Krzywy stół/szyba

qczek

Krzywy stół/szyba

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 11:36

Witam ponownie :)
Zachciało mi się drukować większe przedmioty i okazało się, że jeden z rogów (tylny prawy) wystaje jak by do góry.
Po wielu próbach kalibracji z kartką, narysowałem sobie uchwyt do czujnika zegarowego, żeby przekonać się, o co chodzi.
Wszelkie pomiary były robione kilkukrotnie, po nagrzaniu głowicy i stołu.
No i jest tak, że sam stół jest krzywy (wybulony środek), ale może to nie ważne, i szyba dociągnie tak cienką blachę... Trudno powiedzieć jakie zamiary miał konstruktor używając 3mm alu.
Teraz co do feralnego rogu. Gołym okiem widać, że szyba odstaje
https://copy.com/ozkz0Dh7cwWEXN4a
Próbowałem różnych zapięć, położeń itp itd, i zawsze jest 0.3mm róg za wysoko.
Na filmie widać, że przy śrubach regulacyjnych czujnik wskazuje zero, natomiast na feralnym rogu idzie do 0.3mm, a jak bym dalej jeszcze pojechał, to i więcej (czujnik jest z 30mm przed głowicą).
https://www.youtube.com/watch?v=3k3fsgHtNhs
Jakieś sugestie ?
Pozdrawiam
Krzysiek

kopacz123

Re: Krzywy stół/szyba

Postautor: kopacz123 » 19 sty 2015, 11:43

Odkręć stół i wygnij blachę (w rękach, ew. chwyć kombinerkami przez podkładkę) - ja tak zrobiłem i po problemie.

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 12:36

kopacz123 pisze:Odkręć stół i wygnij blachę (w rękach, ew. chwyć kombinerkami przez podkładkę) - ja tak zrobiłem i po problemie.

Ale jak w dół ten róg?
I będzie jeszcze większa szczelina, i stół aluminiowy dociągnie szybę?

kopacz123

Postautor: kopacz123 » 19 sty 2015, 12:49

Dognij tak, żeby po przyłożeniu szyby było równo :) - może masz na środku górkę.
Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć. Masz krzywą formatkę, chcesz mieć prostą - formatka jest dość miękka więc jak pokombinujesz to ją wyprostujesz.

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 12:59

kopacz123 pisze:Dognij tak, żeby po przyłożeniu szyby było równo :) - może masz na środku górkę.
Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć. Masz krzywą formatkę, chcesz mieć prostą - formatka jest dość miękka więc jak pokombinujesz to ją wyprostujesz.

Czyli założenie jest takie, że szyba jest prosta, tylko stół ją deformuje ?
Bo jeśli tak, to może lepiej zamówić płytę precyzyjną z alu 6mm (za jakieś nie całe 40 PLN ) i nie zawracać sobie głowy z prostowaniem tego czegoś...
A jak z odklejeniem/przyklejeniem grzałki?

kopacz123

Postautor: kopacz123 » 19 sty 2015, 13:30

qczek pisze:A jak z odklejeniem/przyklejeniem grzałki?

Dlatego lepiej będzie ją wyprostować - ja prostowałem z zamocowaną grzałką. Też miałem jeden róg za wysoko ale po dogięciu formatki wszystko się wyrównało. To alu jest naprawdę miękkie i wyprostowanie nie zajmie Ci więcej niż 10 minut, więc po co kombinować z inną płytą.

michas75

Postautor: michas75 » 19 sty 2015, 16:13

Mam podobny problem w Gate, opis Quczka dokładnie pasuje do mojego stolika. Jak wyobrażasz sobie prostowanie stolika gdzie należy zachować dokładność do dziesiątych części milimetra ?

Jeśli coś jest krzywe i zacznę to wyginać to proste na pewno nie będzie, nie posiadam takich zdolności a samo podejście do tematu jak dla mnie jest kontrowersyjne. Schowałem czujnik do szuflady i ustawiłem przerwę na kartkę najlepiej jak się dało na całej powierzchni stolika, generalnie zapomniałem że jest krzywy. Quczek jeśli będziesz zamawiał formatkę na stolik z czegoś co będzie proste i twarde to podłączam się do zamówienia. Pytanie tylko co na to silnik osi Y kiedy zwiększy się masa stolika.

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 16:38

michas75 pisze:Mam podobny problem w Gate, opis Quczka dokładnie pasuje do mojego stolika. Jak wyobrażasz sobie prostowanie stolika gdzie należy zachować dokładność do dziesiątych części milimetra ?

Jeśli coś jest krzywe i zacznę to wyginać to proste na pewno nie będzie, nie posiadam takich zdolności a samo podejście do tematu jak dla mnie jest kontrowersyjne. Schowałem czujnik do szuflady i ustawiłem przerwę na kartkę najlepiej jak się dało na całej powierzchni stolika, generalnie zapomniałem że jest krzywy. Quczek jeśli będziesz zamawiał formatkę na stolik z czegoś co będzie proste i twarde to podłączam się do zamówienia. Pytanie tylko co na to silnik osi Y kiedy zwiększy się masa stolika.

Ja właśnie próbowałem to wyprostować, bez wyciągania kabli, zobaczymy co z tego będzie. Co do podejścia, to podejście jest chińskie, delikatnie mówiąc ;)
Co do zamówienia, to gadałem z kolesiem z gleish'a o płycie 250x250x6mm o podał mi cene 30 PLN + vat
Płyta taka
http://gleich.de/pl/produkty/gal-pyta-a ... -elox-plus
Jak płyta ma gładkość 0.4mm na metrze, to statystycznie będzie poniżej dychy na tych 20 cm, a na pewno będzie lepiej niż "blacha z casto" :)
Zrobiłem właśnie rysunek i przesłałem, żeby jeszcze nawiercili otwory. Dam znać jaka będzie cena końcowa.
Jak będziesz zainteresowany to zamówię dwie.
Co do tego czy silnik uciągnie czy nie, to raczej się tym nie martwię, ekstruder osi x waży chyba więcej i jakoś działa ;)

Pozdrawiam
Krzysiek

michas75

Postautor: michas75 » 19 sty 2015, 16:45

Oczywiście jestem zainteresowany, daj znać.

qczek

Postautor: qczek » 19 sty 2015, 17:11

Próba prostowania przyniosła poprawę na feralnym rogu o 0.05mm (pewnie w granicach błędu pomiarowego przy tego rodzaju konstrukcji, mocowaniu przyżądu) za to inny pogorszył się o 0.1mm ;)

Wróć do „GATE 1.0”