Delta kossel wielki problem z ustawieniem

kurtis654

Delta kossel wielki problem z ustawieniem

Postautor: kurtis654 » 07 gru 2016, 20:36

Jestem zielony dlatego prosze o pomoc , kupiłem poskładałem drukarke kossel podczas kalibracji się namęczyłem wydaje się że wszystko ok ale tu coś nie tak pierwsze wydruki wychodziły poszarpane a nie ciągłe linie postanowiłem poustawiać od nowa i tu jakieś cuda ustawiłem posprawdzałem jest ok ale jak przychodzi do druku to końcówka głowicy jest za wysoko i to tak że zamiast jednej warstwy papieru wchodzi cztery i tak za każdym razem sprawdzam ustawienia ok druku niet . Dlaczego tak się dzieje proszę o pomoc .Soft to merlin 1.1 program do ustawiania pronterface a pruba druku w cura .

kurtis654

Re: Delta kossel wielki problem z ustawieniem

Postautor: kurtis654 » 08 gru 2016, 23:58

Sprawdziłem soft 1.0 jest dokładnie to samo ustawione ok a przy druku podbija głowice o około 0.3mm do góry .
co ciekawe przy próbie druku na slic3r drukarka drukuje na samej górze wieży i to tak że przeskakują paski napędowe.
nie mam pomysłu co to jest zresztą jestem całkiem zielony więc proszę o podpowiedz albo jakiś soft wstępnie skonfigurowany od czegoś musze zacząć , może jakieś fotki gdzie i co zrobić bo mnie coś trafi pomocy !!!!!

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 11 gru 2016, 18:17

A znasz angielski? Bo jest taki bardzo fajny kurs dla Kossela na Githubie i YT.

http://ladvien.github.io/robots/kossel-mini-calibration/

https://www.youtube.com/watch?v=QuEhQU8vGZk

Masz typowy problem z ustawieniem drukarki typu delta. Nie wystarczy tylko poustawiać wieże, trzeba jeszcze ustawić nierówność stołu (concave, convex). Ale się tego nie da tak jednym zdaniem wyjaśnić.

A poza tym kolego, jeżeli pójdziesz do lekarza, że ci coś strzyka, ale nie wiesz gdzie, to ten cię wywali za drzwi.
Podaj jaki kossel, jaki soft, no więcej szczegółów. Poza tym nie ma sensu drukować niczego, dopóki nie poustawiasz wszystkiego porządnie.
A potem zrobisz z powodzeniem wydruk testowy, np. taki:

Obrazek
http://www.thingiverse.com/thing:745523
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 11 gru 2016, 21:42

Jak mówiłem jestem zielony wszystkie filmiki jakie oglądałem pokazywały jak kalibrować ale ja dochodze pomału do tego ja poprostu nie zmieniłem parametrów drukarki w sofcie . Wszystko dlatego że nie dostałem do niej papierów tylko karte pamięci z programami .
Wszysto wskazuje na to że potrzebuje pliku scad do mojej drukarki any cubic kossel 150/150/300 mm .
Szukam wszędzie i nie moge znaleść , jak by ktoś mógł pomuc w tej kwestii to bardzo prosze o pomoc .
Doszedłem do tego że bez właściwych podstawionych wartości moge sobie ustawiać lusterko w łazience .
Prosze o pomoc z tymi ustawieniami .

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 11 gru 2016, 22:06

Chciałem jeszcze dodać że właśnie według tego filmiku ustawiałem a mój soft to marlin 1.1

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 12 gru 2016, 0:43

Przykro mi bardzo, ale delty nie ustawisz prawidłowo bez przyswojenia wiedzy na temat jej działania. A te ustawienia co chińczyk daje to tylko baza (nie łudź się, jak kupiłeś kit w PL, to też jest od chińczyka). To tylko podstawa do prawidłowej kalibracji, więc nie ma szans na to że "prosto z wora" będzie dobrze drukować. A bez poprawnej i kompleksowej kalibracji to nigdy z tym nie dojdziesz do ładu.
Pomijam już kwestie jakości tych zestawów, bo często bez wymiany kilku rzeczy to wszystko co robisz to syzyfowa praca.

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 12 gru 2016, 13:50

Ale przecież każdy jakoś zaczynał prosze o jakieś podpowiedzi jak czym co gdzie pozmieniać bo ja nie mam żadnej dokumentacji do tej drukarki .
Drukarka to any cubic kossel 150-300mm.

