Mini Kossel 200mm + FSR

Delty różne i przerózne
kiepuri

Re: Mini Kossel 200mm + FSR

Postautor: kiepuri » 02 sie 2016, 18:05

Cześć Panowie,

Urwał nać :D No cóż, utopiłem prawie 40 dolców.
Jestem jak zwykle pod wrażeniem...
Tylko jak to teraz wpasować w mojego koseła? Musiałbym mieć specjalny effector?

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 02 sie 2016, 21:40

Po co Ci specjalny effector. Wystarczy wydrukować se podstawę do tej krańcówki z uchwytem łapanym do standardowego effectora (np na dwie śrubki które skręcają effector z U-clipem. Dla ułatwienia w tej plastikowej podstawie zrobić sześciokąty i wcisnąc tam dwie nakrętki tak aby się to bez ceregeli przykręcało od góry i tyle. Tylko radzę drukować z PET-G albo z ABS, bo co się dzieje z PLA to już dobrze wiesz :lol:

Artu, z tą taniością w wersji z serwem już nie jest tak różowo, bo za to małe serwo (EMAX ES9251) to trzeba dać jakieś 19 zeta.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 22:43

Miś pisze:Artu, z tą taniością w wersji z serwem już nie jest tak różowo, bo za to małe serwo (EMAX ES9251) to trzeba dać jakieś 19 zeta.

Serw u mnie dostatek :git: Nawet takich "maluchów" kilka się znajdzie :mrgreen: A czujnik pojemnościowy, to wydatek cirka 80zł :x
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 03 sie 2016, 0:43

Pfff, miałem to wiedzieć... Dla mnie mniejsze niż 9g do niedawna nie istniały :lol: Więc ja biedny musiałem zakupić u Ledy takie badziewko za 19 zyla :mrgreen: Nie ma lekko.
I na dodatek kupiłem 4m paska GT2 bo na chiński nie mogłem się doczekać. Oczywiście jak kupiłem w PL to za dwa dni przyszedł z chin. Tak więc mam (będę miał jak przyjdzie paczka) do zhandlowania 4m paska GT2.

kiepuri

Postautor: kiepuri » 05 sie 2016, 14:29

Okej. FSR sobie odpuszczam. Szkoda z tym zachodu. Czy znajde w necie jakies gotowe rozwiązanie? Dlatego gotowe, bo nie do końca rozumiem zasade dzialania. A budować cos co nie wiem jak dziala to wiecie... :D

kiepuri

Postautor: kiepuri » 10 sie 2016, 16:16

Hej

Co zrobić, żeby 1sza warstwa była lepsza?

https://imgur.com/GaYjz0x

Odległość pomiędzy dysza a stolem mam minimalna - kartka papieru wchodzi ciężko. Krańcowki ustawione. Ekstuder na 100mm filamentu podaje 90 wiec ustawiłem extrusion na 115%. Drukuje głównie PLA i zacząłem z PETG. Bez podgrzewanego stołu. Na kleju szkolnym z PVA. Oczywiście wszystkie wydruki maja podwiniete krawedzie i sa jak kołyska :)

Proszę o rady :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 10 sie 2016, 17:17

kiepuri pisze:Co zrobić, żeby 1sza warstwa była lepsza?
Porządnie skalibrować drukarkę :mrgreen: Bo widać że z jednej strony masz inną wysokość od stołu niż z drugiej.
kiepuri pisze:Odległość pomiędzy dysza a stolem mam minimalna - kartka papieru wchodzi ciężko. Krańcowki ustawione.
We wszystkich miejscach stołu czy tylko na środku ? Pewnie procedurę kalibracji znasz, najpierw krańcówkami ustawiasz tak aby przy wieżach było idealnie, potem sprawdzasz na środku i ewentualnie korygujesz wypukłość/wklęsłość parametrem "delta radius" i powtarzasz od początku tak długo aż będzie na rogach i na środku idealnie. Na koniec drukujesz prostokąt o znanych wymiarach i korygujesz wpisaną w programie długość ramion tak aby wymiary X-Y wydruku były prawidłowe.
kiepuri pisze:Drukuje głównie PLA i zacząłem z PETG. Bez podgrzewanego stołu. Na kleju szkolnym z PVA. Oczywiście wszystkie wydruki maja podwiniete krawedzie i sa jak kołyska :)
Tu się kłania brak grzanego stołu. Niestety ale to potrafi generować takie problemy.

kiepuri

Postautor: kiepuri » 10 sie 2016, 20:00

We wszystkich miejscach stołu czy tylko na środku ? Pewnie procedurę kalibracji znasz, najpierw krańcówkami ustawiasz tak aby przy wieżach było idealnie, potem sprawdzasz na środku i ewentualnie korygujesz wypukłość/wklęsłość parametrem "delta radius" i powtarzasz od początku tak długo aż będzie na rogach i na środku idealnie. Na koniec drukujesz prostokąt o znanych wymiarach i korygujesz wpisaną w programie długość ramion tak aby wymiary X-Y wydruku były prawidłowe.

