Kilka Pytań o Tevo Black Widow

Konstrukcja i3 oraz podobne, bazujące na niej drukarki
Awatar użytkownika
animos

Re: Kilka Pytań o Tevo Black Widow

Postautor: animos » 29 gru 2016, 12:13

W sumie to raczej nie czekasz na konkretną pomoc, bo jesteś zdeterminowany do tej a nie innych drukarek.
Nie jest to też źle, jakakolwiek drukarka w domu to lepiej niż żadna.
W pracy pewnie nie pozwalają coś własnego puścić do wydruku.

Jeśli chodzi o openbuilds to z 3 funkcji: nośnej (konstrukcyjnej), pozycjonującej i napędowej jej profile spełniają 2 pierwsze funkcje razem.
To znacznie upraszcza konstrukcję.
Może z czasem rolki mogą się zużyć, ale można je wymienić na nowe.
A tak w sumie to dużą wadą tych rozwiązań (openbuilds) jest spora ich cena.

Teraz większość osób wybiera corexy, a tu decydujesz się na to, co było wcześniej.
Rezygnujesz z zamkniętej komory.
Jeśli taki twój wybór to ok, ale powinieneś mieć świadomość, że to co wybierasz nie jest na topie.
Jeśli ta drukarka będzie dla ciebie (nie planujesz odsprzedaży) to lepiej, ale gdybyś zmienił zdanie to już trudniej będzie odsprzedać to, co było wcześniej - jest mniej nowoczesne.
Kupując pewnie nie masz takiej świadomości i nasze sugestie nie wiele tu się przydadzą.
Może jedynie wejść na allegro, poszukać "drukarka 3d" w wybrać opcję "popularność" - taki ranking tego, co się faktycznie sprzedaje może być pomocne przy wyborze.
Decyzję zakupową i tak każdy podejmuje własną.

Jeśli chodzi o system automatycznego samo poziomowania to można go zainstalować w prawie każdej drukarce.
To jest rzecz dodatkowa.

Paragon

Postautor: Paragon » 29 gru 2016, 13:05

Nie no czekam caly czas na konkrety, ale na samym początku dostając odpowiedzi po co Ci chiński chlam od człowieka który prawdopodobnie nie widział drukarki na oczy ciężko odnieść wrażenie chęci pomocy :/

Wracając do tematu bardzo zależy mi na waszej tu dzież i Twojej opinii, po to się zarejestrowałem na forum ignorantem nie jestem, owszem drukarka mi się spodobała dlatego tez pytam o nią fajna konstrukcja, wygląda solidnie, duży stół i nie jest drogo tyle co mogę wywnioskować sam, są filmiki na YT tak więc widać że drukować potrafi, a że jest z Chin no a co w tej chwili nie jest, jak jest polskie to co najwyżej w polsce skladane, więc darujmy sobie wycieczki z chinami bo to było na topie 10 lat temu. Ogólnie jestem otwarty na pomoc dzięki że trochę mi rozjaśniłeś temat, a wiec drukarkę szukam dla Siebie, nie zależy mi na posiadanie tego co jest na topie, ważne aby drukowała w dobrej/zadawalającej jakości, co do tematu że posiadam dwie drukarki w pracy to masz racje czasem da sie wydrukować jakąś prywatę, ale prawda jest taka że te drukarki zostały zakupione do firmy żeby robić pototypy dla firmy a nie drukować dla pracowników, zaczęło mnie fascynować drukowanie w 3D, a bez drukarki w domu raczej nie da się rozwijać.

Autoleveling tak wiem że to opcja i tak napisałem, domyslam sie że można zastosować nie tylko w Tevo, Brak komory nie jest problemem mam zamiar zbudować własną w ktorej będzie stala sama drukarka + jakaś kontrola temperatury, jak myslisz zly/dobry pomysł?