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 14 gru 2016, 0:06

Widzisz? Dopiero teraz napisałeś, jaką masz w końcu drukarkę. A nikt nie ma szklanych kul do wróźenia :P

Wrzucam soft w chmurę i dopiszę jutro nowy post z instrukcją.
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 14 gru 2016, 1:24

Będę dozgonnie wdzięczny bo ja to morduje i nic jade według tej strony co kolega podał przetłumaczyłem sobie walcze ale nadal nic kicha i tyle . Jak mówiłem będę bardzo wdzięczny bo to już mnie załamuje . :oops:

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 14 gru 2016, 19:58

Kompletny opis przygotowania i kalibracji - dla potomnych, może komuś będzie pomocny w przyszłości :)

Link do kompletnej paczki na PC dla Anycubic Kossel Mini - plik ZIP 139 MB. Po wejściu kliknij prawym na pliku i Zapisz jako...

1. PRZYGOTOWANIE DRUKARKI

- wkręć śrubki górnych wyłączników (endstop) tak, aby we wszystkich nogach wystawały na 8 mm (do podstawy głowy, czyli sam gwint). Górne stop-bloki, do których są przykręcone endstopy, mają być zamontowane 30 mm od góry nogi.

- sprawdź poprawność podłączenia endstopów do kontrolera. Tzn. lewa noga to oś X, prawa to oś Y, a tylna Z. Nie ma znaczenia + i -. Endstop nogi X ma być wpięty w wejście kontrolera dla X. I nie śmiej się, bo to się zdarza w montażu.
Endstopy działają jako rozwarte lub zwarte. W Anycubic są zwarte, czyli dopiero po dosunięciu się do endstopu wózek rozwiera styk śrubką regulacyjną. Sprawdź miernikiem poprawność działania endstopów, bo zdarzały się przypadki urwania przewodu w izolacji w fabrycznie nowych drukarkach. A podczas kalibracji dzieją się cuda...

- rozpakuj paczkę i używaj tylko programów w tych wersjach.

- upewnij się, że po podłączeniu do PC drukarka jest "widziana" przez komputer jako port szeregowy COM... (Menedżer urządzeń). Jeżeli nie, zainstaluj driver usb CP2102 z paczki.

- zainstaluj z paczki program ..\Kossel mini\Software\Arduino-1.6.4-windows.exe, podłącz drukarkę do sieci i portu USB komputera.

- przejdź do foldera paczki: ..\Kossel mini\Firmware\Anycubic_Kossel\ i odpal plik Anycubic_Kossel.ino. Można to też zrobić w Arduino w menu File -> Open.

- w Arduino ustaw:
-- menu Tools -> Board -> Aduino Mega or Mega 2560
-- menu Tools -> Processor -> ATmega2560 (Mega 2560)
-- menu Tools -> Port -> COM... (wybierz port widziany w Menedżerze urządzeń).
-- menu File -> Preferences zaznacz opcję [Display line numbers]

Możesz też zmienić język na PL.

- kliknij ikonę Upload (na górze ekranu, druga od lewej - strzałka w prawo). Jeżeli na dole wyskoczy komunikat o "...Timeout" powtórz ponownie. Czasem to się zdarza i jest to normalne.

- zainstaluj program ..\Kossel mini\Software\Printrun-Win-Slic3r-03Feb2015\pronterface.exe i ustaw w nim na górze ekranu port COM... oraz prędkość 250000. Kliknij [Connect]. Grafika z lewej umożliwia wydawanie komend, które można też wpisywać w prawym oknie tekstowym.

2. KALIBRACJA DRUKARKI

- w Pronterface kliknij ikonę [Auto Home] (domek) lub wpisz w prawym oknie komendę G28. To najważniejsza komenda i od niej ZAWSZE zaczynaj testowanie pozycji na stole. Czyli G28 poprzedza każdą inną komendę po zmianie ustawień.

- kalibracja wysokości pola druku - podaj komendę G1 X0 Y0 Z0 (środek stołu). Przygotuj kawałek zwykłej kartki papieru. Grubość ma być 0,10 mm.
Sprawdź, czy możesz wsunąć kartkę pod głowicę.
-- Jeżeli nie możesz, albo z dużym oporem, musisz zmniejszyć wysokość. Podaj komendę Z0.2. Sprawdź kartką. Powtarzaj do sytuacji, kiedy będziesz mógł ją wsunąć tak, aby wyczuć lekki opór. Możesz to robić mniejszymi krokami, komendami Z0.1, Z-0.1. Powinieneś czuć lekkie szuranie, ale nie chrobotanie. To jest poprawna szczelina i odległość głowicy od stołu. Zlicz, ile kroków zrobiłeś.
-- analogicznie wykonaj regulację, jeżeli głowica była zbyt wysoko. Jeżeli się pogubiłeś w krokach, zrób G28 i zacznij od nowa liczenie.
-- po zakończeniu kliknij na górze [Disconnect].

