Sunbeam 2.0

wulfnor

Sunbeam 2.0

Postautor: wulfnor » 06 wrz 2012, 17:46

Temat z pogranicza tego dzialu i dzialu smoothieboard, ale podziele sie postepami. Sunbeam 2.0 traktuje raczej jako eksperyment i platforme do przetestowania kilku rozwiazań, ktore jesli sie sprawdza to zostana wprowadzone również do Sunbeam 1.0.
Jesli chodzi o zmiany to tak:
- drivery silnikow zintegrowane z plytka. Duzo mniejszy koszt calkowity. A4988 kosztuje przy zakupie jednej sztuki 3$, przy 100szt wychodzi juz 2,5$, rezystory i kondensatory to w sumie zerowy koszt. Jednak taka intergracja niesie ze soba wade jesli ktoś zjara driver, bo jego wymiana bedzie dosc klopotliwa.
- zastosowane mosfety w obudowach D2PAK. Docelowo zamiast IRFZ44N lub IRFL44N beda IRL2203. Mniej sie grzeja, dadza rade bez radiatorów. Moze pozbedziemy sie problemu zjaranych tranzystorow od hotbeda.
- Brama mosfeta wysterowana bedzie tranzystorami bipolarnymi [uklad totem collector] co zapewni ze beda mosfety beda w pelni otwarte i beda dzialac na 100% swoich mozliwosci.
- Osobne zasilania grzania i silnikow. Dodatkowo z zasilania silnikow bedzie brane 5V poprzez stabilizator impulsowy. Duzo większa sprawność, możliwość zasilania nawet do 40V, bez grzania się stabilizatora. Wada to koszt... prawie 12zł za stabilizator o_O.
- zabezpieczone porty usb bezpiecznikami polimerowymi 500mA.
- 3 wyjscia na wentylatry
- 6 wyjsc na endstopy, dla kazdej osi jest max i min.
- Procek lcp1769 i firmware smoothieware
- karta sieciowa, mozliwosc sterowania drukarka poprzez strone internetowa z kazdego komputera w sieci.
- dedykowany port na panel LCD, koniec z zabawa w podlaczanie osobnych kabelkow.
- wyjscie debugera dla wszystkich tych ktorzy beda chcieli wprowadzac swoje zmiany w firmwarze i polaczyc sie z debugerem gdb. Wersja normalna nie bedzie miala wlutowanych tych elementów.

uff chyba tyle :)
Ponizej jeszcze aktualny stan plytki pcb:
http://3d-printers.pl/wp-content/uploads/2012/09/plytka6912-1024x745.png
Jeszcze sporo pracy i beda pewnie problemy z poprowadzeniem sciezek, ale wiekszosc "klockow" juz mam zrobione. Staralem sie zachowac uklad wyjsc taki jak w aktualnej wersji Sunbeam.
Docelowo planuje tak jak mowilem, na Sunbeam 2.0 zobaczyc jak sprawuja sie poszczególne elementy i stworzyć unowocześniona wersji Sunbeam 1.0 z prockiem at90usb128 i firmwarem Sprinter/marlin. Oraz Sunbeam 2.0 z prockiem lpc1769 i smoothieware. Projekt ciagle jest jeszcze szkicem, zmiany powstaja caly czas i wymiar plytki i rozmiesczzenie elementwo jeszcz epewnie zmieni sie nie raz.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Sunbeam 2.0

Postautor: Fabrykator.pl » 06 wrz 2012, 18:33

W sumie to i tak już w nowych partiach Sunbeam i aktualnych wszystkich Teensylu wrzucam IRL2203

acc

Postautor: acc » 06 wrz 2012, 19:37

też używam irl2203n bez radiatora i przy 12v (a wiec ok 10-12A) jest git. Krzysiek a próbowałeś ten mosfet na swojej grzałce na 29V? Pamiętam że dosyć niską miałeś tam rezystancję i pytanie czy ten mosfet wytrzyma prąd powiedzmy 20 czy nawet 30 A.
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 06 wrz 2012, 21:35

