przytykanie się glowicy - jaka głowica do GATA zamiast oryginalnej

qczek

przytykanie się glowicy - jaka głowica do GATA zamiast oryginalnej

Postautor: qczek » 18 lut 2017, 19:59

Dawno nie zaglądałem na to forum i żyłem jakoś z przytykającą się głowicą niemniej teraz potrzebuje trochę podrukować i zaczyna mnie już to delikatnie wkurzać, bo odnoszę wrażenie że problem leży w konstrukcji łącznika, i tym że temperatura podchodzi wyżej i się czopuje wsio.
Nie wiem czy dobrze myślę, ale objawy są takie
a) Pierwsze kilkanaście warstw ok, potem zaczynają się problemy
b) Problemy zarówno przy PET-G, PLA niezależnie w sumie jaki, czy spectrum, czy devil desing, wsio, najlepiej wychodzi w sumie tani esun z hobby kinga
c) czym wolniej drukuje tym gorzej
d) czym większą temperaturę ustawię tym szybciej problem występuje
e) wymiana rurki teflonowej (kilka razy) , dyszy itp itd nic nie daje
f) czym większy model tym gorzej, (chodzi pewnie o to, że więcej jest obrysów zewnętrznych które wolniej idą)
g) po zatrzymaniu takie fajnego wydruku nie da się ręcznie przecisnąć filamenty, strasznie duże opory, ostyginięcie, i rozgrzanie ponowne i jest znowu ok
h) w akcie desperacji przeleciałem od środka rurkę łącznika rozwiertakiem 4mm nie wiele to zmieniło...
i) radełko albo przeskakuje np na petg, albo piłuje filament i przeskakuje na PLA, napiecia stepsticka ok

Generalnie założył bym inną głowicę, albo jakiś radiator na łącznik, albo może ktoś produkuje jakieś inne łączniki..

Z góry dzięki za sugestie
Krzysiek

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Re: przytykanie się glowicy - jaka głowica do GATA zamiast oryginalnej

Postautor: FlameRunner » 18 lut 2017, 20:04

Miałem dokładnie takie problemy i taka sama diagnoza mi się nasunęła.
Wstawiłem Lama3D i tyle...

qczek

Postautor: qczek » 18 lut 2017, 21:32

Super,
a jakie modyfikację są konieczne, domyślam się, że na pewno przycięcie tego aluminiowego elementu ekranującego głowicę od wydruku...
Możesz podesłać jakieś fotki jak to zrobiłeś. Czy jest konieczna ingerencja w firmware, inny rodzaj termistora czy cuś?
Krzysiek

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 18 lut 2017, 21:42

Ostatecznie całkiem pozbyłem się fabrycznego ekstrudera wraz ze wspomnianą osłoną (zdemontowałem całą, nic nie przycinałem), zostawiłem tylko gięty element łączący wózek z ekstruderem.
Termistora nie przekładałem, przeprogramowałem więc firmware na własny. Oprócz tego warto zrobić kalibrację PID i podawania filamentu.

Myślę, że można też stoczyć górę radiatora Lamy, tak by mocowanie były kompatybilne z fabrycznym ekstruderem Gate + przyciąć osłonkę.

qczek

Postautor: qczek » 18 lut 2017, 23:13

dzięki, pewnie zatocze...

qczek

Postautor: qczek » 22 lut 2017, 15:45

No i zrobione,
Narysowałem i druknołem takie cuś, zamiast aluminiowej wytłoczki. Lame stoczyłem nieco i jest gites :) Nareszcie problem rozwiązany, szkoda, że nie zrobiłem tego wcześniej, teraz tylko jakiś nadmuch zrobić do chłodzenia PLA i będzie gites :) Coś możecie polecić do lamy? Teraz jest krótsza o dwa żeberka...
Na razie się nic nie przytyka ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

krzys59
Kontaktowanie:

Postautor: krzys59 » 20 kwie 2017, 16:02

Wymieniałeś termistor z oryginalnej głowicy Gate czy zostawiłeś ten z Lama? Jeśli z Lama to jakie trzeba zrobić zmiany w firmware? Jak się sprawuje Lama w Gate po dłuższym stosowaniu? Też się noszę z tym pomysłem, tylko nie miałem koncepcji jak połączyć extruder Gate z Lama, a teraz już wiem.
A w kwestii pierwszego postu, też tak miałem, że zacinał mi się filament i świrowało wszystko. Problem leży w mikroszczelinie pomiędzy łącznikiem doprowadzającym filament do bloku grzejnego a dyszą. Tam się lubią zagnieździć opiłki, czy inne śmieci i pozostaje mikroskopijna szczelina. wystarczy, żeby w trakcie pracy powodowało to problemy z przepychaniem filamentu. Przy każdej wymianie teflonu bardzo dokładnie oczyszczam blok grzejny i powierzchnie rurki i dyszy, no i bardzo solidne skręcenie całości na gorąco. U mnie zadbanie o ten szczegół radykalnie poprawiło jakość druku. Ten element jest chyba największym mankamentem Gate.

qczek

Postautor: qczek » 20 kwie 2017, 16:13

Hej,
Dałem nowy termistor ten od Lamy, niemniej nic nie zmieniałem w firmware.
Po dłuższym użytkowaniu, musiałem raz dokręcić dyszę, tak może o 10 stopni, bo w pewnym momencie coś zaczęło się przytykać, a tak to super.
Drukuje pet-g, abs, pla, wszystko super, w końcu drukuje a nie w... wiam się i kombinuje co jest nie tak...
Szczerze polecam modyfikację,

krzys59
Kontaktowanie:

Postautor: krzys59 » 20 kwie 2017, 16:21

Fajnie, zawsze to jeden problem mniej do rozwiązania. Czy możesz podesłać plik stl mocowania wentylatora? Ja mam wprawdzie fabryczny autoleveling i będę musiał jakoś dorobić mocowanie serwa, ale jak jest już część to zawsze mniej pracy :-)

qczek

Postautor: qczek » 20 kwie 2017, 16:27

momento, zaraz wrzucę to co mam, nie jest to perfect ale dziala ;)

Wróć do „GATE 1.0”