GATE 2.0 przeskakująca głowica, nierówne wypełnienia

npr
Posty: 34
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:36

GATE 2.0 przeskakująca głowica, nierówne wypełnienia

Postautor: npr » 15 mar 2016, 19:38

Od samego początku mam problem z drukowaniem na swoim "gejcie". Na początku nie działał autolevel, później zauważyłem przeskakujący ekstruder. Teraz niby jest wszystko ok, ale wydruki wciąż wychodzą złe, głowica blokuje się na modelu i przeskakuje o kilka milimetrów, zawsze na pierwszych warstwach modelu, nawet jeśli model znajduje się na rafcie. Nie ważne czy użyję 90% czy 110% filament flow, czy drukuję w 190 czy 210C dla PLA czy 240 lub 260C dla ABS, podczas każdego wydruku często słychać głowicę szorującą o poprzednią warstwę.

Zdjęcia z podpisami można zobaczyć tutaj: https://www.flickr.com/gp/140989945@N03/8V8jb7

Drukuję na taśmie kaptonowej + sok ABS. Właściwie nie ma opcji, że wydrukuję coś bez użycia raftu - zarówno ABS czy PLA. Wydruki się kleją do stołu idealnie z lub bez raftu, jednak drukując bez mam 100% szans, że głowica "przeskoczy". Często zdarza się, że wydruki z raftem wychodzą, jednak ich końcowa jakość to nie jest to, czego bym się spodziewał od takiej drukarki.

Teraz mój podejrzany - wózek liniowy. Od serwisu usłyszałem, że luz na wózku to nic złego i nie ma wpływu na pracę drukarki, że muszę pobawić się ustawieniami druku. Poniżej wrzucam filmik nagrany w 240fps (niestety chyba również w 240p), na którym widać, jak wózek skacze podczas druku. Rozumiem, że wózek skacze na poprzednich nierównych warstwach, jednak jak widać na zdjęciach RAFT drukuje się idealnie (podłużne linie są drukowane osią Y, więc ruszającym się stołem, dlatego raft jest idealny) więc czemu kolejne warstwy drukują się źle? Jeżeli ustawię wydruk samego obrysu, np. kostki, to również wychodzi super

https://www.youtube.com/watch?v=SKjFt7YRjTo

Kolejne wideo, gdzie podczas wydruku raftu lekko wciskam palcem wózek, widać jak głowica wchodzi na poprzednią warstwę

https://www.youtube.com/watch?v=ooa3au42Fp4

Czy to więc możliwe, że podczas szybszego druku wypełnienia lub obrysu może się zdarzyć, że głowica "lata" zostawiając ścieżki filamentu w złych miejscach?

Sprawdziłem wszystkie elementy drukarki, stół mam wypoziomowany, ekstruder podaje idealnie, pierwsza warstwa się klei, filament topi, pasek osi X jest naciągnięty.

Awatar użytkownika
icefresz
Posty: 199
Rejestracja: 04 gru 2013, 19:48
Lokalizacja: Olsztyn

Re: GATE 2.0 przeskakująca głowica, nierówne wypełnienia

Postautor: icefresz » 15 mar 2016, 21:35

Witam
Co prawda miałem Gate 1 ale głowica miała taki sam luz na wózku jak u ciebie i pomogło
1. Włączenie autolevelingu
2. Idealne wypoziomowanie stołu.

Gdyż wystarczy 1mm różnicy między jednym rogiem a drugim i wtedy głowica haczy o wydruk, co wiąże się z zgubieniem kroków lub oderwaniem wydruku ( choć u ciebie na rafcie)
Jeszcze sprawdziłbym czy jest prawidłowe ustawienie kroków na osi Z
http://www.czarter-jeziorak.pl Czarter Jachtów na Jeziorze Jeziorak
http://www.kulinarny-blog.pl Kulinarny blog
http://www.przystanpluski.pl Przystań Pluski

npr
Posty: 34
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:36

Re: GATE 2.0 przeskakująca głowica, nierówne wypełnienia

Postautor: npr » 15 mar 2016, 22:01

Autolevel ma powtarzalność przy każdym sprawdzeniu w granicach 0,02-0,05mm, a uśrednione wyniki wskazują, że stół jest idealnie poziomy. Poza tym nawet minimalnie krzywy stół powinien chyba zostać "zneutralizowany" przez raft.

Kroki osi Z mierzyłem, zgadzają się.


Wróć do „GATE 2.0”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość