Kossel na profilach 30 x 30

Delty różne i przerózne
Linuxik18

Kossel na profilach 30 x 30

Postautor: Linuxik18 » 28 lut 2016, 13:57

Witam,

Nosząc się ostatnio z zamiarem zbudowania kolejnej drukarki wybór padł na deltę ze względu na sposób w jaki się poruszają ramiona. A zatem przyszedł moment kiedy plany zaczęły przeradzać się w czyny, samą konstrukcję postanowiłem oprzeć o profile 30 x 30 item, (otrzymałem kilka sztuk w ramach małego projektu). Długości profili pozwoliły mi stworzyć podstawę o boku 36cm a wysokość drukarki to 70cm. Na swoje potrzeby narysowałem narożniki od podstaw wzorując się kosselem, a następnie wydrukowałem na swojej prusie i3. Narożniki są wykonane z czarnego abs-u, zafascynowany napędem żyłkowym chciałem poczynić coś podobnego, lecz zostaje klasycznie napęd paskiem GT2. Silniki które wprawią w ruch tego potwora to 17HS5413 (firmy ACT motor), ekstruder (mk8) również będzie napędzany tym samym silnikiem. Jako elektroniki użyję MEGA2560 i Ramps 1.4 oraz kontroler LSD 2004 z czytnikiem kart SD. Głowica która będzie pracować w drukarce to typowy chiński J-head.

Lista elementów które mam :

- rama
- głowica
- ekstruder
- silniki
- elektronika
-zasilacz (meanwell 12V36A 360W)

Do dokupienia :

- zębatki do paska GT2 (prawdopodobnie 20zębów)
- pasek GT2
- stół grzany? rezystory mocy? (tego nie wiem)

Do tej pory na drukarkę wydałem jakieś 600zł, budżet zakładałem na poziomie 900zł planuję go nie przekraczać. więc jeżeli chodzi o przeniesienie napędu myślałem o tym żeby wózki ramion poruszały się na rolkach w profilach lub na wałkach liniowych 8mm. Do samych ramion nie wiem czy używać snap-ów modelarskich czy drukować elementy takie jak są w Rostock. Także proszę o informację ewentualne spostrzeżenia jeżeli korzystaliście już z takich rozwiązań lub co waszym zdaniem będzie lepsze, wiem że idealnie by było gdybym użył prowadnic liniowych i wózków lecz na razie cena mnie odstrasza.

Na koniec kilka zdjęć z postępów:
IMG_20160225_212318.jpg
dolny narożnik

IMG_20160225_211758.jpg
górny narożnik

IMG_20160225_200115.jpg
silnik

IMG_20160225_175420.jpg
nawet nakrętki młoteczkowe wydrukowałem, przy 50% wypełnienia są praktycznie nie do zmiażdżenia śrubą

IMG_20160223_150350.jpg
rama

IMG_20160222_193354.jpg
widok od góry
drukować albo nie drukować oto jest pytanie

Awatar użytkownika
arteq
Kontaktowanie:

Re: Kossel na profilach 30 x 30

Postautor: arteq » 28 lut 2016, 18:20

Też mam Kossel Mini, ale na profilach 20x20, jednak zanim go zbudowałem miałem 3DR'a (http://reprap.org/wiki/3DR)... Nigdy więcej napędu na żyłkach, linkach. W tych drukarkach ważna jest precyzja. Więc lepiej wysupłaj parę groszy :) i zastosuj prowadnice liniowe, oszczędzisz potem czas i nerwy na kalibracji. Lepiej zrobić dobrze niż tanio. U mnie drukuje bez żadnych auto poziomowań stołu! Są podobno rolki jeszcze, ale nie wiem jak z precyzją, kosztami i dostępnością. No i w delcie powera daje elektronika 32 bitowa. U mnie lata to na beaglebone black i CRAMPS :) Głowica E3D v6.

W swojej delcie zastosowałem snat traxxas i sam robiłem ramiona.
Obrazek

Powodzenia :)
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl - technika LED | podzespoły elektroniczne | druk 3D

Linuxik18

Postautor: Linuxik18 » 28 lut 2016, 20:04

Jeżeli mówiłeś o prowadnicach liniowych to chodziło tobie o wałki liniowe i łożyska, podobne rozwiązanie jak w prusie, czy bardziej prowadnice liniowe jak hiwin?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 28 lut 2016, 20:45

Na początku radzę, abyś wyrzucił te drukowane wpusty teowe i zainwestował w stalowe. Przerabiałem to kiedyś i niestety się zawiodłem. Jeśli nawet nie pęknie przy dokręcaniu, to z czasem się poluzuje.

Linuxik18

Postautor: Linuxik18 » 28 lut 2016, 20:54

ok na pewno to rozważę, planowałem od góry i dołu skręcić te profile boczne płytami, co sądzisz o użyciu wałków liniowych tak jak w prusie, widziałem że stosowałeś prowadnice u siebie. Czy rzeczywiście elektronika 32bit daje dużego kopa drukarce?

Awatar użytkownika
arteq
Kontaktowanie:

Postautor: arteq » 28 lut 2016, 22:19

Miałem na myśli prowadnice HIWIN lub klony :) W delcie jest dużo wyliczeń i 32bitowa elektronika powoduje ze ruchy są płynniejsze a wydruki lepsze jakościowo. Żeby nie było na RAMPSie działa i na odpalenie drukarki bym zostawił.
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl - technika LED | podzespoły elektroniczne | druk 3D

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 28 lut 2016, 22:20

Prowadnice liniowe okrągłe są ok, ale musisz dać 2 sztuki na jedno ramię i 4 łożyska.
Co do elektronik - prawdę mówiąc nie zauważyłem różnicy w pracy, czy polepszenia jakości wydruku. Test robiłem ok. roku temu na klasycznej mechanice osi XYZ, więc może od tego czasu coś się zmieniło w fimware smoothie.

Linuxik18

Postautor: Linuxik18 » 28 lut 2016, 22:37

Chyba pójdę w kierunku wałków i łożysk, prowadnice na razie są stanowczo za drogie dla mnie, tym bardziej że drukarka ma służyć mi do celów domowych. Może kiedyś przyjdzie czas na upgrade chyba to jest najlepsze w naszych konstrukcjach zawsze można coś zmienić. Arteq dzięki za podpowiedź już namierzyłem odpowiedni komplet snapów :) Na podstawie narożnika zamierzam narysować wzornik żeby powiercić profile skręcę ramę na przelot z narożnikami i dam płytę od góry i dołu powinno trzymać. Krzysztofie tak podejrzewałem że te wpusty to słabe rozwiązanie, nie wiem czy miałeś okazję pracować z profilami item, ale ja nawet w ich przypadku nie jestem przekonany do wpustów jakie oferuje ten producent, w pracy konstruując dużą maszynę lutującą (robota) na tych profilach widziałem jak rama rozchodzi się podczas pracy napędów liniowych Festo. Rama była potężna a bujała się tak jak by profile były tylko położone jeden na drugim. Docelowo rama została wykonana z kilku bram spawanych i odprężanych. Ciekawe czy ktoś próbował już robić deltę na ramie spawanej.

Wróć do „Delta”