Który program najlepszy do projektów 3D

O programach i dodatkach do nich
rasgan
Kontaktowanie:

Który program najlepszy do projektów 3D

Postautor: rasgan » 17 sty 2016, 16:23

Słuchajcie. Mam taki problem, otóż stać mnie na kupno kursu jednego z programów do projektowania (Autocad, Solidworks lub inny) a później zakup go do firmy. Chciałem się Was poradzić, który z tych programów jest najlepszy pod względem projektowania elementów 3d do druku 3d. Muszę też opanować ten program tak by można było w nim projektować grawery na różnych elementach oraz coś do jakiegoś plotera 3d, który właśnie projektują w firmie (nie mam pojęcia o co chodzi, ale to podobno coś jak drukarka ale zamiast ekstrudera jest jakaś głowica z frezem albo coś).

Nie znam żadnego z tych programów na tyle by w nim zrobić coś więcej niż projekt klocka o danych wymiarach i eksport tego do STL. Kiedyś na studiach rysowałem w 2d w autocad ale "to dawno i nieprawda".

Awatar użytkownika
Chemik72

Re: Który program najlepszy do projektów 3D

Postautor: Chemik72 » 17 sty 2016, 16:52

Polecam SolidWorks można się samemu nawet nauczyć. Obecnie mam w pracy 2015 zainstalowany i jeszcze nie rozpakowany 2016 :D nie mam czasu nawet zainstalować. Dodam że jestem samoukiem i nie miałem żadnego kursu ani podstawowego szkolenia a dało się ogarnąć :git: Jest chyba najbardziej intuicyjny z pośród wszystkich dostępnych programów jakie znam :git: Polecany również dla *stl. Dla tego właśnie zaproponowałem (2014) zakup licencji a subskrypcja to tylko po by mieć co roku nową wersję :lol: I co jest fajne to można pożyczać/transferować licencję np. na prywatny komp w domu co ułatwia prace jak się w biurze czegoś nie skończy a i do prywatnych celów się przydaje choćby do drukarki :git:

http://www.solidworks.pl/produkty/3d-cad/pakiety/

Obrazek

Opis programu SOLIDWORKS (źródło http://solidexpert.com/programy/solidworks/)

SOLIDWORKS jest liderem rynku wśród oprogramowania CAD 3D. Pierwsza edycja ukazała się w 1995 roku i od tego momentu zainstalowano już ponad 2,7 mln licencji! To, co przekonuje inżynierów do korzystania z SOLIDWORKS to łatwość obsługi połączona z rozbudowanymi możliwościami. SOLIDWORKS posiada najbardziej przyjazne środowisko pracy. Wykorzystuje sprawdzone amerykańskie rozwiązanie, czyli "jak coś zrobić, żeby się nie namęczyć". Do każdej funkcji i każdego polecenia możesz się dostać na wiele sposobów. Gesty myszy? Prawy klawisz myszy? Menu podręczne? Pasek z ikonami? A może skrót klawiszowy? Ty wybierasz. Kolejność też nie ma znaczenia. SOLIDWORKS nie jest programem do nauki, SOLIDWORKS służy do tworzenia projektów.

Kolejną cechą wyróżniającą SOLIDWORKS na tle konkurencji jest jego niesamowita wydajność. Możesz wykorzystywać program do pracy na dużych złożeniach, generować widoki przekroju składające się z dziesiątek tysięcy komponentów, a także renderować najbardziej wymagające sceny. SOLIDWORKS to obecnie najbardziej wydajny CAD 3D na świecie, dzięki czemu Twoje projekty będą powstawały znacznie szybciej. Co więcej, SOLIDWORKS jest systemem skalowalnym, gdy pojawią się nowe potrzeby, możesz doinstalować nowe moduły. Obliczenia, zarządzanie, wizualizacja - wszystko w jednym oknie i wszystko na jednym modelu. Bez importu, przełączania aplikacji, bez błędów konwersji i synchronizacji plików.

Poza kadrą programistów, SOLIDWORKS jest tworzony przez jego użytkowników oraz partnerów na całym świecie. Są to ludzie, którzy z pasją tworzą projekty, a także udostępniają swoją wiedzę z zakresu SOLIDWORKS. Możesz dołączyć do społeczności SOLIDWORKS poprzez zalogowanie się w serwisie My.SOLIDWORKS. Jest to miejsce, w którym uzyskasz szereg informacji na temat programu! Bądź na bieżąco, doskonal swoje umiejętności projektowania i dziel się doświadczeniami!
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

Bc_3d

Postautor: Bc_3d » 17 sty 2016, 18:23

Polecam Autodesk Inventor-a

Awatar użytkownika
virgin71

Postautor: virgin71 » 18 sty 2016, 0:13

Widzę gruba argumentacja przemawia za inventorem;)
Tak szczerze, to Inventor przy SW wygląda jak maluch przy lambo. Inventor jest nieco ograniczony i większość CADów wygląda gorzej, ale ma zdecydowanie więcej wartościowych funkcji.

