Ironcad - program do projektowania 3D

O programach i dodatkach do nich
Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Ironcad - program do projektowania 3D

Postautor: Fabrykator.pl » 28 cze 2013, 0:56

Pracuję od jakiegoś czasu w programie Ironcad 2013. Przesiadłem się z AutoCad-a w związku z faktem, że Ironcad jest całkowicie parametryczny. Miałem trochę problemów na początku z poruszaniem po menu (nawyki z Autocada) ale po czasie zaczęło się wszystko klarować.
Ogólnie program bardzo przyjemny w obsłudze. Można ściągnąć trial 30-dniowy gdyby ktoś chciał przetestować.
Co mnie bardzo cieszy w tym programie, to moduł do pracy z blachami i ich późniejsze rozwinięcie (jeszcze to ogarniam, ale widziałem jak przedstawiciel firmy zrobił to przy mnie na prezentacji programu, to mi szczęka opadła z minimalizmu wykonanych operacji).
Program jeszcze poznaję, ale widzę potencjał w nim i aż chce mi się poznawać jego funkcje :) Import i export STL jest wbudowany w program.

http://www.ironcad.pl/index/ironcad

Awatar użytkownika
bogda66

Re: Ironcad - program do projektowania 3D

Postautor: bogda66 » 28 cze 2013, 8:44

u-design pisze:P... Przesiadłem się z AutoCad-a w związku z faktem, że Ironcad jest całkowicie parametryczny. ...

Co to znaczy?
Przecież Autocad również jest całkowicie parametryczny, pracowałem już na Autocadzie od momentu jak wszedł Widows 95.
RepRap, cel model SU-34 EDF.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki

Postautor: evrybadykombinerki » 28 cze 2013, 9:25

Chyba nie w tym znaczeniu. Co do modułu 3D, Ame/Acis solids nie przechowywały/nie przechowują dostępnej dla użytkownika, pełnej historii/hierarchii/parametrów dokonanych przekształceń.

Ten wymóg spełniają (m.in)
Catia,
Solidworks

..darmowy
Freecad

..częściowo
Revit
Archicad

..i pewnie parę dedykowanych narzędzi o zawężonych specjalizacjach

Awatar użytkownika
bogda66

Postautor: bogda66 » 28 cze 2013, 9:42

No to widać, że znowu niepoprawne nazewnictwo prowadzi do niezrozumienia.
Co innego jest parametryczność której nie ma blender, a co innego jest hierarchiczność przekształceń którą ma również Alibre (aktualnie Geomagic).
Autocad jest parametryczny ale nie ma herarchii przekształceń i być może to Kszysiek miał na myśli.

To tak dla uporządkowania zagadnienia.
RepRap, cel model SU-34 EDF.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 28 cze 2013, 16:01

Prawdopodobnie pomyłka pojęć z mojej strony - chodziło mi o możliwość przekształceń w dowolnym momencie bez konieczności większej ingerencji w to, co zostało już zrobione. Do tego tabela z przekształceniami i mozliwość przesuwania ich względem siebie jest bardzo przydatna.

kamked1971

Postautor: kamked1971 » 28 cze 2013, 18:05

Ironcad? Proszę Was... Goście reklamują ten program jako dużo prostszy w obsłudze niż topowe chyba jeśli chodzi o ergonomię i minimalizację liczby operacji jakie trzeba wykonać czyli inventor/solidworks. A prawda jest taka, że niestety modelowanie w tym programie dla kogoś, kto wcześniej miał styczność z porządnymi programami (no i fakt, niestety niespełna 2 razy droższymi) to po prostu udręka. Filozofia modelowania jest inna niż u konkurencji i jak dla mnie to nie pozwala na pełne opanowanie bardziej złożonego modelu, nie da się tak łatwo wyłapać błędów. Jak ktoś sobie narobi nawyków z tego softu to znów potem będzie miał ciężką przesiadkę.
A najlepsze jak przyszedł do mnie przedstawiciel i jak pokazywał funkcje i obsługę to poprosiłem żeby odpowiednio ustawił na rysunku wcześniej zamodelowaną część. Niestety po wielu próbach nie udało się tego dokonać i przy okazji wyszło jak karkołomne są takie działania i ile się trzeba narobić żeby zrobić z modelu innego niż sześcian prostą dokumentację. Ja nikomu nie polecam.

