UDS3D - profesjonalna elektronika sterująca do drukarek

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

UDS3D - profesjonalna elektronika sterująca do drukarek

Postautor: Fabrykator.pl » 12 gru 2013, 13:15

Miło mi poinformować, że prototyp elektroniki jest na ukończeniu. Sterownik powinien być ukończony do połowy przyszłego tygodnia i wysyłamy PCB do produkcji.
Tak jak wcześniej wspominałem - elektronika jedzie na badania EMC i pod tym kątem została zaprojektowana.

W skrócie:
- procesor Cortex M3 na pokładzie
- 5 driverów na Allegro do 2A
- płytka 4-warstwowa
- czujniki temperatury: termistor/PT100/PT1000 - konfigurowane na mikroprzełącznikach
- mosfety grzałek do 99A, przy czym zakładając, że będzie to prąd ok. 16A wypromieniowują ok 1W ciepła
- 6 krańcówek

Wkrótce więcej informacji

x_darek

Re: UDS3D - profesjonalna elektronika sterująca do drukarek

Postautor: x_darek » 12 gru 2013, 14:07

Jak na 4warstwową to się dość duża wydaje. Jakie dokładnie ma wymiary?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 12 gru 2013, 14:12

Odległości między elementami policzone w związku z ciepłem jakie promieniują elementy i skutecznym jego rozproszeniu bez potrzeby dodatkowych radiatorów. Aktualnie jeden z boków ma 200mm drugi 160mm (ale może też się skończyć na 200 w finale)

x_darek

Postautor: x_darek » 12 gru 2013, 14:22

Szok... z takimi wymiarami cena elektroniki może być zaporowa, bo producenci kasują za centymetr kwadratowy. Ta ma wymiary płyty głownej w PC. Elektronika tez nie powinna być mocowana na ramie drukarki więc jakis stary PC idealnie się nada jako obudowa :)

acc

Postautor: acc » 12 gru 2013, 14:32

200x200? toż to 8 sanguinololu :-) już mi się przez te wymiary nie podoba.. Z jednej strony spore upakowanie elementów (te wtyczki na dole), a z drugiej 70% płytki puste.
A tam na płytce coś jeszcze będzie poza tymi elementami po bokach?
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 12 gru 2013, 14:34

A czemu nie z mniejszą płytką i radiatorami na elementach? Albo jednym dużym radiatorem (np frezowana płytka aluminiowa)?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 12 gru 2013, 14:55

Prawdę mówiąc nie liczę, że elektronika będzie popularna wśród osób składających drukarki. Tu zostaną na tapecie aktualne elektroniki, które są niewielkie i tanie. Ta elektronika nie będzie należała do tanich - ok. 560 elementów elektronicznych :shock:
Elektronika jest projektowana z nastawieniem na profesjonalny użytek i wykorzystanie w maszynach, które będą poddawane badaniom, które powinna przejść drukarka aby mogła być legalnie sprzedawana na terenie UE.
Tak jak powiedziałem w Kielcach we wrześniu - chcę wejść na wyższy poziom z produktami, które będą bezpieczne i które będą spełniały wszelkie normy.
Dlatego też drukarka CUBO została przeprojektowana i z początkowego wymiaru 420x400x400 zrobiło się 560x450x600.

Każdy Wat mocy na każdej sekcji został przeliczony, aby rozeszło się po płytce. Na montaż płytki mam przewidzianą komorę 400x400x100, więc rozmiar płytki nie ma dla mnie znaczenia. Priorytetem było, aby nie stosować wentylków chłodzących elementy na płytce.

acc, projektowanie elektroniki pod kątem badań to inna bajka. Sama sekcja jednej krańcówki (schemat) wygląda jak sanguinololu nie licząc procka :bania: Odpowiednie odległości od elementów itp - głowa pęka, ale na szczęście za projekt odpowiedzialna jest firma, która robi to zawodowo od X lat i projektują systemy automatyki przemysłowej do profesjonalnego wykorzystania.

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 12 gru 2013, 15:06

ten element z lewej poza płytką to Ethernet? :)
pozdrawiam
Jarek

acc

Postautor: acc » 12 gru 2013, 15:08

A z innej beczki - na jaki firmware się nastawiasz? I jaki tam będzie mikroprocesor? Bo Cortex-M3 to nie jest nazwa procesora.
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 12 gru 2013, 15:27

ethernetu nie będzie domyślnie - będzie jako moduł dołączany (są wyprowadzone piny pod moduł). Sam nie używam i nie będę używał ethernetu, więc mi do szczęścia nie jest potrzebny.
procesor LCP1768
firmware - do rozruchu i testu zarzucę smoothie, ale docelowo (na 99%) będzie przeportowany repetier + customowy repetier host (jeszcze na etapie uzgodnień z twórcami i oczekiwania na już działającą elektronikę)

Wróć do „Elektroniki 32-bitowe”