozumiem że przy prawidłowo ustawionej drukarce większość tego jest niepotrzebna ale niektóre opcje powinny się jednak pojawić, bardziej szczegółowo:
- brak możliwości regulacji temperatury - no to jest podstawowa funkcja z której dotąd korzystałem i nie rozumiem jak może jej nie być ?
- brak regulacji ilości wypluwanego filamentu - w Marlinie nazywało się bodajże "Flow" niezbyt często korzystałem ale jednak mogło by być,
- brak możliwości usunięcia pliku z karty, biorąc pod uwagę że ogólna koncepcja elektroniki wydaje mi się taka aby kartę zabudować wewnątrz drukarki i jej nie wyjmować i jest możliwość ładowania plików przez ethernet to przydała by się też możliwość usunięcia plików,
- po wejściu do menu Play trzeba najpierw wybrać SD żeby trafić do głównego katalogu na karcie i nie do końca rozumiem po co ten dodatkowy krok ? będzie możliwość korzystania z 2 kart i w tym miejscu będzie wybór karty ?
- w prawym dolnym rogu cały czas jest wyświetlana jakaś ikona, nie czaję co to,
- o ile wyświetlacz daje całkiem niezłe możliwości to wydaje mi się że to co jest wyświetlane jest na dość słabym poziomie i można by tam wiele poprawić (ikonki itp.),
- bardzo niewygodna zmiana prędkości drukowania na głównym ekranie - klawisz po przytrzymaniu powinien powtarzać swe działanie bo np. aby zjechać do prędkości 50% trzeba nacisnąć 50 razy klawisz co jest strasznie frustrujące,
- czasami jest problem aby prawidłowo skomunikować płytkę z Yarrh, dopiero odłączenie USB, zrestartowanie płytki, podłączenie USB i włączenie Yarrh powoduje ponowne nawiązanie połączenia (problemy mogły być związane z problemem z komendą M109)
- Zawieszenie komendą M109 powoduje że można poruszać się po menu ale nie działa żadna opcja (on/off wentylatorów w custom, bazowanie, preheat, cooldown, jog, abort)
- autotune PID mógł by być wyciągnięty gdzieś w menu albo Yarrh,
- wykres temperatury w Yarrh jest bardzo mało czytelny, przydała by się możliwość skalowania wyświetlanych wartości tak by móc zaobserwować falowanie temperatury,

No i najważniejsze - masakrycznie długie przesyłanie plików na kartę zarówno przez opcje w Yarrh jak i przez webserwer co praktycznie powoduje że przesyłanie plików jest bezsensowne i szybciej był bym w stanie rozebrać drukarkę, wyciągnąć z wnętrza kartę zajść w drugą część domu, wkopiować pliki, wrócić i poskładać, a przez takie przesyłanie by nawet 10% się w tym czasie by nie wysłało.
Moje podejście jest takie że drukarka ma być osobnym urządzeniem niezależnym od komputera, komputer jest potrzebny do zrobienia projektu i wygenerowaniu pliku z gcodem i na tym etapie komputer powinien przestać być potrzebny, oczywiście jak by był zdalny podgląd to fajnie ale w nocy ten pracujący komputer z podglądem nikomu nie jest potrzebny.
Robiłem wczoraj próbę i w 43minuty wkopiowało się tylko 20% 19MB pliku co daje ponad 3,6h na przesłanie pliku ! (połączenie przez ethernet, wysyłanie z Yarrh)
Webserwer jakoś przestał mi działać ale jak wcześniej robiłem test to także mały plik wysyłał się strasznie długo.

Na razie więcej nie umiem sobie przypomnieć ale z pewnością jeszcze ode mnie wyjdzie dużo mam nadzieję konstruktywnej krytyki :P

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 15 lut 2014, 16:13

te arki są takie se. One mają w teorii 20A, w rzeczywistości mogą dużo złego zrobić.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
Radzu

Postautor: Radzu » 15 lut 2014, 16:27

To był tylko przykład, nie twierdzę że to co wrzuciłem na pewno było by lepsze bo trzeba by to zamówić i sprawdzić.
Po prostu takimi które zostały zastosowane to ostatnio łączyłem jakąś sygnałówkę, oczywiście dla większości zastosowań pewnie to wystarczy ale osobiście mam zwyczaj przewymiarowywać niektóre elementy byle mieć pewność że nie będzie z tym problemu (a już tu kiedyś na forum widziałem takie niebieskie ARKi całe przetopione).

wulfnor

Postautor: wulfnor » 15 lut 2014, 17:39

Przesyłanie plików przez yarrha zawsze będzie wolne bo po kazdej wyslanej komendzie czeka na "ok". Korzystaj z tego, że wbudowana karta jest wykrywana jako dysk.
Co do tych złącz co podałeś to one wcale nie maja tych 20A. Ogólnie trudno znaleść dobre wysokoprądowe gniazda które by nie zajmowały poł plytki i nie dodały do ceny kilkudziesieciu złoty.
Co do wyświetlacza to pewnie sporo sie pozmienia jesli chodzi o soft, ale aktualnie wszyscy sa zajęci bardziej przeziemnymi sprawami jak na przyklad odzyskanie jeszcze troszke ramu :)
Na kracie katalog sd/ to partycja karty, jesli dodamy pozniej obsluge zewnetrznych kart to tam będa one wylistowane.
Ze złaczami kart SD niestety jest tak ze nie ma ogolnodostepnych zlacz ktore by zapewnialy wysuniecie karty po za obrys plytki. A jak sa to tylko jednego producenta, a to powoduje problemy z dostepnoscia.

Z tym M109 pomecze ludzi, tylko u mnie nie udalo sie tego zwiesic po ostatnim updacie. Jesteś pewien że wrzuciłeś na karte najnowsyz firmware i nazwałeś go firmware.bin ?

Co do reszty to dziękuje, w miare możliwości doszlifujemy to co trzeba :)

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 15 lut 2014, 20:16

Nie wiem czy już poradziłeś sobie z temperaturą, ale ja miałem na początku podobny problem w smoothieboard. U mnie nie chciał dobijać do zadanej temperatury głowicy, brakowało mu tak z 0,5 stopnia i wydruk nie startował. Ja radziłem sobie ustawianiem temperatury ręcznie wyższej o 5 stopni i po jej osiągnięciu dopiero puszczałem wydruk z karty - wtedy szło bez problemu.
Ale dodam, że od jakiegoś czasu po wgraniu któregoś z firmware'u już problem nie występuje, wszystko działa jak należy. Wydruki puszczam z karty przez yarrh ale nie mam wyświetlacza więc trochę inaczej to wygląda.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 16 lut 2014, 0:49

Radzu pisze:. . . , a właśnie po to kupiłem tą płytkę aby nie musieć się bawić w "kopanie w kodzie".

Pytanie...
- Czy kupiłeś "sterownik do drukarki" dla użytkowników ?
- Czy może kupiłeś "płytkę ewaluacyjną" dla developerów ?

:shock: :?
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Wróć do „Elektroniki 32-bitowe”