Ewentualnie możesz dać namiar na jakąś drukarke ktora byś sam polecił? myślę, że budżet na ta zabawkę to maks 3tyś na początek
Przy przeglądaniu na Ali znalazlem jeszcze cos takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/2016-Sun ... 4407b56bed

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 29 gru 2016, 14:48

Z chin i tak pochodzi większość rzeczy, czy chcemy czy nie.
"Złe bo chińskie" to slogan handlowy tych, co chcą sprzedać chińskie rzeczy za swoim pośrednictwem (zarobić na tym imporcie).
Niektórzy przekonują, że chiny to część UE (żeby było trudniej znaleźć), inni podają fałszywy kraj pochodzenia (kraj importera) - jak dokładnie poszukasz to nie ma fabryki tylko biuro.
Ostatnio tak kupiłem polski produkt, nic nie było napisane, gdzie produkowany - tylko pudełko było takie jakie Chińczycy wysyłają za granicę - firma oczywiście chwali się naszą jakością wykonania.
Na to nie zwraca się uwagi, to po prostu powszechne oszustwo handlowe, które ma świadczyć o zaradności managera w zdobywaniu potencjalnych klientów.

Tak samo jest na forum z pytaniem o wykonanie np. wytoczenie czegoś itp.
Znajduje się ktoś (podwykonawca), który od razu pisze, że tego nie da się zrobić i trzeba komuś podzlecić.
Ale ja już to robiłem, tylko zajęło mi to dużo czasu - więc jak się nie da?
To też powszechne niedoinformowanie (tego się nie da zrobić) przez tych co to robią jako podwykonawcy - to trzeba też mieć na uwadze (wykreślić), jako oczywistą nieprawdę.
Jedynie należy przeprowadzić analizę ekonomiczną, czy taniej wyjdzie DIY, czy podzlecenie - ale i czasem przez wyższe koszty dostawy opłaca się coś większego, dłuższego zamówić przez pośrednika niż bezpośrednio w chinach.

Te drukarki, które wybierasz mają po jednym mocowaniu na stół (zakładam, że mocnym) i są bardziej przeznaczone jako konstrukcję otwarte. Corexy, z racji swojej konstrukcji łatwiej zabudować. Trudno coś polecić lub nie, bo to tylko informacja handlowa - generalnie i tak większość drukarek z mniejszymi lub większymi kłopotami przy kalibracji będzie drukować. Skoro już masz styczność z drukarkami 3d to możesz sam coś własnego zbudować.

Ja mogę polecić jakieś rozwiązanie corexy lub dobry hbot.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 gru 2016, 16:37

Chciałeś opinie, to dostałeś, nie musisz na mnie najezdzac za to, ze moja opinia jest taka jaka jest. A tym bardziej sugerowanie mojego braku doswiadczenia, przez to, ze stwierdzilem, ze to chinski chlam, mimo, ze to Ty jestes tutaj nowy, jest mocno nie na miejscu.

Co chwile tutaj sie pojawiaja pytania o jakieś tanie konstrukcje, po ktorych ludzie oczekują cudów.

O tevo sie naczytales i naszukales i szukasz kogos, kto popchnie Cie do wcisniecia przycisku "kup". Podoba Ci się, to kup, Twoja forsa. Mnie odrzuca bramowa i otwarta konstrukcja, rollki v-slot, ktore nie wiadomo jak beda wygladac za pol roku, glowica nie wiadomo jakiej jakości. Na plus ciekawy ekstruder z przekladnia, choc tu tez porzadny silnik 400kr/obr + e3d titan(nawet chinski) lub dostepny wkrotce goliat v3 tez by robotę robiły, no i bujda o zastosowaniu glowicy e3d v6, choc wystarczy spojrzec na zdjecia by widziec, ze to wcale nie jest ta glowica.

Moje zdanie jednak pozostaje niezmienne - chcesz DIY, wiec "do-it-yourself" . Nauczysz się więcej, zamontujesz czesci, ktore sam wybierzesz, i jak dobrze to rozegrasz to wyjdzie Ci Twoja konstrukcja taniej.
Oczywiscie wiekszosc komponentow sprowadzisz z chin, bo bez sensu przepłacać za to samo w polsce z 200% narzutem, ale przykladowo na głowicę moglbys wziac swietna lame od syntetycznego lub drozsza e3d v6 w nowej wersji bloku. Układ tez mozesz dowolnie wybrać - core xy / hbot sa na topie, choć możesz tez pomyslec nad deltą (choć to troszke trudniejsza szkoła). Drukarki w tych ukladach też o wiele latwiej jest ladnie obudować.