Powiem szczerze, że nie. To jest syzyfowa praca. Musze zaczac od porządnego grzania stołu. Kombinowałem z tymi czujnikami FSR - zmieniłem na szkiełko 18cm - kalibracja od nowa. W łikend obniżałem głowice dla XYZ=0. Trochę pracowałem nad krańcówkami, ale w osi X i Y trze o stół przy wieżach.

Plan jest taki:
-> teraz się pomęczę z tym jak jest
-> grzany stół - nie mam pojęcia czy pchać się w nowy stół czy jakoś inaczej można podgrzewać (kiedyś coś wspominałeś o rezystorach) to co już mam - 5mm, fajnie wycięte szkło - 180 i 170mm. Chciałbym uniknąć kolejnego czekania miesiąc na paczkę - do tego nawet nie wiem co miałbym zamówić.
-> montaż i kalibracja ekstrudera alu. Przyszedł mi ten szpej. Oczywiście szybkozłączki do rurki są w nim na gwint 5mm a ja mam ze starego coś koło 8mm.
-> finalne ustawienie wysokości dyszy w każdym miejscu stołu.

Pytania do Ciebie:
-> jak ugryźć temat nowego ekstrudera - ten co mam ma inne radełko - zatem zamiast 100mm filamentu podaje ~160mm:

czy ten fragment odpowiedzialny jest za odpowiednie podawanie filamentu?

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80, 80, 80, 150}

Nie wiem jak to policzyć.

To co powinno wypluć: 100mm
To co wypluło: 160mm
Obecne kroki: 150
New steps: ?
Nowe radełko jest olbrzymie w porówania do starego.

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 10 sie 2016, 22:02

Przesadzasz z tą syzyfową pracą. Mnie kalibracja zajęła dwa popołudnia. A potem przy zmianie szyby albo cuś to się zmienia jedną wartość - Z-Size (i w repetierze można to zrobić nawet z poziomu LCD).
Co do wysuwu na nowym radełku to proste: New steps = 100*150/160 = 94. I to by się zgadzało bo tam jest pewnie radełko o średnicy 11mm a tyle dla takiego wychodzi.
a więc: #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80, 80, 80, 94}
tylko chyba potem musisz dać M502 i M500 , choć nie wiem czy w marlinie potrzeba...
Aaaa, i jeszcze jedno. Te 80 dla pozostałych osi to teoria. U mnie przy takim ustawieniu wydruki były za wysokie. Z testów wyszło mi że 79.96 jest właściwą wartością.
Po za tym muszę Ci powiedzieć że ja skalibrowałem moją deltę wgrywając soft chyba tylko 2 razy. Wszystko dało się zrobić z poziomu Repetier Hosta edytując nim zawartość eeproma w drukarce. Powiem Ci że ja nawet nie mam śrubek regulujących krańcówki - są na sztywno, a ustawienia offsetów każdej wieży są robione programowo i zapisane w eepromie arduino. Zmiana ustawień w ten sposób trwa parę sekund.
Co do grzanego stolika to albo płyta MK3 i na nim szyba (trochę kiepskie rozwiązanie), albo aluminiowy stół grzany rezystorami i na tym szyba. Zobacz na Fabrykatorze jak ja to zrobiłem.

BTW Moja delta w 4 ostatnich dniach przedrukowała 150m filamentu w 37 godzin pracy :D

kiepuri

Postautor: kiepuri » 12 sie 2016, 21:46

Cześć,

Dzieki za odpowiedz.

Wczoraj się trochę bawiłem w przeskalowywanie rozmiarów wydruku. Kostka wychodziła za mała to mierzyłem o ile, liczyłem jaki to procent i dodawałem w Curze w opcji Scale.

Dziś wszystko rozwaliłem. Chciałem wydrukować bardzo duży obiekt jak na moją drukarkę - 15cm (stół fi 18). Dysza trze przy każdej wieży i aż ściera klej PVA. No i ocztwiście nie kładzie warstwy. No to zacząłem zabawę z krańcówkami i ustawieniami Marlina.

Nie potrafię ustawić tego pierniczonego Marlina. Jak to robię:

1. Ustawiam MANUAL_Z_HOME POSITION tak, żeby w pozycji XYZ=0 dysza tarła o papier (czyli żeby obniżyć dyszę to zwiększam stopniowo wartość)
2. Potem jadę głowicą do każdej wieży z osobna - jak dysza jest za nisko to dokręcam śrubę pod endstopem i odwrotnie.
3. Jadę na XYZ=0 i moja dysza jest za wysoko.

Czyli mój stój jest wypukły przy wieżach (convex).

Tu mi już brakuje sił. Czytałem, ze w moim przypadku zwiększyć DELTA_SMOOTH_ROD_OFFSET a potem znów wrócić do MANUAL_Z_HOME POSITION. Ale tu sie pogubiłem bo zmiana tego parametru nic nie daje (chyba). Wiec obniżam jak w pkt. 1 powyżej to znowu przy wieżach trze. Jezuśku .....

Proszę o pomoc bo odchodzę od zmysłow

Wróć do „Delta”