Na gąsienicach ...

wefhy

Re: Na gąsienicach ...

Postautor: wefhy » 29 lut 2016, 22:03

Mam pytanie, toto jeździ na tych małych silniczkach planetarnych z chin? Dają radę? Myślałem, że to tylko zabaweczka, która po płaskim modelu nie pociągnie.
Sam też ostatnio zabrałem się za model gąsienicowy (a raczej na razie za zamówienie i wstępne projektowanie części) - silniczków jeszcze nie wybrałem... Jako budżetowy model, który nie wymaga przekładni może by się w sumie nadały... Chyba, że poświęcę dwa SG90...

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 29 lut 2016, 22:30

emartinelli pisze:Zamieszczam swój zmodyfikowany projekt:
http://emartinelli.prv.pl/pojazd_v2.zip

Nie wiem czemu, ale ściąga mi się jakaś reklama: prv_hotlink_denied.zip :o
Pozdrawiam, Artur

mkrawcz1

Postautor: mkrawcz1 » 29 lut 2016, 22:31

Artu pisze:
emartinelli pisze:Zamieszczam swój zmodyfikowany projekt:
http://emartinelli.prv.pl/pojazd_v2.zip

Nie wiem czemu, ale ściąga mi się jakaś reklama prv_hotlink_denied.zip :o

Skopiuj link i wklej do paska adresu przeglądarki.

michas75

Postautor: michas75 » 01 mar 2016, 4:21

Mam pytanie, toto jeździ na tych małych silniczkach planetarnych z chin? Dają radę? Myślałem, że to tylko zabaweczka, która po płaskim modelu nie pociągnie.
Sam też ostatnio zabrałem się za model gąsienicowy (a raczej na razie za zamówienie i wstępne projektowanie części) - silniczków jeszcze nie wybrałem... Jako budżetowy model, który nie wymaga przekładni może by się w sumie nadały... Chyba, że poświęcę dwa SG90...

Nie warto na serwach robić moim zdaniem, kup jakieś silniki, wrysuj je w program i na nich działaj. Przelicz obroty względem średnicy koła i wyjdzie Ci prędkość. Serwo w tej funkcji słabo się sprawuje jakie by nie było, o ile moment możesz mieć przyzwoity to prędkość będzie niewielka. Co do reszty setupu to polecam regulatory w kicie AVT i mikser Delta do sterowania. Cena jednego regulatora to koło 60 PLN, śmiało pracują na 4S, producent deklaruje maksymalnie 3S ale ktoś studiował dla mnie schemat i stwierdził że wytrzymają i tak się stało, nie mylił się.

U mnie modyfikacja wykonana, rezultaty przerosły oczekiwania, mam po jednym silniku na oś. Szokująco wzrósł moment obrotowy oraz prędkość. Model stał się niesamowicie zwrotny i ochoczo reaguje na polecenia drążka. Jazda po dywanie wygląda jak wcześniej po gładkiej powierzchni, można driftować na dywanie co wcześniej było niewykonalne. Silniki z racji przejścia na 4S są dosyć ciepłe ale trzymają temperaturę w przyzwoitych wartościach - PLA jeszcze nie spływa. W planach mam uruchomienie telemetrii z czujnikiem prądowym i termometrem by znać prąd, napięcie i ciepłotę silnika. Regulatory AVT są dosłownie zimne, nie jest to dla nich żadne obciążenie, trzeba się trochę pochylić nad ich montażem i kalibracją (oba muszą działać liniowo względem siebie) ale warto, popularne mostki H współpracujące z Arduino nie mają takiej wydajności i co więcej wymagają jakiegoś kawałka kodu, bez tego ani rusz.

Prośba, wczoraj szukałem tych silniczków wylansowanych przez Krzyśka z pierwszego posta i niestety nie ma takich, są podobne. Jak by ktoś sprytnie gdzieś je znalazł to proszę o link, ale chodzi o identyczne, na Ali jest kilkadziesiąt stron z silnikami - Liczymy na Ciebie Artu :D . Możliwe że zmobilizuje mnie to do wypuszczenia wersji finalnej podwozia w szersze grono użyszkodników, w tej chwili nie ma to sensu z powodu braku głównego podzespołu. Silniki sprawdzone, kilka godzin zabawy przez wszelkich testerów mają za sobą i nic im nie dolega, widać obciążenie dla nich to żadne. Parametry ich to 24V i koło 160 obr/min z tego co pamiętam.

Krzysiek jeśli możesz sprawdzić w historii swojego zamówienia w Aliexpress ich dokładne dane to może uda się wybrać coś podobnego i zaadoptować.

michas75

Postautor: michas75 » 01 mar 2016, 9:26

To miło, popełniam zakup natychmiastowy. :git:

Ciekaw jestem czy są to te same silniki jeśli chodzi o KV, piszą o 500 obrotach przy 12V, coś za szybko, zdjęcia z boku brak w celach weryfikacji oznaczenia.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 01 mar 2016, 10:39

Te które brałem wcześniej mają niby 800rpm :roll:

...

ale szukając kątowników do profili znalazłem 3 planetarki :)
Załączniki
DSC01590.JPG

wefhy

Postautor: wefhy » 01 mar 2016, 16:52

Do zasilania mam już L298N i raczej przy nim zostanę. 2A starczy.
Te same silniczki można kupić za $1... $9 za samą przekładnię planetarną mi się średnio uśmiecha, jeśli używam jej z tak słabym silniczkiem... Co złego przy takim projekcie było by w zwykłej zębatce do zmniejszenia obrotów?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 04 mar 2016, 15:00

Znalazłem na półce jeszcze takie planetarki. Jakby co są wystawione w giełdzie.
Załączniki
dc planetarki.JPG

Wróć do „Forumowy kącik RC”