Sunbeam 2.0

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Sunbeam 2.0

Postautor: Fabrykator.pl » 16 lut 2014, 6:03

Sam posiadam UDS3D, która aktualnie pracuje na Smoothie no i trzeba powiedzieć jasno - firmware jest w fazie rozwoju i aktualna elektronika to nie "plug'n'print". Mówi się i pisze o modułowej budowie firmware - fajnie, ale to określenie dla programistów a nie dla zwykłego użytkownika. Fakt braku sterowania drugim extruderem uświadamia że firmware jest brany na celownik pod kątem pracy różnych maszyn cnc a nie głównie do drukarek, więc przyjdzie poczekać na wiele poprawek.
Elektronikę z tym firmware bym traktował jako platformę rozwojową a nie gotowy sterownik do drukarek z przyjazną konfiguracją.

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 16 lut 2014, 21:05

Krzysiek, co do pierwszej części twojej wypowiedzi to się zgodzę, ale jeśli chodzi o konfigurację i zmianę firmware to jest super przyjazne. Ja już nie chcę wracać do marlina, ale przyznać muszę, że nie korzystam z zaawansowanych opcji i to co jest w pełni mi wystarczy.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 16 lut 2014, 22:45

Bo zmieniasz w obrębie jednej drukarki z tymi samymi podłączonymi rzeczami - dlatego nie widzisz wielu rzeczy, które mogą denerwować, a mało doświadczeni użytkownicy sobie nie poradzą od ręki.

Znajdź teraz się w skórze kogoś kto ma core xy - musi się doszukać (gdzie?) że ma dopisać jaki rodzaj mechaniki posiada i że to się musi zaczynać od "arm". Krańcówki - tu dochodzą dziwne symbole dla wielu niezrozumiałe a przy nich true/false z marlina to coś pięknego itp itd.
Config na karcie - fajne ale naciśnięcie compile w Arduino to tyle samo operacji do wykonania (w przypadku podłączonej atmegi2560)

Nie jestem "anty" gdyż sam używam tego firmware i mam nadzieję, że się fajnie rozwinie. Jeśli uda nam się dopisać obsługę drugiej głowicy - sami dołożymy cegiełkę do firmware aby się rozwijało.

wulfnor

Postautor: wulfnor » 16 lut 2014, 23:01

u-design pisze:Config na karcie - fajne ale naciśnięcie compile w Arduino to tyle samo operacji do wykonania (w przypadku podłączonej atmegi2560)

Teraz Ty patrzysz w obrebie swojego komputera. Klikniecie compile w arduino wymaga jego sciagniecia i wybania odpowiedniej platformy, dla Ciebie to nie problem bo uzywasz tego na codzien. Inni nie wiedza nawet co to arduino. Co do sunbeama 2.0 nie mialem zadnego pytania o instalacje sterowników i jak skonfigurować, byly problemy z literówkami itp, ale nigdy "jak zainstalowac".
W marlinie ustawienie kinematyki pod hbota, tez bylo problematyczne, nie mowiac o deltach gdzie trzeba bylo sciagac innego forka. Jezeli ktos ma problem z ustawieniem kinematyki to wysylam swoje pliki konfiguracyjne. Przykladowe konfigi sa tez razem ze zrodlami firmwaru.
Obsluga drugiej glowicy jest pisana, ale nie ma aktualnie testerów.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 17 lut 2014, 7:37

Ja z chęcią przetestuję 2 głowice, bo mam to na drukarce i ma to śmigać - teraz na marlinie i Unique One ale dzisiaj wrzucam do drukarki UDS3D

Odnośnie łatwości obsługi firmware: uważam, ze zarówno środowisko Arduino jak i konfiguracja w Smoothie są zakręcone dla nowicjuszy - taka jest prawda i nie ma co się rozpisywać nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim.

Co do sterowników - fakt, że po podłączeniu w XP sam zainstalował, choć Smoothie DFU wisi jako nieznane urządzenie i dopiero gdzieś na stronie doczytałem - "to tak ma być, zignoruj". Ale przykładowo elektroniki na 1280/2560 po instalacji cury też nie wymagają instalacji zewnętrznych sterowników - wszystko idzie z automatu. Jedynie AT90USB mają tą zakręconą procedurę z instalacją teensyduino i flip-a.

Sam za chwilę nie będę sprzedawał elektronik, więc nie piszę tego wszystkiego pod płaszczykiem konkurencji. Będę miał o tyle ten komfort, że nie będę już sprzedawcą i mogę spokojnie obserwować i komentować co się wokół dzieje.

tompul

Postautor: tompul » 17 lut 2014, 23:38

u-design pisze:Config na karcie - fajne ale naciśnięcie compile w Arduino to tyle samo operacji do wykonania (w przypadku podłączonej atmegi2560)

u-design pisze:Odnośnie łatwości obsługi firmware: uważam, ze zarówno środowisko Arduino jak i konfiguracja w Smoothie są zakręcone dla nowicjuszy - taka jest prawda i nie ma co się rozpisywać nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim.