WillingMagic

Postautor: WillingMagic » 18 sty 2016, 1:08

No nie przesadzajmy, że inne CADy są ubogie względem Solidworksa, bo CATIA raczej nie wypada przy nimi blado.
Dla studentów pod względem licencji lepszy będzie Autodesk Inventor, bo można pobrać go za darmo w pełnej, minimalnie wykastrowanej wersji w porównaniu, z solidem który w wersji dla studentów jest bardzo biedny i większość z nich dosyć często dla wygody go piraci.
Poza tym Inventor, zrobił spore postępy w ciągu ostatnich lat i jest całkiem wygodny.

kaloria

Postautor: kaloria » 18 sty 2016, 7:30

@chemik72

... i od tego momentu zainstalowano już ponad 2,7 mln licencji

Marketing, marketing, marketing.
Zapytaj autodesku ile przez lata sprzedali licencji na Acada (podstawkę), a ilu to inżynierów cieszyło się z firmowego acada, chociaż do ich zadań wystarczał acad LT. Ot decyzji o zakupie najczęściej nie podejmują ci "przekonani inżynierowie", właściwie oni są bardzo daleko od tej decyzji. Ich główną rolą jest szybkie dostosowanie się do tego co podoba się zarządowi. Tak wygląda rzeczywistość i to nie tylko nasza.

No nie przesadzajmy, że inne CADy są ubogie względem Solidworksa, bo CATIA...

Krótko, podbijajmy cenę jeszcze wyżej. Kto znajdzie droższy po raz pierwszy! Nie znam jej, bo wersji demo nie ma, a może nie dość szukałem, znam za to cenę - podstawka 15.000$ i nawet nie chce mi się szukać. Z modułami cena nawet może wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Mam taki problem...

Zacznij od zapoznania się z tymi programami. Wykluczaj te, które ci tej możliwości nie dają.
Autodesk Autocad - dostajesz 30 dni na zapoznanie się po instalacji, ale szczerze to do niektórych wymienionych zastosowań się nie nadaje.

Program który zdecydowanie polecam. Rhinoceros - demo 30dni. Często używany tam gdzie Catia nie daje rady. Cena licencji również akceptowalna ~4500PLN. Zaletą jest kernel pracujący na obiektach NURBS. Nie jest to jakaś składanka SOLID + dołożony NURBS jak w niektórych drogich programach wspominanych wcześniej. Do modelowania 3D pod potrzeby druku IMO bardzo dobry, do grawerki, nawet na przestrzennych obiektach o nieregularnych kształtach również się nadaje. Sam z siebie nie jest programem do modelowania parametrycznego, ale staje się nim po zainstalowaniu darmowego grashoppera. Wady - przygotowanie papierowej dokumentacji, a nawet elektronicznej. W tym są duże systemy CAD dużo lepsze. Może za bardzo się zachwycam nad Rhino, ale w innych programach oficjalnie mających mieć podobne możliwość przy zabawie z NURBSami szybko się one kończyły.

Awatar użytkownika
virgin71

Postautor: virgin71 » 18 sty 2016, 8:33

Kolega pisze, że chce kupić, zatem po co wklejać tu wersje studenckie?
Autodesk ma świetną politykę - studenci mają dobrą cenę (sam kiedyś pracowałem wyłącznie na wersji ze studiów), a później płacz.

Przez lata używałem ACAD LT, bo jak wspomniał @kaloria, po prostu jest wystarczający. Wolałem wydać 4k niż 25.
Inżynierowie, którzy wybierają soft, często są po studiach, gdzie za darmo korzystali z ACAD i dlatego Autodesk ma takie branie.

Oczywiście Catia jest (moim zdaniem) najlepsza, ale powiedzmy sobie szczerze, ceny są z kosmosu. Wersja, w której można sobie liczyć naprężenia kosztuje pół bańki! To samo jest z NXem (teraz już chyba wygrywam @kaloria;) ). Fajnie że jest świetny, ma dobre funkcje, liczy naprężenia i wytrzymałość, tyle że cena jest podobna jak Catii.

Na maczku używam FreeCAD i openSCAD, zamiennie. We FreeCAD dużo łatwiej robi się chamfery i zaokrąglenia niż sumowanie w openSCAD, ale to koniec zalet. Czasem przydaje się parametryzacja.
FreeCAD jest bardzo zręcznym i prostym narzędziem (chociaż wprawni ludzie wszystko na nim robią). Interface nie powala, ale nie o to chodzi. Ja robię dużo prostych elementów i FCAD się sprawdza. Zaletą na pewno jest działanie ma Mac/Linux/Win.
Do bardziej złożonych prac idę do kolegi na NXa. Tam zrobię wszystko.
Jest jeszcze, polecany ostatnio przez inżynierów z okolicy moich roczników ZWCAD. Podobno jest to soft, który bardzo mocno się rozwija i w wersji podstawowej kosztuje tyle, że nie trzeba go amortyzować - w przeciwieństwie do ACAD w wersji LT nawet. Niestety tylko na Windowsa.
Jest wersja próbna i jak tylko znajdę czas na odpalenie jakiegoś windowsa, to przetestuję. Tutaj liczę na support, bo jak tylko pobrałem trial, to się do mnie regularnie odzywają;)

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 18 sty 2016, 9:25

rasgan pisze:najlepszy pod względem projektowania elementów 3d do druku 3d

w takim wypadku polecam Fusion 360 od Autodesk - http://www.autodesk.com/products/fusion-360/overview
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
virgin71

Postautor: virgin71 » 18 sty 2016, 10:48

No i swoją drogą, jest tak dużo tutoriali na necie, że chyba szkoda kasy na szkolenie. Lepiej kupić program i czipsy na czas oglądania;)

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 18 sty 2016, 11:23

imrahil pisze:
rasgan pisze:najlepszy pod względem projektowania elementów 3d do druku 3d

w takim wypadku polecam Fusion 360 od Autodesk - http://www.autodesk.com/products/fusion-360/overview

Projektujesz w nim ? jestem ciekaw opinii ludzi którzy go używają ;)

Wróć do „Projektowanie 3D”