Retrakcja i Left Z

avrtech
Kontaktowanie:

Retrakcja i Left Z

Postautor: avrtech » 13 wrz 2016, 22:06

Witajcie cały czas drukowałem z retrakcją która spisuje się rewelacyjnie lecz zabrakło mi opcji Left Z
Ustawiłem ją wstępnie na 0.6mm i jest elegancko jak dana warstwa jest już wypełniona i extruder przemieszcza się z jednego narożnika na drugi wtedy wychodziły mi kreski bo czasami haczył o wydruk. W związku z tym załączyłem opcję leftZ z parametrami jak na fotce
leftZ.png

No i jest świetnie przy warstwach końcowych ale zastanawia mnie fakt, że nawet jak extruder przemieszcza się dosłownie ok 1 milimetra przy wypełnianiu 30% bardzo często podjeżdża w górę i w dół a tak naprawdę patrząc na to jak jest to blisko nie musiałby tego robić.

Czy da się jakoś ustawić aby opcja leftZ działała np ylko przy przejeździe większym od 5 mm ? aby tak często dosłownie przy niektórych wydrukach co 2 - 4 sekundy oś nie musiała jeździć góra dół ? Czy za tą funkcję odpowiada parametr Minimum travel after retraction ? który mam ustawiony na 2mm. Czy dobrze to rozumie ? jakby ustawić go na np 5mm oś Z nie biegała by tak często w górę i w dół ? Bo te jeżdżenie znacznie wydłuża czas druku nie mniej poprawia jego jakość.

Awatar użytkownika
McKee

Re: Retrakcja i Lift Z

Postautor: McKee » 14 wrz 2016, 9:25

Lift Z !!! (a nie Left Z)
Zastanawiałem o co chodzi z "Lewym Z" bo u mnie Z się porusza w pionie a nie poziomie. Makówka zaczęła mi się przegrzewać bo nie mogłem zrozumieć o co chodzi.

Lift - Podnosić
Left - w Lewo

Nie da się regulować tego "kiedy" ta funkcja działa - albo działa zawsze albo wcale zależenie od zaznaczonej opcji.
"Minimum travel after retraction" - to długość o którą musi przemieścić sie głowica żeby w innym miejscu nastąpiła retrakcja - jeżeli będzie mniej to będzie dukował kolejny kawałek bez retrakcji. Czyli niestety to nie jest to o co ci chodzi.

Przy okazji:
Widzę że masz zaznaczone "Wipe before retract" - to też powoduje zwolnienie wydruku (rusza głowicą w czasie retrakcji).

Ogólnie:
Przy dobrze wykalibrowanym filamencie/drukarce haczenie o wydruk nie powinno mieć miejsca (moim zdaniem). Jeżeli haczy / zostawia ślad na górnej warstwie to należałoby dokalibrować filament (abo z lenistwa można włączyć Lift Z :git: , albo - jeżeli to jest naprawdę niewiele pogodzić się z faktem / przeszlifować na koniec).

avrtech
Kontaktowanie:

Re: Retrakcja i Left Z

Postautor: avrtech » 14 wrz 2016, 21:37

Hehe no faktycznie można przegrzać swój procesor :) Mała literówka której nie zauważyłem bo w tytule jest prawidłowo :) Pewnie też nie zauważyłeś :)

Tak naprawdę jest to niewielka różnica chodzi o haczenie o filament. W ostatniej warstwie zdarz się, że zostaje ślad dlatego też pomyślałem o Lift Z. Mimo iż wydruk ostatniej warstwy jest prawidłowy i w miarę równy to takie 0.1 podniesienia przy przesunięciu extrudera był by wisienką na torcie.

Podrukowałem trochę z opcją lift Z i tak się oś Z nalatała że szkoda gadać a i pierwsze warstwy slabo trzymały szkoda że nikt nie pomyślał o wyborze kiedy Lift Z ma być aktywny np przy ostatnich warstwach.

Nie mniej zawsze można dać sobie czasu i perfekcyjny wydruk wyjdzie wtedy gdy Gcode Lift Z doda się w miejsca gdzie są ostatnie warstwy. Nie mniej myślałem, że można to ustawić z automatu, czym czuję się zawiedziony :(

Chyba, że ktoś ma jakieś rozwiązanie na Lift Z w warstwach które są jako ostatnia warstwa nie tylko w druku ale w bryle ?

Awatar użytkownika
McKee

Re: Retrakcja i Left Z

Postautor: McKee » 14 wrz 2016, 22:30

avrtech pisze:Hehe no faktycznie można przegrzać swój procesor :) Mała literówka której nie zauważyłem bo w tytule jest prawidłowo :) Pewnie też nie zauważyłeś :)

Zauważyłem - też było źle - jakiś mopderator musiał poprawić (i chwała mu za to).

avrtech pisze:Chyba, że ktoś ma jakieś rozwiązanie na Lift Z w warstwach które są jako ostatnia warstwa nie tylko w druku ale w bryle ?

1.Simplify3D - ma opcje drukowania w "procesach", więc można wydruk podzielić na poszczególne warstwy i tylko końcówkę drukować z podnoszeniem osi Z (w innym procesie). Nie wiem czy inne slicery tego nie robią (w slic3r i cura tego nie ma).
2. Ręczna edycja pliku - można w zwykłym notepadzie użyć opcji find & replace i w ostatniej warstwie dodać linię z lift Z po każdej retrakcji a po zmianie położenia opuszczenie Z (1 linia dalej). Trochę uciążliwe ale do zrobienia.

Wróć do „GATE 2.0”