Jak zamienić bryłę 3d z "wydmuszki" na Solid?

O programach i dodatkach do nich
koniu

Jak zamienić bryłę 3d z "wydmuszki" na Solid?

Postautor: koniu » 13 maja 2017, 4:05

Witam. Dopiero zaczynam przygodę z wydrukami 3D i z samymi programami do modelowania 3D. Zawsze pracowałem tylko na cadoskich programach 2D. Aktualnie oglądam turtiale na youtube i staram się nadrobić straty, jednak mam problem którego nie umiem sam rozwiązać.
Mianowicie znalazłem obiekt 3D na którym bardzo mi zależy aby móc do wydrukować. Jednak wcześniej muszę go trochę przerobić pod siebie. Mam takie formaty tego samego modelu: .3ds; .fbx; .mtl; .obj
Plik .obj mogę bez problemu otworzyć w Cura i prawdopodobnie z sukcesem wydrukować. Jednak jak wspomniałem muszę wprowadzić zmiany w modelu. Mam kilka darmowych programów: Blender; DesignSpark Mechanical 2.0; 123D Design oraz w pracy dostęp do AutoCAD 2015.
Autocad nie otwiera żadnego z plików, w DesignSpark Mechanical 2.0 jeszcze mogę coś porobić, reszta otwiera ale nie mogę rozbić modelu.
W DesignSpark Mechanical 2.0 usuwając elementy których nie potrzebuję zauważyłem że model jest pusty w środku jak wydmuszka. Czy jest jakiś sposób aby po usunięciu elementów niepotrzebnych "zaślepić" dziury a następnie zamienić cały obiekt na Solid? Zależy mi na tym gdyż później muszę zrobić zagłębienia pod elektronikę itp np poprzez funkcję odejmowania brył w autocadzie. Ew. może podpowiecie Państwo jakiś program abym w miarę wygodnie przerobił model który mam. Pozdrawiam i z góry dziękuje.

krzys59
Kontaktowanie:

Re: Jak zamienić bryłę 3d z "wydmuszki" na Solid?

Postautor: krzys59 » 13 maja 2017, 20:33

Meshmixer, blender

koniu

Re: Jak zamienić bryłę 3d z "wydmuszki" na Solid?

Postautor: koniu » 14 maja 2017, 15:59

Juz próbowałem każdego poza MeshMixer (nie mogę uruchomić gdyż nie ma pliku api-ms-win......dll). W tych programach np. we FreeCad wzyztko robię wg instrukcji z youtube aby zamienić mesh na solid. Niby wszystko ok, ale cały czas po osunięciu jednego w trójkątów mogę zajrzeć do środka mimo że plik pokazuje właściwości solid nie mesh. Nie mogę tak jak ludzie z filmików np odjąć od otrzymanej bryły sześcian i robić kwadratowy otwór itp. Obiekt wygląda jak króliczek z czekolady na święta wielkanocne, sama skorupa:)

Wróć do „Projektowanie 3D”