A poza tym tak na marginesie za cenę 60% wartości inventora czy jeszcze większy procent solida mogliby chociaż zrobić swoje własne ikonki, a nie kraść z menu inventora :mrgreen:

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 28 cze 2013, 20:35

To nie wiem co to za przedstawiciel, ale ja importuję wcześniej zrobiony obiekt do projektu, pojawia się na ekranie i pozycjonuję Tribalem :roll: Jednym kliknięciem wskazuje punk w którym ma się znaleźć obiekt i mi tam go przenosi (move to point).
Nie jestem profesjonalistą potrzebującym zakupić Solidworksa, a na Ironcada było mnie stać. Pracowałem na Autocadzie, na clono - Cad-ach i teraz pracuję na Ironcadzie - sam jestem bardzo zadowolony i wszelkie modyfikacje/poprawki robię dużo szybciej niż wcześniej. Dokumentacja mnie nie interesuje i nie patrzę pod tym względem. Mam porownanie tylko do w/w programów, więc nie wiem jak to się ma do reszty.
Pracuje mi się wygodniej i szybciej - dlatego polecam :git:

Awatar użytkownika
Kolo33
Kontaktowanie:

Postautor: Kolo33 » 28 cze 2013, 20:58

A sketchup 8 jest gorszy? Co lepszego maja inne programy?
Pozdrawiam
Kolo

kamked1971

Postautor: kamked1971 » 28 cze 2013, 21:18

No w Twoim przypadku Krzysztof to sprawa jest taka że raczej właśnie musisz mieć legalny soft, a cena kusi. Jednak jak ktoś jest po prostu użytkownikiem drukarki to na swoje potrzeby może wykorzystywać bez jakichkolwiek konsekwencji "pirackie" oprogramowanie. "Pirackie" bo żadna z porządnych firm nie ściga i nie gniewa się na kogoś kto używa na swoje potrzeby przy okazji ucząc się oprogramowania, ba autodesk nawet przecież rozdaje chyba wszystko ze swojego menu na użytek własny bez ograniczenia czasowego na miesiąc.
W każdym razie dobrze dla Ciebie, że możesz wykorzystywać tylko tą część oprogramowania, która jeszcze jako tako spełnia swoje zadanie.
Bo do użyteczności programu do robienia w nim projektów od A do Z wypowiedział się też z resztą gościu, który chciał go sprzedać... sporo firm kupuje ten program nie po to aby w nim coś faktycznie projektować, a dlatego żeby niektórzy inżynierowie mogli sobie otwierać projekty i pooglądać/mierzyć w modelu 3D

Awatar użytkownika
hudyvolt

Postautor: hudyvolt » 28 cze 2013, 22:48

autodesk nawet przecież rozdaje chyba wszystko ze swojego menu na użytek własny bez ograniczenia czasowego na miesiąc

studenci mają wszystkie produkty na licencji studenckiej za darmo, do rejestracji na stronie wymagany był e-mail kończący się na edu.pl (edu.com), jednak jakiś czas temu słyszałem, że można zarejestrować się z dowolnego (chyba takie ciche przyzwolenie na łatwe zapoznawanie się z produktem). Nie rozumiem też polityki Solida itd. którzy od studentów żądają kasy, żaden nie wyda, pirata nie każdemu będzie się chciało ściągać mając legalnego inventora do wyboru, a to potencjalny klient mniej.

Wróć do „Projektowanie 3D”