Mój Kossel Delta. Pytania, porady, problemy

Delty różne i przerózne
bh91

Mój Kossel Delta. Pytania, porady, problemy

Postautor: bh91 » 03 lip 2016, 6:41

Witam Panowie! Pragnę się przywitać, jako że to mój pierwszy post na waszym forum - obserwuję od dawna. Obserwacjami nawet odpaliłem i drukowałem swoją drukarką ;)
Zanabyłem chińską drukarkę Kossel Delta marki Anycubic (taka naklejka) na wózkach liniowych chyba HiWina. Pole pracy o średnicy 150mm, wysokość ze 285mm. W zestawie Ramps 1.4, głowica E3D, i wszystko co potrzebne do ruszenia.

Początkowo wg instrukcji zainstalowałem Merlina, lecz po lekturze zdecydowałem się na Repetiera. Bardziej mi się podoba i jest intuicyjny.
Maszyna była jako KIT - złożyłem poustawiałem, podłączyłem i po małych perturbacjach z krańcówkami odpaliła się i działała za pierwszym razem... Byłem w szoku :D. Niestety maszyna jeździła strasznym łukiem przy blacie. Ale zgodnie z sugestiami popracowałem nad odpowiednim wpisaniem wymiarów. Najgorsze było ustalenie co gdzie wpisać, ale również w dwa wieczory pokonałem ten problem. Ruszył druk. Kostka testowa wyszła niemal idealnie (odchyłka 0,1mm) - Fotki na dole.
20160703_055010.jpg
20160703_054912.jpg

Chwilę później zrobiłem kilka drobinek do mojego modelu. Nie podobała mi się krawędź - pomyślałem, że czas na chłodzenie wydruku. Znalazłem projekcik mocowany na radiator i wykorzystujące wiatraczki jakie mam (30x30 oraz 40x40mm) http://www.thingiverse.com/thing:420204
No i pojawiły się schodki. Nierówny stół, nie klejenie się PLA do stołu.

Kupiłem sobie niebieską taśmę, klej UHU i jakiś tani lakier do włosów. O ie UHU i niebieska taśma są w miarę OK to pozostał problem nierównego stołu.
Naczytałem się o autolevelingach i mapie wysokości i chciałem spróbować druknąć czujnik. Mirostyki mi się walają po szufladzie, wiec uruchamiam druk i kolejny problem - stół lata pod wpływem wibracji. Tu poradziłem sobie szybko - machnąłem na laserze łapki do trzymania, a spody tych padów z zestawu podkleiłem taką gumową/piankową matą. Problem znikł:
20160703_055054.jpg
20160703_055106.jpg

Czujnik też od razu mi nie ruszył - poza skonfigurowaniem musiałem zaznaczyć w menu krańcówek, że Zmin (bo taką zadeklarowałem, że będę używał) jest zainstalowana.
No i Ok. Działa i łapie pozycję 0. Alee... Patrz adn. 3 ;)

Teraz problemy i pytania

1) Czy głowica powinna być sztywno przyczepiona do ramki, czy powinna mieć luz? Moja ma lekki luz i się zastanawiam czy to normalne.

2) na początku druku przy nagrzewaniu głowicy wycieka trochę filamentu. Czy można temu zapobiec? Albo zrobić jakąś ścieżkę dojazdową do wydruku? Ta ramka okalająca czasem wpada pod wydruk ( pierwszy fragment, ten z zaschniętym kawałkiem PLA)

3) przy mapowaniu stołu moja maszynka nie działa jak na filmikach. Jedzie na dół -> łapie pomiar -> jedzie na max Z do krańcówki -> Jedzie na 1 pozycje pomiarową -> łapie pomiar -> jedzie do Zmax i zderza sie jeden wózek z krańcówką. Już wtedy jest coś źle. Jak zaradzić temu, by głowica łapała pomiary normalnie?

4) Retrakcja. Ustawiłem cofnięcie na 3mm i podniesienie głowicy na 1mm. Ale zostają czasem jakieś glutki. Czy macie sugestie na ten temat?

5) EEPROM. Jako że jestem programistycznie niepełnosprawny i max moich możliwości to przepisywanie kodów i ustawień od Was nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym EEPROMEM i modami. Teraz mam Disabled, wcześniej zauważyłem, że mając mode 1 nie zmieniało mi ustawień. Nie mam bladego pojęcia co z tym jest i jak powinienem mieć ustawione :D

Uff na razie wszystko. Mam nadzieję, że nie przymuliłem ani nie zraziłem chaosem osoby która dotarła do końca tekstu ;)
Co do drukarki. Planuję zakup maty BuildTak. Czy można ją stosować na grzanym stole? Idąc dalej właśnie grzany stół chciałem dołączyć. Zastanawiam się też nad elementami metalowymi (do głowicy i te bloki dokręcane do wózków, które trzymają pasek) czy jest sens?

Dzięki i pozdrawiam!!!

bh91

Re: Mój Kossel Delta. Pytania, porady, problemy

Postautor: bh91 » 03 lip 2016, 23:17

Dobra, przespałem się z problemem i wygląda na to że poziomowanie zrobione. Zmieniłem w sofcie z mierzenia 3 punktów na matrycę, potem kolejno komendy :M320 i G32. Zmierzyło, i wygląda na to że coś wycentrowało bo znacznie lepiej jest. No i druknąłem dwa większe obiekty dzięki temu. Muszę zdobyć tę matę BuildTaka :). Trzymadełka do stołu też się świetnie sprawdzają.

