Firmware Marlin - ustawienia [poradnik początkującego]

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Firmware Marlin - ustawienia [poradnik początkującego]

Postautor: Fabrykator.pl » 25 lip 2013, 6:34

Po wczytaniu firmware do arduino ukazuje nam się okno z wieloma zakładkami. Ta, która nas najbardziej interesuje to Configuration.h

Foto1
1.jpg

Ustawienie prędkości transmisji danych przez USB - w tym przypadku 250000
#define BAUDRATE 250000

Wybór rodzaju elektroniki - w tym przypadku 8, czyli Teensylu
#define MOTHERBOARD 8

Foto2
2.jpg

Wybór rodzaju termistora dla głowicy - w tym przypadku 1, czyli Epcos 100K
#define TEMP_SENSOR_0 1

Wybór rodzaju termistora dla podgrzewanego stołu - w tym przypadku 1, czyli Epcos 100K
#define TEMP_SENSOR_BED 1

Foto3
3.jpg

Wybór trybu pracy wyłączników krańcowych. Jeśli mamy krańcówki NO (normalnie otwarte), to zostawiamy true, jeśli mamy krańcówki NC (normalnie zwarte) parametr true zmieniamy na false
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.

W firmware istnieje możliwość wyłączenia momentu trzymającego silnika krokowego jeśli ten nie jest używany w danej chwili (jak oś Z w Prusie, gdzie tylko silniki pracują przy podnoszeniu osi na zadaną wysokość warstwy)
#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true
#define DISABLE_E false // For all extruders

Jeśli nasze silniki w drukarce kręcą się w odwrotną stronę niż byśmy chcieli, to z pomocą przychodzi nam ta sekcja. Zmieniając parametr true na false i odwrotnie zmieniamy kierunek obrotu silnika dla danej osi
#define INVERT_X_DIR false // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_Y_DIR false // for Mendel set to true, for Orca set to false
#define INVERT_Z_DIR false // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_E0_DIR false // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E1_DIR true // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E2_DIR false // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false

Foto4
4.jpg

Ustawienie obszaru roboczego naszej drukarki. Jeśli nasze krańcówki zostały ustawione jako wartości minimalne, to definiujemy maksymalny obszar przy parametrze MAX
#define X_MAX_POS 200
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MAX_POS 190
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MAX_POS 100
#define Z_MIN_POS 0

Główne ustawienia kalibracyjne naszej drukarki
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {70.724, 71.125, 3200/1.25,460} // default steps per unit for ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {1000, 1000, 4, 30} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {2000,2000,20,3000} // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION 2000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for r retracts

//
#define DEFAULT_XYJERK 23.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK 0.1 // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK 10.0 // (mm/sec)

O tym jak obliczyć wartości kalibracyjne dowiesz się z tego tematu --> viewtopic.php?f=14&t=11

Foto5
5.jpg

Często bywa, że wyłącznik krańcowy mechaniczny w związku z długością dźwigni nie pozwala na poprawną pracę retrakcji ustawionej w firmware. Przykładem może być oś Z, gdzie po naciśnięciu Home Z oś jedzie nam do dołu, lekko "odbija" do góry i już nie dojeżdża do stołu. W takim przypadku należy zwiększyć wartość parametru retrakcji dla danej osi (wartości wyrażone w mm). Parametry te znajdziesz w zakładce Configuration_adv.h
#define X_HOME_RETRACT_MM 5
#define Y_HOME_RETRACT_MM 5
#define Z_HOME_RETRACT_MM 1

Sky
Kontaktowanie:

Re: Firmware Marlin - ustawienia [poradnik początkującego]

Postautor: Sky » 25 lip 2013, 15:06

Bardzo przydatny poradnik dla początkujących :git:

acc

Postautor: acc » 25 lip 2013, 15:28

Krzychu, gdybyś napisał to 1.5 roku temu to wiesz ile byś zaoszczędził pytań, mail i telefonów? :-)
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 25 lip 2013, 16:28

Wiem, wiem, ale tak się złożyło, że się dziś obudziłem bardzo wcześnie i wreszcie miałem czas na relaks i mogłem coś naskrobać, co się przyda :bania:

kuba

Postautor: kuba » 25 lip 2013, 16:43

Oprócz samych ustawień przydałoby się jeszcze wyjaśnienie jak ten firmware wgrać do Arduino i co z potem się z tym robi. Jak ktoś zupełnie zielony to może nie wiedzieć jak i co zrobić.

