Anycubic Kossel Linear - pierwsze wydruki

Delty różne i przerózne
Vesp

Anycubic Kossel Linear - pierwsze wydruki

Postautor: Vesp » 29 gru 2016, 14:07

Hej,

Forum śledziłem od kilku miesięcy przygotowując się do zakupu pierwszej drukarki. W końcu drukarka kupiona, drukuje więc czas się zarejestrować :) Kilka słów o sobie, elektronik(mikroelektornik ) z wykształcenia, informatyk z zawodu. Hobby to głownie DIY, grzebanie przy samochodzie, elektronika.

Tak więc z skrócie z budżetem 1500zł zastanawiałem się czy noname prusa, lume albo coś z ramą delty/kossela. Długo walczyłem z decyzją i skłaniałem się ku Lume (wiadomo - Polski support, producent na forum, wszystko na bieżąco rozwiązywane...) ale nie przekonały mnie wciąż zmieniające się specyfikacje drukarki oraz z miesiąca na miesiąc obiecywane nowe rev.

Wybór padł na... Anycubic Kossel Linear :) Wiem, Chińczyk, Delta itp ale sam sposób wydruku i prowadzenia głowicy mnie przekupił (najważniejsze żeby fajnie wyglądała!). Zdjęcia robione mydelniczką więc wybaczcie.

Drukarka + customowa szafka:

ObrazekObrazek

Nie wiem czy to tu, czy może w jakimś osobnym temacie... najwyżej później rozdzielę :)

Wracając do chwalenia się chińską drukarką... Drukarkę kupiłem przez Alledrogo - przeraziły mnie wizje ceł antydumpingowych itp. Wersja podstawowa bez heatbeda. Całość bezpiecznie zapakowana (aż byłem zdziwiony), niestety fotek z montażu nie mam ale zajęło mi to 3 wieczory (power ze świątecznych obiadów!), trochę śrubek producent dał na zapas (po 1-2szt). Pierwsze próby (Cura 15.04.6):

ObrazekObrazek

W ciągu 4 dni od złożenia już kilka pomysłów przyszło mi do głowy, trochę się podrukowało, przy innych wystarczyła suwmiarka i imbus (tak dla potomnych):

1. Zmieniłem mocowanie platformy z 6pkt na 3 pkt (łatwiejsze poziomowanie chociaż i tak na standardzie nie było tragedii, wystarczyło trochę taśmy izolacyjnej tu i ówdzie)

Obrazek

2. Zmienione mocowanie płytki Atmegi (standardowe z plexi to tragedia, w ogóle nie przemyślany design, producent nie wziął pod uwagę lutów na spodzie przez co wszystko mimo, że skręcone (na 3 śrubki) się chobocze i wygląda jak by miało się złamać). Słabo widać, model obok:

ObrazekObrazek

3. Przestawione silniki względem manuala (konektory i przewody nie dotykają już platformy) szczegóły szczegóły...
4. Mocowanie endstopów musiałem zeszlifować bo śruby mocujące zaczepiały o pasek

Ogólnie jakość drukarki, manuala, opakowanie oceniam na db++, jest kilka rzeczy które producent mógłby poprawić ale jestem pozytywnie zaskoczony :)

Problemy początkującego:
1. Dziwne dźwięki z jednego z silników (a4988 ustawione na 0.77-0.81V), coś jak by buczenie i wibracje
2. Przy "travelowaniu" głowicy zahacza ona o już istniejące warstwy i zostawia po sobie ślad, chyba da się to softowo rozwiązać - testuje ustawienia w Kurze :)
3. Problem z podwijaniem się pierwszej warstwy (trzeba zamówić stolik grzewczy :D )
4. Już rozwiązane ale kilka razy mocno głowica zaryła w platformę przez błąd a manualu - producent źle określił położenie prowadnic przez co były zbyt wysoko i przy modelu 9x13 (obiecywany zakres 18x18) jedna z osi się "skończyła". Dla potomnych - fig.17 - zamiast 30mm od końca stelażu powinno być 30mm od spodu górnej ramy po zamontowaniu.
5. Luz na jednym przegubie, na szczęście kupione od polskiego dystrybutora i wymieniają od ręki (do tego czasu polepa na recepturkę :) )
6. Czy wymiana stepsticków A4988 na DVR8255 jest na zasadzie plug&play (pomijając weryfikację pinów i napięcia)?
7. Ogólnie drukarka jest bardzo głośna (coś jak piszczenie cewek?), normalne jest coś takiego? Silniki są chłodne a napięcie na stepstickach 0.75-0.81V