Zasilałem stół z niego z 29V (ramps). Na stole mialem 2 ohm. Czas nagrzewania stołu 3-4 minuty a na mosfecie mały radiatorek bez wentylacji dodatkowej. Prądu nie mierzyłem, ale przy tych wartościach to mniej niż na zasilaniu 12V ;)

wulfnor

Postautor: wulfnor » 06 wrz 2012, 21:56

Akurat tranzystory wybralem bo mam aktualnie kilka sztuk. Robiac zakupy kupuje zawsze kilka roznych sztuk na testy. Uparłem sie, zeby bly bez radiatorów :)
Bardziej martwi mnie ten zasilacz impulsowy, zero doświadczenia mam w tej dziedzinie, nie wiem cyz nie bedzie robil syfu na okolo i zakłudzac prace innych ukladow. Pozyjemy zobaczymy, juz wrzucilem go na plytke, zajal wiecej miejsca niz myslalem.
Zanim zrobie cala plytke to zrobie sam modul zasilacza i zobacze jak to chula. W sumie z reprapowych elektronik to tylko chyba 4Pi ma stabilizator impulsowy.
No nic, pozyjemy zobaczymy/

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 06 wrz 2012, 22:07

A jakby zrobić ten zasilacz jako osobny, doczepiany moduł - ktoś nie potrzebuje, bo z usb jedzie, to nie montuje :roll:
Powiedzmy, na 2-rzędowej listwie kołkowej - zworkami łapiesz jak z USB, a jak nie z USB to w to miejsce wczepiasz moduł zasilacza

acc

Postautor: acc » 07 wrz 2012, 7:45

u-design pisze:Zasilałem stół z niego z 29V (ramps). Na stole mialem 2 ohm. Czas nagrzewania stołu 3-4 minuty a na mosfecie mały radiatorek bez wentylacji dodatkowej. Prądu nie mierzyłem, ale przy tych wartościach to mniej niż na zasilaniu 12V ;)

No jak mniej? Przy 12V masz stół zwykle 1 - 1.2 Ohm, a więc 10-12A
Przy 29V dając 2 Ohm masz 14.5 A :-)
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 07 wrz 2012, 18:22

No w sumie tak, bo I=U/R - no to tym bardziej IRL się sprawdzają, bo bez dodatkowego chłodzenia sobie radził nagrzewając się do wartości "bezpiecznych w dotyku" ;)

wulfnor

Postautor: wulfnor » 08 wrz 2012, 7:55

Prawie skoncyone, jesycye kilka sciezek [ktore sa najgorsze zawsze bo brak miejsca] i bedzie skoncozne, pozniej ze dwa dni sobie projekt polezy zebym w miedzy czasie znalazl bledy i wysle do zrobienia plytke :)
Tak sie prezentuje:
Wszystko
Obrazek
Obrazek
Bottom
Obrazek
Elementy
Obrazek

Jak widac wyszlo niezle bydle i podczas robienia juz zaczynalem watpic czy to ogarne, ponad 100 rezystorow, 100 kondesatorow, kilka ukladow scalonych, zasilacz impulsowy... Smoothieboard jest na 4 warstwach, ja wykombinowalem na dwoch :P
Poki co to najwiekszy projekt jaki robilem wiec jestem mocno niepewny i mozlwe ze wtopie troche funduszy na nieudany eksperyment :P Ale tak to jest w prototypami.

codenamepawel
Kontaktowanie:

Postautor: codenamepawel » 08 wrz 2012, 22:01

Za 2-3 mce przymierzam się do zamówienia części do Bibone, na pokładzie przewidywałem Sunbeam 1.0 ale po tym co widzę to poczekam na 2.0. Zrobiłeś kawał dobrej roboty.

Wróć do „Elektroniki 32-bitowe”