Konwersja badania USG 3D w ciąży do formatu .stl lub .obj

bmasojc

Konwersja badania USG 3D w ciąży do formatu .stl lub .obj

Postautor: bmasojc » 24 sty 2016, 23:17

Witam Serdecznie Kolegów,
Od okresu Świąt Bożego Narodzenia dość intensywnie pracowałem nad znalezieniem sposobu konwersji badania USG 3D do formatu .stl .obj. Z tego co się orientuję to w Polsce tego typu usługa nie jest oferowana, pozostają zagraniczne usługi za kilkaset dolarów (proszę poprawcie mnie jeśli się mylę). Udało mi się dokonać tej konwersji i wydrukować moje dziecko w łonie matki w 22 tygodniu ciąży. Do tej konwersji potrzebny jest plik z rozszerzeniem .vol. Jest to plik, w którym zapisana jest informacja dotycząca współrzędnych kartezjańskich każdego voxela z badania USG. Niestety format jest zamknięty i należy do firmy General Electric. Z tego co się zdążyłem zorientować zdecydowana większość aparatów USG 3D do badań prenatalnych jest właśnie produkcji tej firmy i każdy z tych aparatów ma możliwość zapisania badania w formacie .vol. Niestety nie wiem nic o innych aparatach i formatach. Więcej informacji na ten temat zamieściłem na swoim blogu http://3dmassprint.blogspot.com/2016/01/dziecie-w-22-tygodniu-ciazy-czyli.html . Chciałbym tutaj podkreślić, że obecnie nie prowadzę, żadnej działalności zarobkowej/komercyjnej związanej z drukiem 3D, czy z blogiem tutaj cytowanym.

Uwzględniając to, że jako amator druku 3D większość wiedzy na ten temat czerpię właśnie z tego forum chciałbym dać tej społeczności coś od siebie. Jako, że wśród forumowiczów lub ich rodzin z pewnością jest sporo młodych tatusiów/mamusi lub też osób spodziewających się dziecka proponuję konwersję USG 3D do formatu .stl dla pierwszych pięciu użytkowników tego forum, którzy wyrażą taką chęć poniżej tego postu i dostarczą emailem plik .vol. O plik .vol (jeżeli nie jest nagrany na płycie CD z USG 3D) trzeba po prostu poprosić ginekologa, który wykonywał to badanie. Ze swojej strony dokonam takiej konwersji, odeślę .stl a wydruku użytkownik dokona sam. Oczywiście zapewniam pełną dyskrecję i obiecuję, że nie będę się posługiwał uzyskanymi plikami w żaden inny sposób. Po uzyskaniu potwierdzenia wydruku skasuję otrzymane pliki.

pozdrawiam
Bartek

Poniżej obrazy USG i mój wydruk na Gate 1.0:
Załącznik syn raczka4.jpg nie jest już dostępny

wydruk.jpg
Repetier Host po konwersji do .obj

Załącznik Oś_A.jpg nie jest już dostępny

Załącznik Oś_B.jpg nie jest już dostępny

syn raczka4.jpg
Wydruk z USG 3D

krzys59
Kontaktowanie:

Re: Konwersja badania USG 3D w ciąży do formatu .stl lub .ob

Postautor: krzys59 » 25 sty 2016, 9:58

Gratulacje Tatuśku
A czy format zapisu nie jest odmianą DICOM, bo z tego co pamiętam to tak być powinno. Wprawdzie firmy robią różne jego modyfikacje ale generalnie zasada jest ta sama Jeśli tak, to może próbować to przerabiać za pomocą 3DSlicer, ja tym obrabiam obrazy z CT i MRI, ale z tego co widzę na stronie www to obrazy z USG (między innymi jak Twój) też tym da się zrobić.

bmasojc

Postautor: bmasojc » 02 lut 2016, 1:10

Najpierw odpowiem Krzysiowi:
Co prawda odpowiedziałem Tobie na pw, ale zorientowałem się, że tutaj na forum też powinienem. Plik .vol właśnie nie jest odmianą DICOMu. Został on opracowny przez firmę Kretztechnik http://www.ob-ultrasound.net/kretztechnik.html. Obecnie firma ta została wykupiona przez General Electric.

A teraz moje nowe zabawy:
PLA i ABS mi się już powoli zaczyna nudzić. Zamarzyłem o "wydrukowaniu" dziecka w łonie matki ze "stali". Poniżej zdjęcia z zeszłotygodniowych "wydruków". Oczywiście proszę zwrócić uwagę na cudzysłowy - wykonałem jedynie odlew ze stopu Wooda w formie wydrukowanej z ABS. Uwaga stop Wooda jest toksyczny (zawiera ołów i inne metale ciężkie), chociaż podobno opracowany na potrzeby stomatologii. Odradzam zabawy z nim. Bardziej szczegółowy opis na moim blogu (adres w stopce).
odlew.jpg
Odlew ze stopu Wooda
Załączniki
forma.jpg
Forma z ABS, niedoskonałości (pęknięcia ABS) zakleiłem taśmą.

krzys59
Kontaktowanie:

Postautor: krzys59 » 02 lut 2016, 20:45

Co to będzie jak dzieciak podrośnie, będą modele w 1:1?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bmasojc

Re: Konwersja badania USG 3D w ciąży do formatu .stl lub .obj

Postautor: bmasojc » 28 maja 2016, 23:09

Witam serdecznie Kolegów,

Chciałbym sprostować kwestię, że konwersją i wydrukiem USG 3D zajmuję się nadal "jako amator". Od 1 marca 2016 konwersję i wydruk płodu na podstawie badania USG 3D można zamówić poprzez firmową stronę internetową. Ale nie o tym chcę tutaj pisać.

Jako, że wydruk 3D jest jedyną możliwością dla osób niewidomych, żeby skorzystać z dobrodziejstw USG 3D w ciąży, wprowadziliśmy specjalny program "Oczekiwanie bez barier" dla osób niewidomych. Dla nich konwersja badania i wydruk są za symboliczną złotówkę. Jeżeli Koledzy znają takie osoby prosiłbym o przekazanie tych informacji.

Ponadto nadal podtrzymuję to co napisałem w pierwszym poście 25 stycznia 2016:

Jako, że wśród forumowiczów lub ich rodzin z pewnością jest sporo młodych tatusiów/mamusi lub też osób spodziewających się dziecka proponuję konwersję USG 3D do formatu .stl dla pierwszych pięciu użytkowników tego forum, którzy wyrażą taką chęć poniżej tego postu i dostarczą emailem plik .vol. O plik .vol (jeżeli nie jest nagrany na płycie CD z USG 3D) trzeba po prostu poprosić ginekologa, który wykonywał to badanie. Ze swojej strony dokonam takiej konwersji, odeślę .stl a wydruku użytkownik dokona sam.

Oczywiście zrobię to z całą przyjemnością dla forumowiczów - nieodpłatnie, po kontakcie na pw.

pozdrawiam
Bartek

Piotraski

Re: Konwersja badania USG 3D w ciąży do formatu .stl lub .obj

Postautor: Piotraski » 02 mar 2017, 23:26

Hej Bartek,

Świetna inicjatywa wiedząc jak wiele czasu trzeba poświęcić na przestudiowanie tematu. Wysłałem plik na priv. Liczę na pomoc. Uszczęśliwiasz wiele osób takim gestem :). Z góry dzięki !

Wróć do „Nasze Wydruki”