https://www.youtube.com/watch?v=Bih82Ex-cT8

Się rozpisałem...

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Re: Anycubic Kossel Linear - pierwsze wydruki

Postautor: Vipcioo » 01 sty 2017, 21:15

Dźwięk jest trochę dziwny, ale zależy od wielu spraw. Zupełnie inaczej brzmi w delcie, gdy nie drukujesz tak płasko.
Poza tym rezonuje ci chyba stół/stolik. Podłóż pod nogi kawałki gąbki, to się zdziwisz.
Jakie masz silniki? 42HD4027?
Jeżeli tak, to drivery mogą być ustawione na 0.8A.

Jedynie ten przedni wiatrak ekstrudera szumi jak głupi. Ja w swoim wymienię na boczny i dodrukuję adapter. Będzie cichutko.
A masz gdzieś linka do tego bracketa? Sam bym to też zmienił...
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Vesp

Postautor: Vesp » 13 sty 2017, 22:26

Hej, customowe gadżety do Anycubica wrzucam na thingiverse: http://www.thingiverse.com/VespGareth/designs, mam jeszcze chłodzenie 360* ale na razie WIP.

42HD6021 na extruder i 3x 42HD4027, masz może jakiś spec-chart do nich? Nie udało mi się nic znaleźć poza aliexporesowymi ofertami a naklejka informuje o 1.5A.

Buczenie mnie nie martwi, wiadomo z szafki robi się komora i wszystko wzmacnia. Najbardziej to piszczenie które zmienia się w zależności po której stronie stolika jest głowica lub w którą stronę się porusza.

Właśnie ten przedni wiatrak chyba da się ogarnąć firmwarem, zaraz po włączeniu szumi tak jak by plastik tarł o plastik , potem na chwilę obroty zwalniają, że prawie nie wieje a potem znowu max obrotu ale już tylko szum powietrza słychać bez tarcia.

Awatar użytkownika
Marcin1415

Postautor: Marcin1415 » 14 sty 2017, 0:21

Strasznie się wlecze ten druk, przyspiesz to ze 3x i na takich prędkościach kalibruj drukarkę.
Podoba mi się ta kinematyka ale już za późno Core XY się sprawdza.

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 16 sty 2017, 12:07

Dzięki za wstawki części na TV :D

Przedniego wiatraka chyba nie ogarniesz softwarem, bo nie ma sterowania PWM. Co do jego dźwięku - wystarczy po włączeniu pstryknąć w niego z palców i zacznie normalnie pracować. Taka to chińszczyzna...

Spec chart 4027:

Obrazek

Dla 6021:

Obrazek

Z moich obserwacji - 6021 z napięciem 0.6V trochę pstrykał. Po podniesieniu do 0.8V extruder jest już spoko z hotendem 1.75/0.4mm z teflonem.
4027 z 0.8V potrafią się pogubić przy długim wydruku bez chłodzenia, ale rzadko. Dodanie czegokolwiek dmuchającego pod stół załatwia temat.

Oczywiście zawsze używam filtra z olejem i filament leżakuje w torbach z pochłaniaczem.
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Vesp

Postautor: Vesp » 18 sty 2017, 21:28

Marcin1415 pisze:Strasznie się wlecze ten druk, przyspiesz to ze 3x i na takich prędkościach kalibruj drukarkę.
Podoba mi się ta kinematyka ale już za późno Core XY się sprawdza.

