FabScan CUBE - opinie / testy / budowa

digitalny

Re: FabScan CUBE - opinie / testy / budowa

Postautor: digitalny » 20 lip 2014, 23:02

Otasz znaczna poprawa jakości. Prawie zupełnie eliminuje szumy! Jeśli skanujesz na c 270 to zaklej zieloną diodę kamery bo ona też daje odbicia
od obiektu. Obiekt metaliczny należy zmatowić tak jak sugerował Krzysztof. Ja do tego używam kredy lub grafitu w spayu.

Krzysztof na tę chwilę testuje kamerę c 920 toteż pozwól że odpowiem Ci na to pytanie z opóźnieniem. Dla mnie na tę chwilę
wizualna poprawa jakości na c 920 jest znaczna jak to się przekłada na mm czy procenty nie odpowiem natomiast na c 270
twórcy projektu podają następującą specyfikację techniczną (tłumaczenie):

Dokładność

Dokładność skanera jest określana za pomocą dwóch znanych przedmiotów . Obiekty te zostały zeskanowane , a potem porównano ich wymiary fizyczne. Minimalna rozdzielczośći jakiej używają drukarki 3D to 0,1778 mm w warstwie druku.

Rozdzielczość

Maksymalną rozdzielczość skanera rozumiana jako odległość minimalna między dwoma punktami chmurze zależy od aktualnej odległości pomiędzy skanowanym obiektem, okiem kamery i lasererem oraz od położenia obiektu na stole obrotowym, która
wynosi odpowiednio:

70.0mm (najbliżej lasera i kamery)
71mm
90,4 mm
90,3 mm (najdalej od lasera i kamery)

Daje to rodzielczość od 0,1 mm do 0,2 mm (0,149 na środku stołu obrotowego).

Minimalna wielkość kroku silnika krokoweg (stołu obrotowego) 0,1225 stopni

na słynnym obrazku cytowanym przez SWJ:

http://hci.rwth-aachen.de/img/wiki_up/FabScan-Teddy.png

po stronie lewej obiekt skanowany
po stronie prawej obiekt wydrukowany na drukarce 3D

Na c 920 wygląda to wizualnie lepiej ale na tę chwilę nie podam Ci liczb!
Bo ich nie znam:)

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 lip 2014, 23:11

W rozdzielczość 0,1-0,2mm to ja nie wierzę i bym prosił o konkretny dowod. Opisy opisami i tak można też "podciągać" opisy drukarek podając zamiast REALNEJ tolerancji dla wydruku - tolerancję dla pozycjonowania w osi Z (bo najdokladniejsza w związku z przełożeniem).

Skoro w Davidzie (a robi bardzo ładne skany) tolerancja jest na poziomie do 3% (czyli dla obiektu 60mm wyniesie do 1.8mm ) i w to wierzę (a sam soft kosztuje ponad 1000 zł).

Podanie liczb dla sprzedawcy świadomego produktu to najprostsza rzecz. Bierzesz wzorcowy przedmiot, skanujesz go, mierzysz, podajesz tolerancję wymiarową dla zeskanowanego przedmiotu - no już prościej się nie da .... chyba że się nie chce czegoś pisać, co nie jest prawdą i zasłonić się opisami producenta ;)

digitalny

Postautor: digitalny » 20 lip 2014, 23:16

No z tymi cenami to jest troszkę inaczej. Starter KIT to 499 EURO czyli ok 2 tys:)
No chyba że ściągamy darmowy i drukujemy matrycę kupujemy laser itp. itd.
Mówmy o koszcie całkowitym wszystkich elementów zestawu DAVIDA.

http://shop.david-vision-systems.de/pro ... r-Kit.html

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 lip 2014, 23:21

Skoro porównujesz do skanera za 3k PLN Makerbota, to podałem alternatywę w postaci DAVIDA za 1200 zł i proszę abyś jako osoba znająca temat się odniósł konkretnie.
Czytając "a czego się spodziewacie za takie pieniądze" dajesz do zrozumienia, że to totalna zabawka.

http://www.david-3d.com/?section=Buy
329 Euro - tyle kosztuje program. Do tego kupujesz kamerkę i laser z zasilaczem, czyli dodatkowe 100 zł. Tablice drukujesz sam na drukarce w domu (wzory tablic są w programie - sam też tak zrobiłem). W moim przypadku zamiast lasera używam projektor (bo akurat posiadam a soft daje możliwość użycia ze światłem strukturalnym).

digitalny

Postautor: digitalny » 20 lip 2014, 23:22

Nie widzę takiej potrzeby. Nikt nikogo nie zmusza do kupowania. Skaner dobrze się sprzedaje nie tylko u nas ale także na świecie.
Na jaki temat w Polsce byśmy nie dyskutowali zawsze kończy się tak samo. Na pewno chcą nas oszukać. Mówią nieprawdę.
Zdjęcia sfałszowane itp. itd. Twórcy kłamią i nie wiedzą co piszą.

No w ten sposób można oczywiście krytykować wszystko tylko trzeba podać alternatywę.
Rozumiem że alternatywą jest David Laser skaner. OK. No to proszę podaj Krzysztof
pełną cenę zestawu gotowego do skanowania?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 lip 2014, 23:36

Podałem wyżej cenę zakupu "zestawu do skanowania". Laser - aliexpress - tanio. Kamerka - tu za przykład wziąłem taką jak używasz (c270) bo na takiej początkowo robiłem skany. Niech cały zestaw wyjdzie 1500 zł - jesli działa to uważam że i tak nie jest źle ;)

Dlatego proszę o jakieś porównanie aby mieć obraz co to warte. Tolerancja wymiarowa, realne wideo ze skanu i pokazanie możliwości itp.