Paragon

Postautor: Paragon » 29 gru 2016, 17:51

animos chodzi Ci o takie konstrukcje?

- https://pl.aliexpress.com/item/Reprap-m ... da5673fb2e
- https://pl.aliexpress.com/item/S5series ... da5673fb2e
- https://pl.aliexpress.com/item/Full-Met ... da5673fb2e

Garreth nie chciałem Cie urazić wiec wyluzuj, ale sam się prosiłeś, a co mam wywnioskować po odpowiedzi jaka od Ciebie otrzymałem???

Potrzebuje drukarki kitu do złożenia dla frajdy/zabawy i nie musi być to hardkorowa budowa od podstaw, jestem nowy to fakt, co też nie znaczy, że nic nie wiem i nie musisz Sam z góry tego zakładać

Widzisz mi się takie otwarte konstrukcje podobają, to że teraz modne Corexy nie znaczy, że każdy kto pomyśli o drukarce 3D chce i musi je mieć, wszystko sie zuzywa jak pracuje po to są części zamienne u nas MakerBot już dwa razi palił płytę główna, były problemy z grzaniem z extruderem, z podawaniem filamentu i kilka innych mniejszych, teraz stoi w kącie i się kurzy jego miejsce zajął 3D Gence z ktorym tez byly problemy na początku aczkolwiek na razie działa w miarę dobrze reasumujac zadne nie są idealne co oczekiwać od sprzetu za 2-3tyś jak ten za 12 tysi też się sypie i żebyśmy się nie zrozumieli źle to nie tak że się napaliłem na tą konkretna drukarkę i nie słucham argumentów, założyłem temat bo chciałem otrzymać jekieś informacje o tej drukarce niestety jak już zauważylem nikt na tym forum nie mial chyba z nia styczności :/

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 29 gru 2016, 20:22

Pierwsze to corexy, ale bardzo kiepskie - gorszego chyba nie można by wybrać.
Drugi i trzeci to nie corexy choć w nazwie mają core i kossel z delty.

To kiepskie propozycje.
Pierwsza ma rolki openbuilds - mówiąc otwarcie za drogie na krótki czas w jakim będą działać.
Do tego paski przy wózku skoszone.
Bubel.

Dwa i trzy to próba sprzedaży dawnych konstrukcji, które w nazwie mają wskazywać na coś innego.
To tak jakby dać ogłoszenie: sprzedam samochód (też jest lokomotywą, też jest samolotem).
Trochę komiczne to ogłoszenie, ale widać determinację handlowca, aby sprzedać klientowi cokolwiek.
W sumie jadąc szybko samochodem na dużym wyboju przez ułamki sekundy odrywa się on od powierzchni drogi.

Jak zwykle dużo zależy od drukarza, bo i z drogiej drukarki czasem też nie wychodzą wydruki.

Nie wiem, czy profile aluminiowe tych typów jak te w linkach są najlepszym wyborem - raczej służą one do konstrukcji prototypowych - można w nich robić mocowania w praktycznie dowolnym punkcie.
Ale dla konstrukcji konkretnego modelu możliwość zmian przesuwania elementów itp., nie jest konieczna.
Można otwory zaślepić plastikowymi nakładkami, ale to prowizorka w stosunku elementów, które mogą być wykonane dla konkretnego modelu drukarki 3d.

Jak chodzi o wybór, jaki ja np. bym robił to (tylko przykład):
a) corexy (układ mechaniczny x,y a nie nazwa konkretnego modelu)
b) konstrukcja inna niż z profili uniwersalnych (może aluminiowa wersja x3d od syntetycznego?)
c) Z do zastanowienia się jakiego typu
d) wałki liniowe / szyny liniowe z wózkami
e) goliat v3
f) lama / e3d v6

Skoro i tak ma być drukarka obudowana (może być obudowa przezroczysta) to nie ma ciśnienia, aby była ona koniecznie układu bramowego.
Dlaczego obudowana - bo takie są trendy w rozwoju drukarek 3d.
Obudowa to też dodatkowy koszt, ale z nią są trochę lepsze wydruki.