W sumie nie wiem czy Cura ma gdzieś osobne ustawienia dla raft'a ale zawsze drukuje mi się wolniej niż sam model, mam ustawione obecnie 30mm/s.

Vipcioo pisze:Dzięki za wstawki części na TV :D

Przedniego wiatraka chyba nie ogarniesz softwarem, bo nie ma sterowania PWM. Co do jego dźwięku - wystarczy po włączeniu pstryknąć w niego z palców i zacznie normalnie pracować. Taka to chińszczyzna...

Z moich obserwacji - 6021 z napięciem 0.6V trochę pstrykał. Po podniesieniu do 0.8V extruder jest już spoko z hotendem 1.75/0.4mm z teflonem.
4027 z 0.8V potrafią się pogubić przy długim wydruku bez chłodzenia, ale rzadko. Dodanie czegokolwiek dmuchającego pod stół załatwia temat.

Oczywiście zawsze używam filtra z olejem i filament leżakuje w torbach z pochłaniaczem.

Tak własnie się zastanawiałem jak odnosić się do tego co podaje producent, niby na silnikach jest 1.5A wiec na stepstickach powinno być 1.2V (1.2V/0.8 = 1.5A), no chyba że nie zawsze musi być równo to co jest na naklejce.

Na TV powrzucam jeszcze kilka rzeczy, ciągle walczę z chłodzenie 360*, zrobiłem też mocowania do szpuli DD (~52mm) na rurkę 25mm a do drukarki doszły sprężyny ściskające ramiona przez nie ma już jakichkolwiek luzów.

Obrazek

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 19 sty 2017, 9:55

Rzuć okiem na to chłodzenie stepsticków - ciche i wydajne, bo z turbinką:

Obrazek

Idealne pod FAN1, bo odpala tylko z silnikami.
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Vesp

Postautor: Vesp » 19 sty 2017, 18:59

Co do turbiny to widziałem i IMO jest to przerost formy nad treścią, mój wentylatorek 40x40 daje na tyle radę że po 4h drukowania stepsticki są ledwo ciepłe :)

CO do PWM to nie musi się to odbywać poprzez PWM w wentylu, wystarczy odpowiednio sterować napięciem/prądem na płytce i można uzyskać taki sam efekt, właśnie to potwierdziłem podłączając inny wentylator, do obrotów maksymalnych wentyl rozkręca się w około 30sek od włączenia.

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Postautor: Vipcioo » 19 sty 2017, 20:30

No widzisz... Dla ciebie przerost formy, a ja wyciszam co się da. Efekt już jest taki, że mogę spać obok :):)
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Vesp

Postautor: Vesp » 19 sty 2017, 23:04

U mnie by się nie zmieścił bo nowe mocowanie płytki jest przykręcane od środka czyli płyta jest głębiej w ramie ;) Co do ciszy to w moim przypadku problemem nie są wentylatory (bo z tym radzi sobie szafka) ale piszczenie elektroniki bądź silników, muszę jakiś suchy wydruk puścić i zobaczyć co tak dokładnie skwierczy/piszczy...

Zmieniałeś w sofcie jerk/acceleration? Mam problem z ringingiem, jednak jak zmieniam jerk na 5 i default_acceleration na <3000 to drukarka tak jak by zaczęła łapać przywieszki - w czasie wydruku co chwilę zatrzymuje się na ułamek sekundy.

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {XYZ_STEPS, XYZ_STEPS, XYZ_STEPS, 95}
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {200, 200, 200, 200} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {3000,3000,3000,3000} // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 3000 // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for retracts

// The speed change that does not require acceleration (i.e. the software might assume it can be done instantaneously)
#define DEFAULT_XYJERK 20.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK 20.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK 20.0 // (mm/sec)

Wróć do „Delta”