Jako sprzedawca nie obracaj kota ogonem pisząc o mentalności itp. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: jaka jest tolerancja i czy jako sprzedawca to gwarantujesz - i to wszystko. Dla mnie to bardzo ważny parametr (i chyba dla każdego robiącego skany). Kupić coś, co w ostateczności zrobi ci "zlewkę" to wyrzucanie pieniędzy w błoto - ale jeśli to coś jednak jest warte tych pieniędzy - wtedy warto zainwestować.

Wychodzę z założenia, że jak mam za coś zapłacić 1000 zł i dostać w efekcie "kupę" a za 1500 zł mam coś co działa przyzwoicie - wolę te 500 zł dołożyć. A jeśli za 3000 zł jest coś, co działa bardzo dobrze, to zastanawiam się nad tym za 3000 zł (i nie chodzi tu o skanery ,ale o różne rzeczy).

Nie mam zamiaru się licytować, bo to nie mój biznes (skanery) i nie moja bajka, jak rownież nie jestem sprzedawcą Davida, ale lubię wiedzieć co jest "Hot or Not" ;)

digitalny

Postautor: digitalny » 20 lip 2014, 23:50

W cenie którą podajesz to ja mam skan od pudełka 20x20x20 cm do pudełka 5mx5mx5m.
Większość ludzi posiada kinecta więc mają jeszcze taniej. Są tacy którzy na tym skanerze osiągają
lepsze efekty niż na DAVIDZIE, bo zależy to również od umiejętności i zdolności Klienta.
Ty na Davidzie nie zeskanujesz pokoju czy całego człowieka a ja na kinekcie tak:)

(link wycięty) kolejny raz wklejasz ten sam link do aukcji allegro - od tego jest GIEŁDA / krzysztof

Nie uchylam się od odpowiedzi na nurtujące Cię pytania jak również od przedstawienia jak Ty to
nazywasz dowodów.
Mówię jedynie że to potrwa chwilę ponieważ aktualnie zajmuję się czym innym.
Jak do tej pory Ci którzy Fabscana kupili nie mają zastrzeżeń.

Nota bene nie można komuś zarzucać przedstawienia nieprawdziwych danych skoro na tę
nieprawdę własnych dowodów się nie ma a jedynie przypuszczenia a Ty tak czynisz.

Podaj listę elementów DAVIDA i ich pełne ceny. Ja miałem Dawida w ręku i oszołomiony jego
działaniem nie jestem. Przyzwoity skaner za te pieniądze ale niespecjalnie wygodny w użyciu.
Powtarzalność dla jednego obiektu dyskusyjna.

Są tu dwie konkretne wypowiedzi ludzi jeśli chodzi o ten skaner:
Obudowy syntetycznego i skany otasza.
Reszta to dyskusja o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami
Bożego Narodzenia.

digitalny

Postautor: digitalny » 21 lip 2014, 0:25

A tu mamy jak to za te jedyne 1500 działa:

https://www.youtube.com/watch?v=WbBRbsUo9tc

digitalny

Postautor: digitalny » 21 lip 2014, 0:29

Czyli skanujemy "z palca bo żadnego mechanizmu przesuwającego laser to ten skaner nie ma.
Chyba że sobie dokupimy? Czyli kolejny koszt.

No i tutaj mamy zbieżność z Fabscanem. Właśnie zastanawiam się jak dodać tę opcje z osią Z dla
lasera aby można go było używać również z oprogramowaniem DAVIDA ale już nie "z palca":)
Obrócenie promienia lasera o 90 stopni to nie problem.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 21 lip 2014, 8:16

digitalny pisze:Mówię jedynie że to potrwa chwilę ponieważ aktualnie zajmuję się czym innym.
--
Nota bene nie można komuś zarzucać przedstawienia nieprawdziwych danych skoro na tę
nieprawdę własnych dowodów się nie ma a jedynie przypuszczenia a Ty tak czynisz.
--
Podaj listę elementów DAVIDA i ich pełne ceny. Ja miałem Dawida w ręku i oszołomiony jego
działaniem nie jestem. Przyzwoity skaner za te pieniądze ale niespecjalnie wygodny w użyciu.
Powtarzalność dla jednego obiektu dyskusyjna.

No właśnie, jak to jest: wpadasz na forum, reklamujesz skaner a jak przechodzimy do konkretów w rozmowie (tolerancja wymiarowa skanu) twierdzisz, że nie masz czasu tego zrobić, bo zajmujesz się czymś innym :roll:
Nikt nikomu nic nie zarzuca - pisząc takie rzeczy cytuj wypowiedzi aby nie być gołosłownym i aby to co piszesz miało podstawę.
Nic nie przypuszczam - ja proszę tylko o JAKIEŚ DANE PARAMETRÓW SKANOWANIA, których niestety w tym całym wątku zabrakło.

Ale widzę, że prędzej sam zbuduję (albo inni forumowicze) i sprawdzę niż "zawodowiec" mi udzieli tak prostej odpowiedzi - słabe :(

Wróć do „Skanery 3D i skanowanie”