Czyli dla realnych elektronik, które były w Twoich zestawach: sunbeam B, C, unique one - konieczność instalowania 3 programów: arduino, tensyduino, atmel flip, + znajomość tajemnej wiedzy jak wydłubać plik wynikowy z tensy, wyciąganie i wkładanie zworki.
Ja w swoich początkach przy każdej kompilacji traciłem dodatkową minute (zanim wczytuje sie lista) żeby wejść w szkic->kompiluj. Tutaj to dopiero początkującym wychodzą gały, kiedy klikają w pasek menu jak w każdym programie, tylko tutaj nic sie nie dzieje... przez dłuższą chwilę:)

W smoothieware zmiana wartości z poziomu notatnika... faktycznie procedura zakręcona jak tampon. Ja akurat niewiem, jak można by to jeszcze użytkownikowi ułatwić, chętnie bym usłyszał opinię.

Zeby znaleźć sobie w konfigach parametr który chcemy zmieniać... moim zdaniem podobnie. I tu i tu w angielskim :P Podstawa to żeby konstruktor wiedział dokładnie czego szuka, wtedy odpowiedni parametr na pewno znajdzie.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 18 lut 2014, 8:57

Przecież napisałem, ze przy AT90USB procedura jest zakręcona - czytaj ze zrozumieniem.

Jako przykład łatwej konfiguracji przy arduino podałem elektroniki na ardiuno2560 czy 1280 - tam nie masz zworek, flipa, wydłubywania hex itp - tam naciskasz jeden przycisk w programie Arduino i się wszystko dzieje z automatu. Nawet nie musisz resetować elektroniki po wgraniu nowego firmware (a w smoothie przykładowo trzeba).

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 18 lut 2014, 9:42

Z at90usb najłatwiej pracuje się na linuxie. Kompilujesz wszystko na arduino, później jedną komendą ładujesz wszystko na płytkę. Nawet zworki od boot nie trzeba zakładać, bo domyślnie elektronika startuje z VOTI/ttyUSB/COM więc aby załadować wsad wystarczy wcisnąć reset.

To czego doświadczają użytkownicy płytek jest niczym innym jak ból używania windowsa, który jest bardzo nieprzyjemnym środowiskiem developerskim. Niebawem wypuszczę liveUSB system do ładowania wsadu do płytek, gdyż ściągnąć prekonfigurowany system na pendrive będzie łatwiejsze niż walka z windozą...
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

wulfnor

Postautor: wulfnor » 01 maja 2014, 19:11

Chciałem tylko zostawić posta dla potomnych i tych którzy pytają kiedy pojawi się nowa rewizja Sunbeama 2.0.
Wszystko idzie według planu i 12 maja będziemy mieć już nowe płytki. Ze spraw ważnych to, nowa rewizja będzie kosztować 549.99zł brutto. Zdjęcia można oglądnąć na stronie produktu http://3d-printers.pl/product/sunbeam.
Jeśli chodzi o hardware to dodaliśmy filtrowanie endstopow i termistorów. Dodaliśmy zabezpieczenia ESD do wszystkich portów dostępnych przez użytkownika [usb/SD,Ethernet,Panel]. Dodaliśmy filtrowanie usb. Jest to elektronika w tej samej wersji co montowana w naszych drukarkach, a więc przeszła testy dyrektywy EMC. Jeśli uda się dopiąć sprawy papierkowe, to będziemy wystawiać deklaracje zgodności i umieścimy znak CE.
Wymiary płytki zmniejszyły się, zmieniliśmy gniazdo karty SD na takie aby karta wystawała 6mm po za obrys płytki co bardzo ułatwia zabudowę.
Na stronie wrzuciłem też nowe sterowniki podpisane cyfrowo. Nie trzeba już wyprawiać cudów aby zainstalować drivery. Dwa kliknięcia, kilka "ok" i sterownik jest zainstalowany.
Równo z nowym sunbeamem pojawi się nowa rewizja panelu lcd. Funkcjonalnie będzie taki sam, ale też dodaliśmy sporo zabezpieczeń celem spełnienia wymogów norm. Cena końcowa to 159.99zł brutto [24zł taniej].

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 10 cze 2014, 11:13

Czy Sunbeam jest obslugiwany przez Repetiera ?

Wróć do „Elektroniki 32-bitowe”