Oto efekty. Z chłodzeniem teraz będę spokojnie pracował nad jakością :)

20160703_230920.jpg

20160703_194442.jpg

bolec

Postautor: bolec » 04 lip 2016, 22:20

Witam forumowiczów .Nie posiadam ogromnych zasobów wiedzy jak zapewne wielu z was w dziedzinie 3D ale postaram Ci coś tam doradzić .Po pierwsze zastanawia mnie dlaczego wybór padł właśnie na deltę to nie najlepsza drukarka aby zacząć przygodę z drukiem 3D (kalibracja) .Ok więc do rzeczy ,widzę że nie masz podgrzewanego stołu więc wiadomo ,że przyczepność wydruku jest minimalna polecam drogi ale dobry patent kapton heater co do twoich pytań:
1.minimalny ruch jest niedopuszczalny
2.to normalne po prostu przy dojechaniu głowicy zwolnij dojazd i urwij resztki
3i 5 proponuje jako początkującemu nie wgłębiać się w te zagadnienia jak poświęcisz więcej czasu to ogarniesz puki co zastosuj proste i sprawdzone kalibrowanie delty jak tutaj, ważne żeby mocowania krańcówek były solidnie i porządnie przykręcone do profili https://www.youtube.com/watch?v=QuEhQU8vGZk
4.Retrakcja spróbuj zwiększyć dystans do 5 mm i prędkość
Pozdrawiam.

bh91

Postautor: bh91 » 05 lip 2016, 23:46

Hej!
Odpowiedź na pytanie czemu delta jest prosta :) Mam frezarkę CNC, laser CO2, a zawodowo drukuje na ploterach wielkoformatowych. Przejadły mi się standardowe układy. Natomiast zafascynowała mnie "gracja" delty. Postanowiłem zabawę w tym kierunku rozpocząć. Jeśli przekuję to na zarobek prawdopodobnie zmienię maszynę na coś lepszego. Plany mam, zobaczymy jak będzie.

Stół planuję mieć podgrzewany - przeczytam więcej o kapton heater.
1. No właśnie latała mi głowica. Już ją usztywniłem podkładkami.
2. myślałem że mam coś pokićkane. Wtenczas właśnie urywam zwisający kawałek tuż przed drukiem.
3. Nim odpisałeś ogarnąłem to poziomowanie. Nie kombinowałem jeszcze z mapą stołu w repetierze. Pojedyńczy skan z siatką ustawiona w konfiguracji dość mocno polepszył stan. Do co EEpromu to puki nie przeczytam albo mi ktoś nie powie które mam mieć i jakie ustawienie co mi daje to nie będę wiedział ;)

Dzieki za odpowiedź!
P.S Chwilowo mam przestój bo jakiś kruchy wiatraczek miałem od chłodzenia głowicy :D i czekam na nowy :)

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 07 lip 2016, 0:22

bh91 pisze:Odpowiedź na pytanie czemu delta jest prosta :) ... Przejadły mi się standardowe układy. Natomiast zafascynowała mnie "gracja" delty. Postanowiłem zabawę w tym kierunku rozpocząć. ...
Mam dokładnie to samo, tylko buduję tego "ala" kossela od podstaw. Sam jestem ciekaw jak to będzie działać, dla tego też wczytuję się we wszystkie informacje o deltach :)
Wątek o mojej delcie jest tu: http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=345
Na razie jestem na etapie oczekiwania na dostawę klamotów i drukowania elementów drukowanych (te niebieskie na renderingach).
Tak że z wielkim zainteresowaniem będę śledził ten wątek, choć na razie nie wiele mogę pomóc, bo moja delta na razie jest w postaci sterty elementów w kartonie z których ni cholery nie da się jeszcze nic poskładać, oraz projektu w komputerze, w którym co chwilę coś jeszcze zmieniam i poprawiam.

A co do kalibracji, to w Repetierze jest kilka fajnych przydaśków. Po pierwsze offsety krańcówek które umożliwiają kalibrację bez kręcenia kluczem i przestawiania krańcówek, a po drugie magiczny G-COD G100 opisany w PDF'ie "Direct-Calibrate.pdf" (zassałem go wraz z paczką softu z githuba).
Wprawdzie nie wiem jeszcze jakie są efekty jego działania, ale wygląda obiecująco.

kiepuri

Postautor: kiepuri » 22 lip 2016, 11:59

Witam wszystkich na forum - jestem tu nowy, ale niedawno postanowiłem kupić dokładnie ten sam KIT Kossela co autor wątku :)

Jestem zadowolony z wydruków - to moja pierwsza drukarka. Używam Marlina a Cury do cięcia.
Niedawno dotarły do mnie czujniki FSR pod stół. Czekam na kwadratowe śruby M3 aby zamontować nowe podstawki stołu.

Cześć miś ;)

Pozdrawiam,
Paweł

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 12 gru 2016, 9:27

Mam prośbę do bh91 czy może mi udostępnić jakie ustawienia drukarki wprowadził do softu lub plik scad swjej drukarki bo ja mam taką samą ale kupiłem bez dokumentacji i walcze z nią tydzień i nic przeklinam sprzedawce prosze o pomoc

kurtis654

Postautor: kurtis654 » 15 gru 2016, 10:41

Panowie prosze podajcie jakie miary delta effector offset i delta carriage offset wprowadziliście do softu ja nie moge do tego dojść .

Wróć do „Delta”