Własna tabela Terminatora do reperiera

mcexperts

Własna tabela Terminatora do reperiera

Postautor: mcexperts » 30 sty 2017, 10:16

Pochwalony.

Mam ciągle kłopot z właściwym odczytem temperatury.
Za dużo, za mało etc.

Różne rampsy, różne mega, więc tutaj odpada.

Termistory różne, beta 3900 -4360

I odnośnik, termopara.
I teraz bym chciał sobie zrobić tabele rezystora, i jak mam pięć takich samych rezystorów to je " skalibrowac".

Jak to ogarnąć?

Wiem że można jakoś wklejać własna tabele ale nie za bardzo ogarniam jak ja zrobić.

Ktoś robił to?

Techman

Re: Własna tabela Terminatora do reperiera

Postautor: Techman » 01 lis 2017, 14:41

Cześć.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to masz różnice pomiędzy temperaturą realną a odczytaną z termistora.

W tym tygodniu tez kalibrowałem swoją drukarkę na Ramps-ie i też miałem 10 st różnicy.

U mnie rozwiązaniem na to była zmiana współczynnika beta, ze względu na nie idealne wykonywanie termistorów zawsze mają jakieś odchyłki, ja dodatkowo chciałem mieć zadaną temperaturę bezpośrednio na dyszy, a wiadomo czujnik jest umieszczony po przeciwnej stronie obok grzałki. Przynajmniej tak jest w moim hotendzie.

Jeśli masz jakiś sensowny termometr czy to w multimetrze czy jakiś inny z termoparą to rozgrzej hotend jakąś zadaną temperaturą, potem zmierz termometrem, zobaczysz, czy różnica jest w górę czy w dół, a następnie skoryguj beta. Wgrywasz nowy soft ze zmianą i sprawdzasz ponownie. U mnie beta dla hotendu wyniosła 4260 a dla stołu 4450 pomimo tych samych termistorów, po tym temperatury w zakresie do 260 st się pokrywały.

ustawienia bety dla pierwszego i drugiego termistora masz w pliku Configuration.h jako :
#define GENERIC_THERM1_BETA 4260
#define GENERIC_THERM2_BETA 4450

pozdrawiam.

Wróć do „Repetier Firmware”