Drukarka Prusa i3 Black Widow Alu: Problem z parametrami wydruku

Konstrukcja i3 oraz podobne, bazujące na niej drukarki
FalconPrint

Drukarka Prusa i3 Black Widow Alu: Problem z parametrami wydruku

Postautor: FalconPrint » 25 lut 2017, 16:56

Witam,
Na forum jestem nowy. Kilka miesięcy temu kupiłem drukarkę 3D Prusa i3 Black Widow aluminium z polem roboczym 400x250x300.
Składanie zajęło jakiś czas, no i oczywiście podstawowe ulepszenia jak np. oświetlenie pola roboczego oraz budowa komory z przeźroczystego poliwęglanu. Po zapewnieniu jak najlepszych warunków do pracy przyszedł czas na druk w praktyce. Tutaj zaczęły się schody:)
Projęktuję bryły 3D więc z tym problemów nie ma, natomiast do cięcia brył używam opensource'owego slicer'a Repetier-Host. Podejrzewam, że to właśnie tu tkwi problem (mogę się mylić). Zanim zacznę używać kupiony Dimafix wolałbym wykluczyć sprawy programowe:) . Jeśli trzeba to podeślę zrzuty ekranu z slicer'a, zdjęcia. Także prosiłbym o pomoc kogoś kto już drukuje w ABS i mógłby udzielić kilku rad.

Krótki opis warunków drukowania:
-zamknięta komora,
-wypoziomowanie,
-nagrzewany stół ~95'C,
-filament ABS 1,75mm ,
-temperatura głowicy ~260'C,(dysza 0,4mm),
-podłoże: szklana płytka o grubości 2mm,przytwierdzona do stołu,
-próby drukowania na powierzchni odtłuszczonej, min. z klejem w sztyfcie, ( po poszukiwaniach w sieci dokupiłem Dimafix w spray'u),

Objawy problemu:
-mała ilość filamentu, wydostaje się z dyszy,
-nawet jeśli coś zacznie się drukować(pierwsza warstwa kostki testowej) to wydruk odpada,

Pozdrawiam Ekipę.
M.S.

Awatar użytkownika
Chemik72

Re: Drukarka Prusa i3 Black Widow Alu: Problem z parametrami wydruku

Postautor: Chemik72 » 25 lut 2017, 20:00

Kalibracja extrudera!! i obowiązkowo Dimafix a problemy znikną
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

MarrDoros

Postautor: MarrDoros » 25 lut 2017, 20:57

FalconPrint pisze:Witam,
Na forum jestem nowy. Kilka miesięcy temu kupiłem drukarkę 3D Prusa i3 Black Widow aluminium z polem roboczym 400x250x300.

Nie potrafię znaleźć już źródła tej informacji, wyczytalem to gdzieś na forum. Na kilka zakupionych egzemplaży podobno wszystkie
przysłali z starszą wersją elektroniki, więdząc że zawiera ona błędy. Trzeba reklamować, aby przysłali poprawne płyty główne.
Potem jest totalne rozkaliborowanie i czasami blędy fizyczne (typu za krótka śróba, wykrzywiony profil, za długa tulejka, krzywa
śruba trapezowa, itd). Trzeba na nowo skaliborować wszystkie kroki i wszystkie temperatury, co w przypadku kroków nie jest trudne,
ale w przypadku temperatur wymaga ingerencji elektronika.

Pozdrawiam

FalconPrint

Postautor: FalconPrint » 27 lut 2017, 18:10

Dzięki za odpowiedzi, skupię się na kalibracji ekstrudera, w sumie pierwsze o tym słyszę ale warto to sprawdzić. Dodam jeszcze, że w trybie obsługi z panelu gdy ręcznie ustawię temperaturę 240'C ( zalecana przez producenta ABS) i ruszę osią "E" to filament wysuwa się, suwmiarką zmierzyłem średnicę nitki 0,39 mm, dlatego wtedy stwierdziłem, że ekstruder działa, okazuje się, że najwyraźniej błędnie : ) Sprawdzę i zdam relację, dzięki ! : )

multimen

Postautor: multimen » 21 kwie 2017, 8:01

Po pierwsze ABS to trudny material jak na poczatek drukowania i kalibracji, buduje glowice od 4 lat i moge ci podpowiedziec ze nie tylko kalibracja teoretyczna ma wplyw bo o ile kroki na milimetr sue zgadzaja i temperatura jest stabilna musisz zrozumiec fizyke tloczenia tworzywa. Na przeplyw czli flow ma wplyw wiele czynnikiw, tworzywo musi miec czas by sie uplynnic wiec na jakosc wydruku wplywa tez predkosc drukowania jakosc abs srednica dyszy. Np duza dysza latwiejszy przeplyw ale samoistny wyciek czyli braki materialu przy przeskoku trzeba pomagac sobie retrakcja mala srednica dyszy wieksze cusnienie tloczenia co za tyn idzue mniejsza predkosc druku i dluzsze drukowanie. Fysze trzeba dobierac do gabarytow i masy obiekty. Jak kujesz sciane to tez uzywasz albo majzla i mlotka albo mlota pnematycznego rozbiorkiwego zalezy jaka robote musisz wykonac. ABS trzyma na captonie bez zadnych dima i lakierow do wlosow czy podkladek przyklej kapton i przetrzyj recznikiem papierowym nasaczonym zmywaczem sylikonu dla lakiernikie jesli masz odpowiednia srednice balaska po wyjsciu z dyszy i pierwsza warstwa sie nie trzyma jest jak sito to obniz home na osi Z pierwsza warstwa musi byc pelna.
Repetier mozesz odinstalowac to nie jest slicer nie posiada wlasnego silnika bazuje na cudzych ktore i tak musisz osobno konfigurowac. Uzyj np Cura choc ten slicer ma pewne algorytmy jak opuzniony szympans kompletnie nielogiczne sposoby drukowania warstw ale daje niezle rezultaty dla poczatkujacyc.

FalconPrint

Postautor: FalconPrint » 09 maja 2017, 19:56

Dzięki za odpowiedź, wezmę to pod uwagę, skupiam się na kalibracji. Wiem, że ABS jest trudniejszy w druku ale zachęciła mnie jego wytrzymałość, kupiłem nawet dość okazyjnie kilka rolek. Odseparowana komora na pewno mi pomoże, ale wiadomo to nie wszystko :) Będę pisać jak z efektem. Pozdrawiam.

Wróć do „Prusa i3”