Mountainboard z napędem elektycznym, trzeci projekt czyli X3

Awatar użytkownika
IdeaTB

Mountainboard z napędem elektycznym, trzeci projekt czyli X3

Postautor: IdeaTB » 19 gru 2016, 16:11

Opisywałem wczesniej projekt budowy longbarda z napędem elektrycznym.

Elektryczny Longboard - nietypowy pojazd RC
Longboard z napędem elektrycznym - drugi projekt X2

Czas na opis ostatniego mojego projektu czyli zelektryfikowanego Mountainborad(a)
Obrazek Obrazek

Bazą do modyfikacji była standardowa Trampa 35°HOLY PRO z truck(ami) Vertigo i kołami SUPERSTAR
Napęd to dwa silniki Turnigy Sk3 6374 149kV
Zasilane regulatorami FVT 120A 12S
Przeniesienie napędu przekładnią pasową 2x HTD5M przełożenia 15/60
Źródło energii to pakiet LiPo Zippy Flightmax o łączej pojemności 16Ah 8S zapakowane w walizkę B&W type 500
Sterownie nieznacznie zmodyfikowaną pistoletową aparatura modelarską Quanum 2.4Ghz
Obrazek Obrazek

Uzywałem wcześniej zestawu dedykowanego dla Longboardów tj
Obrazek
Ale mała precyzja sterowania przy połączenu z nadmiarem mocy byłam powodem przesiadki na tańszy ale duzo lepszy do takich zastosowań zestaw.

Koła pasowe kół HTD5M 60t wykonałem na drukarce 3D z ABS,
Obrazek
Mocowanie silników to podobnie jak w przypadku longboard to połaczenie stali nierdzenwej i PETG
Obrazek Obrazek

Obudowa elektroniki (ESC, odbiornika, przetwornic) powstała przy uzyciu PLA
Obrazek

Zastosowane Regulatory pozwalaja na zasilanie pakietem 12S, aktualnie stosuje 8S ponieważ ładuje zestaw akumulatorów ładowarką SkyRC Ultimate DUO 2x700W która obsługuje maksymalnie 8S.
Zasilanie 8S to niewykorzystany potencjał silników i regulatów dlatego myslę o Upgrade, nie zmienia to jednak faktu że przy aktualnym zasilaniu sprzet ma DUŻO mocy która wystarcza do dynamicznej jazdy w terenie, podjazdy o nachyleniu 25% w terenie nie stanowią problemu dla sprzetu (jedynie dla kierowcy) ;)

Przy aktualnej konfiguracji zasięg Mountainboard wynosi około 20km (jazda szosowa 22, w trudnym terenie zasięg spadł mi do 15km)
Prędkośc maksymalna 36km/h

Aktualnie przejechałem około 250km, koła pasowe mimo że z tworzywa i pracują w trudnych warunkach (piach, kurz, błoto) dają radę, po wyzej wymienonym przebiegu zuzycie jest stosunkowo niewielke.
Obrazek Obrazek

Do mojej konstruckji zaprojektowałem koła pasowe dla kół Trampa SuperStar 60T, na prośbe innego uzytkownika powstała tez wersja dla Trampa Hypa 62t, 70t i 72t.
Obrazek Obrazek Obrazek

Jestem przeciwny robieniu z Moutainboarda choinki ale jedna z wyciecieczek która skończyła się po zmroku zmobiliozwała mnie do wyposazenia sprzetu w oświetlenie drogi. Zastosowałem do tego 7 calowy LightBar o mocy 36W zasilany pakietem 8S (30V).
Obrazek Obrazek
Demontaz lampy to 1 minuta więc można ją stosowac wtedy kiedy trzeba...

Aktualne mocowanie to mieszanka stali nierdzewnej i PETG, wierwsza wersja mocowania wykonana była jednak w całości z tworzywa sztucznego ale z powodów które opisywałem wczesniej (opis Longboarda X2) zmieniłem i ta konstrukcję z tych samych powodów.
Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec załączam parę fotek z wycieczek i pare filmów.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=cp4kmNE_9bA
https://www.youtube.com/watch?v=6gdhySTgnHA
https://www.youtube.com/watch?v=4KHM8bhyq1Y

Awatar użytkownika
emartinelli

Re: Mountainboard z napędem elektycznym, trzeci projekt czyli X3

Postautor: emartinelli » 19 gru 2016, 23:55

No ale błotniki to by się przydały ;)
Jak zwykle szacun za estetyczne i solidne wykonanie - deska wygląda super! :git:

Awatar użytkownika
ptrkchn

Postautor: ptrkchn » 25 gru 2016, 15:47

Świetna sprawa kolego, udostępniasz źródła, BOM? Chętnie spróbowałbym zbudować coś podobnego
:twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
IdeaTB

Postautor: IdeaTB » 27 gru 2016, 22:25

ptrkchn pisze:Świetna sprawa kolego, udostępniasz źródła, BOM? Chętnie spróbowałbym zbudować coś podobnego

Dzięki za dobre słowo, co do udostepnienia to niestety na razie nie... hobby kosztowe, więc sprzedaje zestawy aby zrekompensować ponieszone koszty budowy..

Awatar użytkownika
IdeaTB

Postautor: IdeaTB » 30 gru 2016, 16:10

Mocowanie silników przed montażem
Obrazek

i zmonowane :)
Obrazek

Wróć do „Forumowy kącik RC”