- zmiana parametru wysokości - w Arduino wybierz zakładkę Configuration.h. Tu będziesz robić wszystkie zmiany. W innych zakładkach nie grzeb. W okolicy linii 452 znajdź zmienną MANUAL_Z_HOME_POS. To jest twoja wysokość. Zmniejsz ją, jeżeli nie było szczeliny, lub zwiększ przy zbyt dużej szczelinie. Wykorzystaj wartość kroków zliczoną w Pronterface.

- zapisz zmiany (ikonka strzałka w dół) i wyślij program do drukarki. Jeżeli wywala błąd, to zapewne zapomniałeś zrobić [Disconnect] w Pronterface... :)

- wróć do Pronterface i kliknij [Connect]. Powtarzaj cykl dotąd, aż po G28 i G1 X0 Y0 Z0 uzyskasz prawidłową szczelinę. Od tego momentu nie zmieniasz na razie MANUAL_Z_HOME_POS.

- kalibracja nogi - każdą nogę (wieżę) kalibrujemy według podanego niżej schematu. Zmienia się tylko punkt lądowania głowicy na stole.
Dla X: G1 X-52 Y-30 Z0
Dla Y: G1 X52 Y-30 Z0
Dla Z: G1 X-52 Y-30 Z0

- po wylądowaniu na stole sprawdź kartką szczelinę. Jeżeli jest za duża WYKRĘĆ śrubę w wózku. Jeżeli za mała, WKRĘĆ. Na początku może być konieczność wykonania nawet kilku obrotów. Na końcu regulacji tylko o parę stopni kluczem imbusowym.

- powtórz czynności dla każdej nogi. Po wykonaniu sprawdź szczeliny od nowa i wykonaj ew. drobne korekty. Przypominam, że po każdej regulacji wykonujemy komendę auto-home G28.

3. KOREKTA PŁASZCZYZNY STOŁU

- wykonaj G28 i G1 X0 Y0 Z0. Jeżeli szczelina jest za duża, masz stół "wklęsły". Jeżeli głowica stuknęła o stół, albo opór kartki jest duży, masz stół "wypukły". Wynika to z mechaniki układu delty i metod obliczeniowych. Do skorygowania służy odpowiedni parametr.

- przejdź do Arduino i znajdź w okolicy linii 112 zmienną DELTA_SMOOTH_ROD_OFFSET. Przy stole wypukłym należy tą wartość ZMNIEJSZAĆ. Przy wklęsłym ZWIĘKSZAĆ. Sugeruję drobne kroki, co np. 0.5

- po zmianie zapisz i wyślij do drukarki. Wróć do Pronterface i sprawdź, czy poprawiła się odległość środka i boków. Jeżeli wszędzie masz za małą szczelinę, zwiększ wysokość pola druku w MANUAL_Z_HOME_POS. I analogicznie odwrotnie.

- tu jest często pies pogrzebany z deltą. Najpierw musisz "wyrównać" stół zmienną DELTA_SMOOTH_ROD_OFFSET, aby uzyskać takie same odległości w środku i na bokach, a potem obniżyć lub podnieść stół zmienną MANUAL_Z_HOME_POS.

4. KALIBRACJA WYDRUKU

Drukowanie kostki 20x20 czy małego okręgu uda ci się często, ale to są małe obiekty i dopiero druk kalibracyjny pokazuje całą prawdę o ustawieniach. Do kilku standardowych testów w paczce dołączyłem dwa wydruki kalibracyjne.
Pierwszy to koło z osiami (Advanced_Delta_Printer...). Pozwala sprawdzić i skorygować błędy w kształcie i kątach dla dużych obiektów.
Drugi (Test_Your_Printer) pokazuje jakość druku różnych kształtów, a także mostów i pochyleń.

Do drukowania dołączony jest program Cura. Dla Kossela Mini należy ustawić jako startowe wartości:
- podczas instalacji: select your machine - other, profil DeltaBot
- w menu: Machine -> Machine settings -> width, depth: 180, height: 300, build area type: circular, serial port: auto, baudrate: 250000
- w programie:
-- Basic: layer height: 0.2, shell thickness 1.2, bottom/top fill: 1.0, speed: 30, temp. 195 (dla PLA), filament dia: 1.75
-- Advanced: nozzle: 0.4, retraction: 50 i 5, speed - travel 130, infill 40, cool layer time 10.

OK. To tyle na razie. życzę powodzenia :)
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Wróć do „Marlin Firmware”