jaki komp do drukarki

Awatar użytkownika
bundyr

Re: jaki komp do drukarki

Postautor: bundyr » 24 gru 2015, 0:24

jaka jest różnica między rasbianem + repetier server, a octoprint? Które rozwiązanie jest lepsze?

Marcin_M

Postautor: Marcin_M » 24 gru 2015, 9:16

piotrbod pisze:
Po podlaczeniu do upsa rasbian + drukarka sa niezalezne i jak na chwile bedzie wahanie pradu to calego wydruku szlag nie trafi.

Polecam to rozwiazanie - bo koszt zaden - ponizej 200 zlotych. Zuzycie pradu tez malutkie (~cos chyba 5 W).

Piotrek

Ja dodatkowo przerobiłem obudowę na Pi2 z Thingi na uchwyt pod powerbank dla maliny :)
PB jako support dla malinki

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 28 gru 2015, 21:18

Marcin_M: A możesz odpowiedzieć na pytanie? Z Twojego postu nic nie wynika. Podpowiem: Pytanie dotyczy porównania oprogramowania Repetier Server z oprogramowaniem OctoPrint (i oba mogą działać na Raspberry Pi albo na PC-cie).
Oba programy udostępniają drukarkę po IP w LOKALNEJ sieci.

Z mojego punktu widzenia główną zaletą Repetier Server jest "przezroczysta" współpraca z Repetier Host - w zasadzie można powiedzieć że użytkownik dostaje sieciową drukarkę 3D.

Ja zdecydowałem się jednak na Raspberry, bo spodobała mi się kamera i zdalny podgląd wydruku (w Repetier Server, jest w wersji "Pro"). Wadą jest konieczność ładowania plików g-code przez WWW (co zajmuje trochę czasu). A zaletą są dodatkowe skrypty, które ludzie piszą (używam np. Print History autorstwa kolegi imrahil).
Dodatkowo współpraca z drukarkami na oprogramowaniu Repetiera (firmware - nie mylić z Host/Server) jest nie do końca dopracowana (nie wiem jak inne firmware) - denerwuje mnie np. nie działający klawisz wyłączenia silników - wysyła kod M18 (moja drukarka tego nie rozumie) zamiast M84 (Disable all stepper motors). Dopisałem kilka linijek i dorobiłem 2-gi klawisz (który działa) (i jeszcze 5 innych do kalibracji stołu ;-)) ale "stary" klawisz dalej widać i dalej mnie złości (nie grzebię w kodzie bo przy aktualizacji wszystkie zmiany pójdą z dymem).

Ogólnie oba są OK, nie ma "lepszego" - zależy co komu jest potrzebne. Repetiera miałem zainstalowanego ledwo jeden dzień, więc może ktoś inny się wypowie na temat wad i zalet.

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 28 gru 2015, 21:41

Korzystam od dłuższego czasu z Octopi, mam również kamerkę. Wrzucanie pliku kilkanaście mb trwa 4-5s po wifi więc nie wiem w czym u Ciebie problem. Mam Rpi 2 1GB - startuje w 17s, poprzednie Rpi 1 B+ startowało prawię minutę. Wszystko drukuję za pośrednictwem Octopi bo mam drukarkę na strychu i mi się nie chce do niej chodzić co chwila, podgląd z kamerki to fajne rozwiązanie.
Nie używam przycisków z aplikacji, korzystam za to z terminala wysyłając komendy jak potrzebuję.
Nie mam porównania do repetier/server ale po bardzo dobrych doświadczeniach z Octopi nawet nie zamierzam szukać niczego innego ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 28 gru 2015, 21:47

Sławek pisze:Korzystam od dłuższego czasu z Octopi, mam również kamerkę. Wrzucanie pliku kilkanaście mb trwa 4-5s po wifi więc nie wiem w czym u Ciebie problem. Mam Rpi 2 1GB - startuje w 17s, poprzednie Rpi 1 B+ startowało prawię minutę. Wszystko drukuję za pośrednictwem Octopi bo mam drukarkę na strychu i mi się nie chce do niej chodzić co chwila, podgląd z kamerki to fajne rozwiązanie.
Nie używam przycisków z aplikacji, korzystam za to z terminala wysyłając komendy jak potrzebuję.
Nie mam porównania do repetier/server ale po bardzo dobrych doświadczeniach z Octopi nawet nie zamierzam szukać niczego innego ;)

Pozdr

a w drukarce masz repatiera ? - do malinki coś jeszcze potrzeba poza zasilaczem i dostępem do neta ?
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 28 gru 2015, 22:01

robertm pisze:
Sławek pisze:Korzystam od dłuższego czasu z Octopi, mam również kamerkę. Wrzucanie pliku kilkanaście mb trwa 4-5s po wifi więc nie wiem w czym u Ciebie problem. Mam Rpi 2 1GB - startuje w 17s, poprzednie Rpi 1 B+ startowało prawię minutę. Wszystko drukuję za pośrednictwem Octopi bo mam drukarkę na strychu i mi się nie chce do niej chodzić co chwila, podgląd z kamerki to fajne rozwiązanie.

Pozdr

a w drukarce masz repatiera ? - do malinki coś jeszcze potrzeba poza zasilaczem i dostępem do neta ?

