Składanie GATE - krzywa oś Z

Bru2s

Składanie GATE - krzywa oś Z

Postautor: Bru2s » 18 kwie 2015, 9:39

Jakiś czas temu pytałem Was o wybór drukarki. Koniec końców padło na GATE ;) Mam go już u siebie i składam. Składanie szło bez problemu, aż do teraz.

Mam problem z lewą (patrząc od przodu drukarki) osią Z. Chodzi o to że po złożeniu, całość obraca się z wielkim trudem (prawa część jest ok i chodzi jak na moje niedoświadczone oko całkiem sprawnie). Odkręciłem sprzęgiełko, lewy X–End uniosłem wysoko na prowadnicy, a pręt gwintowany skręciłem na sam dół tak by zrównał się z osią silnika i jak widać na zdjęciu pręt i oś silnika nie są w jednej linii i to dość mocno. Trzeba przyłożyć dość dość dużo siły aby je wyrównać stąd pewnie te opory.

Próbowałem zniwelować to jakoś ustawieniem prowadnicy, ale nie wiele to pomogło. Czy możecie mi doradzić co w takim wypadku zrobić? Czy to może być kwestia krzywego X-Enda i czy można go spróbować prostować?

Pozdrawiam
Załączniki
gate.jpg

Awatar użytkownika
Artu

Re: Skłądanie GATE - krzywa oś Z

Postautor: Artu » 18 kwie 2015, 11:59

Szczerze powiem, że nie wiem jak można to złożyć, aby uzyskać taki efekt jak u Ciebie :o

1.jpg
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 18 kwie 2015, 12:09

Czy przypadkiem nie zamontowałeś lewa na prawo uchwytów od silników - patrząc na zdjęcie (jeśli mówisz ze to lewa strona topowinieneś mieć po lewej ramę bramy, a ty masz po prawej) więc wygląda jakbyś miał silniki z tyłu, a nie z przodu tak jak należy. Patrz instrukcja strona 14 widok od przodu i strona 31 widok od tyłu drukarki.

Wrzuć fotkę całości będzie można coś więcej powiedzieć.
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Bru2s

Re: Składanie GATE - krzywa oś Z

Postautor: Bru2s » 18 kwie 2015, 12:41

No wydaje mi się, że dobrze zamontowałem ;) Poniżej zdjęcia poglądowe (trochę słaba jakość bo telefonem robione, ale na 3 zdjęciu widać że pręt nie jest w osi z silnikiem)

http://iledopremiery.pl/drukarka1.jpg
http://iledopremiery.pl/drukarka2.jpg
http://iledopremiery.pl/drukarka3.jpg

PS. Przepraszam za literówkę w tytule, nie zauważyłem a teraz chyba już nie mogę zmienić

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 18 kwie 2015, 12:47

złóż całą oś X, załóż na x endy, wy-kalibruj płaszczyzny (wałki osi Z w stosunku do ramy) i wtedy dopiero spinaj silniki ze śrubami napędowymi.
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Mix

Re: Składanie GATE - krzywa oś Z

Postautor: Mix » 18 kwie 2015, 14:08

Bru2s pisze:No wydaje mi się, że dobrze zamontowałem ;) Poniżej zdjęcia poglądowe (trochę słaba jakość bo telefonem robione, ale na 3 zdjęciu widać że pręt nie jest w osi z silnikiem) ...

Niestety elementy w Gate nie są gięte (nawiercane) precyzyjnie. Nie ma praktycznie szans na prawidłowe złożenie bez użycia iglaków. Nakrętki są zakuwane na aluminiowych kątownikach i tak jak się pracownikowi zaciśnie to tak zostaje. U mnie zakucie z jednej str. jest na wys. około 1mm a z drugiej 4mm. O tym żeby zakuwana nakrętka była prostopadle do blaszki to też będzie loteria. Nie zamocujesz silników osi Z centrycznie z tymi zakutymi nakrętkami gdyż nie są dokładnie gięte - tak ja jak i tutaj koledzy rozpiłowują otwory otwory pod śrubki mocujące silniki żeby jakoś zniwelować te różnice. Jak złożysz na siłę bez poprawek to będzie działało ale będziesz musiał trochę pojeździć z oporami osią Z żeby gwint się "dopasował" do przekoszonego pręta.
Zajrzyj tu jeszcze do tematu: viewtopic.php?f=33&t=4252&start=20 głownie do wypowiedzi jedreg'o.
No i uważaj żebyś nie zepsuł czegoś czego sam nie naprawisz :) ponieważ nie masz szans dokupić części do Gate'a.

Wróć do „GATE 1.0”