Krzywy stół/szyba

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Krzywy stół/szyba

Postautor: Fabrykator.pl » 19 sty 2015, 20:29

A sprawdziłeś czy prowadnice liniowe pod stołem zamocowane są równo?
Czy przykładałeś liniał prosty do samej formatki w celu wyeliminowania błędów w montażu prowadnic?
Przyłożony krzyżowo liniał by powiedział ci czy formatka jest prosta czy nie i nie trzeba do tego celu używać czujników zegarowych ;)
Wiem, że na bajerze i ładnie to na filmie wygląda, ale to niczego nie dowodzi, bo może być:
- szyba nierówna
- prowadnice nierówno przykręcone
- formatka alu stołu nierówna
- paproch pod szybą na jednym rogu

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 21:02

krzysztof pisze:A sprawdziłeś czy prowadnice liniowe pod stołem zamocowane są równo?

Tak sprawdzałem względem wytłoczenia profili, niemniej jest to takie sprawdzenie, że tak powiem "na oko". Nie wiem za bardzo jak znaleźć inne punkty odniesienia aby sprawdzić czy jest równo czy też nie. Z drugiej strony, nawet jak by nie było równo (np jeden koniec prowadnicy 5mm wyżej) to i tak stół przechodzi pod osią x zawsze w tej samej odległości. Jedyny efekt jaki się pojawi przy tego rodzaju niedokładnościach, to różnica wymiarów w osi y, ponieważ ruch paska będzie rozłożony na składową y i jakąs tam z i x w wyniku niedokładności. Wydruki są ok, różnice na + zawsze pomiędzy 0.15 a 0.20mm na każdej osi...

krzysztof pisze:Czy przykładałeś liniał prosty do samej formatki w celu wyeliminowania błędów w montażu prowadnic?

jeśli chodzi o formatkę w dziwnym kształcie do której przykręcone są trzy łożyska liniowe, to jest ona prosta w obu osiach i na skos.

krzysztof pisze:Przyłożony krzyżowo liniał by powiedział ci czy formatka jest prosta czy nie i nie trzeba do tego celu używać czujników zegarowych ;)

Jeśli chodzi Ci o stół ten aluminiowy to tak, jest on krzywy, na oko jakies 0.5mm odstaje linijka, jego środek jest jak by wypuczony do góry, w jednej osi mniej w drugiej więcej.

krzysztof pisze:Wiem, że na bajerze i ładnie to na filmie wygląda, ale to niczego nie dowodzi, bo może być:

Efektem ma być prosta szyba, powierzchnia na której się drukuje. Znalazłem gdzieś w twoich postach, że zalecasz na stół plachę 2-3mm. Nie wiem jaki jest zamysł konstrukcyjny, wziąłem pod uwagę, także możliwość, że to stół aluminiowy dociąga się do szyby (sztywniejszej?) a nie odwrotnie. Czyli jak stół ma być prosty i dociągać do siebie szybę jak by była nie tak?

krzysztof pisze:- szyba nierówna

Szyba jest z jednej strony wzdłuż jednej z osi lekko nierówna, odstaje od liniału jakieś 0.5mm. Na drugiej stronie nie stwierdziłem takich nieprawidłowości i ona jest używana do wydruków (zaznaczyłem rysikiem do trasowania...)

krzysztof pisze:- prowadnice nierówno przykręcone

raczej równo o ile w warunkach domowych można to stwierdzić...

krzysztof pisze:- formatka alu stołu nierówna

Tak nierówna...

krzysztof pisze:- paproch pod szybą na jednym rogu

Wyczyszczone wszystko kilka razy próbowałem różne konfigurację...

Pozdrawiam
Krzysiek

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 21:10

a jeszcze żeby uściślić, moje pierwsze stwierdzenie, tak oczywiście będzie tylko wtedy kiedy płaszczyzna stołu będzie równoległa do płaszczyzny wyznaczonej przez obie prowadnice liniowe.
W sumie to kręcąc trzema śrubami stołu wcale nie poziomujemy go tylko ustawiamy właśnie go równolegle do płaszczyzny prowadnic osi y.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 sty 2015, 18:52

3 punkty regulacji wystarczają w zupełności do wyregulowania płaszczyzny stołu względem XY i o to właśnie chodzi. Śrubami pod stołem nie prostujesz płaszczyzny stołu.

qczek pisze:Wydruki są ok, różnice na + zawsze pomiędzy 0.15 a 0.20mm na każdej osi...

Czyli w zakładanej przez producenta zestawu GATE tolerancji na poziomie 0.2mm - więc wszystko jest ok.

Jeśli zatem potrzebujesz jeszcze lepszej tolerancji w osi Z to proponuję drukować z opcją RAFT i wtedy wszelkie nierówności stołu są niwelowane na poziomie RAFT-u. Przykładowo w Zortraxie M200 za kwotę prawie 3x większą niż GATE DIY stosuje się RAFT na pierwszych warstwach by zniwelować nierówności stołu i poprawić trzymanie modelu. RAFT stosowany jest w wielu maszynach PRO i jest to normą w FDM-ie.
Można oczywiście też walczyć z idealnym stołem i jego odchyłkami stosując odpowiednie materiały - tylko niekiedy cena jest na tyle wysoka w stosunku do tego co się uzyska, że nie warto. Idealnie proste aluminium też sprawy nie załatwia jak i sama szyba borokrzemowa. Należy wybierać materiały, które nie będą się odkształcały pod wpływem temperatury.

zdj

Postautor: zdj » 22 mar 2016, 17:15

miałem tak samo z moją pierwszą drukarką . Na środku stołu górka
Kupiłem szybę 8mm grubą i podłożyłem rogi .
stół był idealnie prosty wada długo się nagrzewał, bo nie dolegał ściśle do płyty alu

Wróć do „GATE 1.0”