Tak, Repetiera ;) potrzeba albo wifi na usb albo ethernetem podpinasz do neta, karta microsd, no i zasilacz mocniejszy, opcjonalnie kamerka ;)

Tu masz filmik jak to u mnie wygląda ;)

http://www.youtube.com/watch?v=d-VtHefTaEk

Pozdr

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 29 gru 2015, 2:45

Sławek pisze:Wrzucanie pliku kilkanaście mb trwa 4-5s po wifi więc nie wiem w czym u Ciebie problem

Źle mnie zrozumiałeś - nie pisałem że "mam problem": u mnie też tyle trwa sama transmisja pliku. Ale jeżeli tnę w Repetierze, to do tego dochodzi jeszcze zapisanie pliku na dysk, znalezienie go na dysku, ew. sprawdzenie czy to właściwy, wejście na stronę www i wysłanie do drukarki a potem puszczenie wydruku (w sumie kilkanaście kliknięć w kilku okienkach). I zupełnie mi to nie przeszkadza - nawet jak zajmie w sumie minutę czy dwie, ale dla porównania z Repetiera (soft Host na PC) do Repetier Server (na Raspbery) można wysłać bezpośrednio - jednym kliknięciem myszy, więc jest gorzej (jeżeli chodzi o porównanie). W Repetier Server nie trzeba korzystać z WWW. Dla mnie to nie problem, ale ktoś inny może potrzebować większej wygody / większej integracji.

robertm pisze:a w drukarce masz repatiera ? - do malinki coś jeszcze potrzeba poza zasilaczem i dostępem do neta ?

Ja tak (Gate). W drukarce może być Repetier, ale nie musi. W sumie w tej zabawie chodzi tylko o wysłanie pliku gcode po USB (choć oba softy mają wbudowane slicery (w OctoPrint jest Cura)).
Poza zasilaczem potrzebujesz jeszcze kartę miniSD (na system operacyjny).
Do uruchomienia / skonfigurowania RPi warto mieć:
    1. Kabel HDMI
    2. TV/Monitor z wejściem HDMI
    3. Klawiaturę i ew. mysz USB
Dzięki temu możesz:
    1. zobaczyć że działa
    2. upewnić się że drukarka ma dostęp do Internetu (ale lepiej żeby Internet nie miał dostępu do drukarki :lol:)
    3. zaktualizować oprogramowanie / doinstalować ew. pluginy
Żaden z punktów 1-3 (w obu listach) nie jest niezbędnie konieczny - konfigurację WiFi możesz zrobić/zapisać na PC-cie, jak masz po kablu to po prostu działa. A właśnie: Do podłączenia sieci potrzebujesz kabel Ethernet ;-) lub kartę WiFi USB
Warto też mieć kamerę (USB WebCam), i jeżeli to jakiś starszy model RPi to jeszcze Hub USB - dlatego w zasadzie najlepiej celować w Raspberry Pi 2 (nowa ~160zł) lub ew. Raspberry Pi B+ (używana ~80zł, nowa ~130zł/nie warto). Za chwilę prawdopodobnie pojawią się tanie Raspberry Pi Zero (cena na poziomie 5$ (na razie są dużo droższe), ale tylko 1 port USB - do podłączenia drukarki i kamery potrzebny hub)

Sławek: Czy działa ci poprawnie wysyłanie pliku gcode na kartę SD?
U mnie trwa to strasznie długo - w podglądzie wygląda tak jakby zamiast zapisania pliku na karcie poszczególne komendy były wysyłane z OctoPrint do drukarki (i lądują na SD po kilkunastu minutach dopiero).

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 29 gru 2015, 7:14

Tak samo dlugo to trwa gdy wgrywasz z Repetier Host to karty włozonej do czytnika w LCD w drukarce, to jest to samo, tu ograniczeniem jest predkość transmisji szeregowej ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
badman
Kontaktowanie:

Postautor: badman » 30 gru 2015, 9:57

Ja mam również tak jak kolega Drygol Terminal HP na XP SP3 do obsługi drukarki 3D- działa bardzo sprawnie jednak najczęściej stosuję drukowanie z karty SD

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 24 sty 2016, 7:52

bundyr pisze:jaka jest różnica między rasbianem + repetier server, a octoprint? Które rozwiązanie jest lepsze?

Długo korzystałem z Octopi, od kilku dni intensywnie testuję Repetier Server w wersji 0.70.1, mam zainstalowane oba na raspberry. Po testach doszedłem do wniosku, że Repetier jest nieco lepszy, dużo bardziej zaawansowany interfejs, odczyt konfiguracji drukarki i konfiguracja drukarki w eeprom, możliwość wgrywania firmware przez przeglądarkę co jest bardzo dużym ułatwieniem, webcam działa w wersji free- nie trzeba wersji pro, fajniejszy interfejs, druk bez falsów, przy octoprincie zdarzały się bobole na wydrukach więc ważniejsze wydruki puszczałem z SD, w repetier tego nie stwierdziłem.

Tu porównanie wersji Free i Pro, ale co ciekawe, w wersji free działa webcam, renderowanie podglądu, timelaps, firmware upload - nie ma slicera ;)
http://www.repetier-server.com/version-comparison/

Tu jest wersja demo i można sobie poklikać http://demo.repetier-server.com:4011/#/ ;)

Zatem podsumowując, na razie więcej korzystam z Repetiera, choć jak wspomniałem, mam zainstalowane oba ;)

Pozdr

Wróć do „Ogólnie”