Paragon

Postautor: Paragon » 29 gru 2016, 20:39

aha widzisz dzięki za naswietlenie tematu, przemyslę i doczytam wtedy bardziej sie ukierunkuję, co do obudowy mam fajne miejsce na drukarke planowałem zrobic obudowę z plexi bardziej komorę :) a elektronike wytransportować poza obudowę aby nie miala wpływu na temperaturę wnetrza komory, z wentylatorami do sterowania przepływem powietrza i temperaturą, jak uważasz komorę lepiej wentylować aby była stała tendencja spadkowa tej temperatury czy uzyć dodatkowego podgrzewania i utrzymywć stała temperaturę aż do ukończenia wydruku i dopiero wtedy wentylować w celu powolnego zmniejszania temperatury?

Zamierzam drukować w PLA tam skurcz jest mniejszy niż przy ABS-ie, więc też nie do końca wiem czy obudowa sie sprawdzi w moim przypadku chociaż nie wykluczam druku w innych materiałach

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 29 gru 2016, 21:43

Jeśli chodzi o plexi to jest dostępny (bardziej w Internecie niż marketach) poliwęglan lity.
Cena praktycznie ta sama co plexi, a lepiej się obrabia - też są przezroczyste tafle dostępne.

Pomysł samej komory wewnętrznej jest dobry.
Nie potrzeba wentylowania komory, bo grzałką steruje elektronika.
Możesz wtedy założyć też zmiany temperatury (w gkodzie) - wyjściowo to można ustawić na stałą temperaturę.
Grzałka się włącza odpowiednio do temperatury, aby dążyć do tej, którą ma osiągnąć.

Jedynie potrzebny jest nawiew (cyrkulacja) na samą dyszę w momencie ekstruzji.

Jest jeszcze problem osłony komory od góry.
Często rozwiązują to np. Zoltrax Inventure, Mojo Stratysys przez harmonijkę.
Alternatywą jest duża obudowa w której mieści się również szpula z filamentem - wtedy cała komora utrzymuje temperaturę a silniki i inne układy są schładzane - to gorsze rozwiązanie.
Koszt wewnętrznej i zewnętrznej obudowy (dwie) jest spory - warto zewnętrzną (nie termiczną) obudowę zredukować do minimum - wtedy też gabaryt całej drukarki będzie mniejszy.

To o czym myślałeś - wentylator do schładzania komory może być przydatny na końcu wydruku, aby przyspieszyć jego wyjęcie z komory - ale rzadko to stosują, przeważnie jest wyjmowana cała wkładka z wydrukiem na zewnątrz do schłodzenia.
Montowanie wentylatora, który przyspieszy o minutę lub dwie wychłodzenie wydruku raczej nie ma sensu.

W pla to można nawet drukować na zimno bez podgrzewanego stołu (i komory), ale przeważnie jedna i ta sama drukarka służy do wydruków różnymi materiałami a nie tylko do pla.

MonsterMask

Postautor: MonsterMask » 29 kwie 2017, 15:04

Witaj
Ja mam TEvo Black Widow. JEstem tez w grupie na FB i drukarka bardzo fajna. Jedynie co stanowi problem to randomowy problem. Kazdy ko dostanie drukarke zawsze cos jest do naprawienia np. ja mam brakujaca warstwe zewnetrzna (najprawdopodobniej od zby mocnego chlodzenia) . Niektory maja problem z oprogramowaniem i musza instalowac nowe, smotor steppers czasem do wymiany itd.
Sama drukarka drukuje naprawde niezle . Z tego co widze na roznych forach (USA, UK) ludzie maja gorsze problemy po zakupie Ultimakera 2 za o wiele wieksza kase.
Sama drukarka jest raczej dobra baza na dalsze dodatki typu extruder i hot end. Sterowniki lepsze itd

Wróć do „Prusa i3”