Dziwne zachowanie osi Z

Konstrukcja i3 oraz podobne, bazujące na niej drukarki
timothy1989

Dziwne zachowanie osi Z

Postautor: timothy1989 » 02 mar 2018, 18:21

Witam. Trochę szukałem i nie znalazłem nigdzie sensownej odpowiedzi, otóż mój problem wygląda tak: przy wywołaniu opcji home stół na osi y dojeżdża do krańcówki max y, extruder na osi x minx czyli ok, problem jest z osią Z, najpierw buczy i szarpie chcąc podjechać do góry po chwili opuszcza się około 1cm i koniec, nie dojeżdża do krańcówki ustawionej na Z min. Tylko kilkukrotne wywołanie home skutkuje zjechaniem do endstopu. Jest to bardzo uciążliwe przy drukowaniu wysokich przedmiotów, jak trzeba poświęcić parę minut na zbazowanie. Stepstick ustawiałem na max ok 1.25v a powinno być coś ponad 1.4v no cóż więcej się nie da, radiatory zamontowane wentylator jest. Ramps 1.4 na mega 2560 stepsticki a4988, próbowałem zamieniać sterowniki lecz nic to nie dało. Niższe napięcie też ustawiałem nic to nie dało. Problem chyba tkwi w Marlinie.

Awatar użytkownika
Vipcioo
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie osi Z

Postautor: Vipcioo » 08 mar 2018, 0:57

Nie podałeś typu drukarki, płyty, software...
Szklane kule już się skończyły.
Poza tym to forum już jest martwe, bo nie ma admina. Mało ludzi tu dziś zagląda.
Lepiej jest na reprapy.pl lub fabrykator.pl
Tam jest większość z nas.
Sławek
=====================
Kossel Plus + moje mody

Awatar użytkownika
kaktus
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie osi Z

Postautor: kaktus » 10 mar 2018, 21:04

Ja bym sprawdził geometrie osi prętów prowadzących i śrub pociągowych. Dodatkowo pomierzył bym odległości między tymi poszczegolnymi elementami na różnej wysokości - w kilku punktach.
Być może są rozbieżności w wymiarach i po prostu mechanizm stawia za duże opory podczas pracy.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".

Wróć do „Prusa i3”