Ja przykładowo nigdy tego nie robiłem ale się domyślam dzięki temu, że jestem branżowo związany z oprogramowaniem. Czy domyślam się dobrze - zobaczę jak spróbuję.

Poza tym mamy omówiony jakiś konkretny przypadek (Teensylu, BAUDRATE 250000, Epcos 100K itp.) Jak ktoś ma inne części to nie będzie wiedział co wpisać. Ja np. nie wiem czy mam Epcos 100k....

No i jeszcze pytanie. Czy jest możliwość zrobienia backupu softu znajdującego się na płytce przed wgraniem nowego? Chodzi mi o sytuację, że mam jakoś ustawiony firmware (domyślnie z zestawu DIY) i w miarę działa. Jednak chciałbym uniknąć sytuacji, że coś pomieszam, wrzucę nowe ustawienia i działać przestanie, a stary soft przepadnie.

kuba

Postautor: kuba » 15 sie 2013, 22:56

Przepraszam, że wpis pod wpisem ale gdybym edytował to by nikt nie zauważył. Z resztą poprzednim wpisem nikt się nie przejął).

Czy można dostać przykładowego Marlina skonfigurowanego np. dla zestawu DIY BiBOne. Nasz domyślny soft niestety szlag trafił wraz z bootloaderem i do odtworzenia wziąłem ten http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=15&t=571

Nie wiem czy dobry, raczej nie bardzo. szczególnie, że nie mamy LCD, SD i nie wiem czy trzeba coś wyłączać, a osie są liczone chyba dla jakiejś innej drukarki. Gdyby gdzieś był dokładnie taki Marlin jak jest do Teensylu w zestawie BiBOne to by można było użyć jego w razie utraty softu albo dostrajać odrobinę, a nie ustawiać wszystko od nowa. Mógłbym prosić o zamieszczenie takiego startowego Marlina dla BiBOne?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 16 sie 2013, 7:21

W załączniku firmware jednej z drukarek bibone. Odnośnie tego jak wgrać firmware - to jest instrukcja i temat na forum wieeeele razy wałkowany
viewtopic.php?f=45&t=421
Załączniki
bibone0023.rar
(140.18 KiB) Pobrany 244 razy

kuba

Postautor: kuba » 21 sie 2013, 1:02

u-design pisze:W załączniku firmware jednej z drukarek bibone. Odnośnie tego jak wgrać firmware - to jest instrukcja i temat na forum wieeeele razy wałkowany
viewtopic.php?f=45&t=421

Pobrałem, załadowałem i nagle termistory przestały mierzyć jak trzeba, a przynajmniej tyle zauważyłem. Okazało się, że w pins.h były inne wartości dla termistorów. Nie jest to więc chyba najlepszy przykład :(

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 21 sie 2013, 10:43

Podłączony firmware jest dla jednej z drukarek, która pracuje. Drukarka miała zainstalowaną elektronikę Sunbeam B

kuba

Postautor: kuba » 21 sie 2013, 11:16

u-design pisze:Podłączony firmware jest dla jednej z drukarek, która pracuje. Drukarka miała zainstalowaną elektronikę Sunbeam B

Być może. Namieszane było w sekcji MOTHERBOARD == 8 więc dla Teensylu. Napisałem, że przykład nie jest najlepszy bo tutorialek jest na podstawie Teensylu, ja prosiłem także o Teensylu, a przykład jest z Sunbeam B.

Wróć do „Marlin Firmware”