Material na obudowę

Awatar użytkownika
animos

Re: Material na obudowę

Postautor: animos » 26 lip 2016, 22:34

adamJ1 pisze:Zastanów się czy lepiej spędzić dzień z wyrzynarką samemu kupić materiał i mieć marny efekt, czy zamówić wycięte cnc i tylko otworzyć paczkę.

A nie lepiej kupić cnc? Albo gotową drukarkę - wtedy nawet składać nie trzeba.
Cały dzień chcesz ciąć jedną obudowę?

Zamiast plexi można użyć poliwęglan lity - wygląda tak samo, a tnie się dużo lepiej.
Cena jest podobna do plexi, tylko nie ma go w marketach.

Blacha to raczej warto by mieć wycinarkę plazmową, a i to pewnie konstrukcja mocno ażurowana, aby nie było za ciężkie.

A może płyta MDF?

Garreth
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Material na obudowę

Postautor: Garreth » 27 lip 2016, 22:20

animos pisze:
adamJ1 pisze:Zastanów się czy lepiej spędzić dzień z wyrzynarką samemu kupić materiał i mieć marny efekt, czy zamówić wycięte cnc i tylko otworzyć paczkę.

A nie lepiej kupić cnc? Albo gotową drukarkę - wtedy nawet składać nie trzeba.
Cały dzień chcesz ciąć jedną obudowę?

Przesadzasz animos, kupno ladnie wycietej laserem plexi nie jest wcale drogie a będzie służyło , mozna uzyskac dość wymyślne kształty, a jak coś będzie źle to możesz reklamować.
Poliwęglan może i łatwiej, ale dokladnosci i zakonczenia krawedzi jak z lasera nie uzyskasz recznie, a zaoszczedzi sie niewiele. Poza tym czas pracy też kosztuje, jak mam robić coś z marnym skutkiem przez 2 dni, albo popracować na to 2 godziny i mieć pieknie + dwa dni wolnego, to jednak wybieram opcje druga :)

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 28 lip 2016, 9:45

W sumie to racja, ja też coraz więcej kupuję gotowych rzeczy, głównie z lenistwa.

Jeśli chodzi o zlecenia to warto mieć firmę sprawdzoną - rozsądne ceny za usługę, uznawanie uzasadnionej reklamacji, dobry kontakt.

Sporo niestety jest słabych psujących reputację innym. Na dzień dobry pytają ile jesteś w stanie zapłacić, bo nikt tego co chcesz nie zrobi, a przyjmą tylko pracę ekspresową ekstra płatną.

Prosty przykład: oddaję wałek maszynki do mięsa do naprawy (nie ma nowych do dokupienia - stary typ, ręczna). Po 2 tygodniach dowiaduję się, że mam czekać jeszcze kolejne 2. Po 4 tygodniach informacja, że wałek naprawili, ale już go nie ma bo był inny klient, który tego typu wałek potrzebował. O rekompensacie pieniężnej nie ma mowy, mogą mi dać inny wałek nie pasujący do mojej maszynki do mięsa (nie biorę, bo po co mi to) :evil: Teraz nawet nie mam zepsutego wałka, który mógłbym sam spróbować naprawić :cry: Maszynka poszła na złom - kupiłem nową elektryczną.

Kolejny przykład: Psuje mi się programator w pralce. Dzwonię do serwisu - pytają dokładnie o typ pralki i rocznik, aby poznać typ programatora. Przyjeżdża serwisant, przeprasza, że nie ma ze sobą zapasowego programatora tego typu. Rozkręca pralkę, potwierdza, że to właśnie programator się zepsuł, a nie co innego - za to inkasuje 78 zł (sprawdzenie co się zepsuło i dojazd) - obiecuje, że jak tylko dostaną programator pralkę naprawi. Po 2 tygodniach (szybko) telefon - tych typów programatorów już nie będzie. Pralka zutylizowana. Kupiłem nową - inny typ (3x droższa), działa już parę lat bezawaryjnie.

I jak tu jeszcze zaufać podwykonawcom?

Awatar użytkownika
adamJ1

Postautor: adamJ1 » 29 lip 2016, 0:48

Animos, nie musisz nikomu ufać sam buduj plotery, frezarki, pralki, wtedy będziesz miał pewność że wyroby są ok. Rynek weryfikuje jak ktoś robi do na odwal to będzie miał systematycznie mniej klientów i konkurencja go zje.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 29 lip 2016, 22:14

adamJ1 rynek weryfikuje i wiele dobrych wyrobów z Chin nie znajduje nabywców, bo nie są szwajcarskie, niemieckie.
Budowa zaufania klientów trwa bardzo długo, a zaczynając coś produkować nie starujesz od zera tylko od tego, z jakiego kraju coś pochodzi - jak przed tobą inni wytwarzali (jak sławne były produkty).

Pralki produkują duże firmy, bo jest prawie w każdym domu - nie ma szans na konkurowanie.
Plotery przegrały z drukarkami (na allegro jest aukcja "ploter zamiast drukarka 3d") - jest też coś dziwnego na allegro - ploter do jajek (jako drukarka 3d), nawet w opisie informacja, że można na tym zrobić swój biznes - chętnych nie widzę.
Za drukarki 3d nie zabrały się jeszcze duże firmy jak HP - chyba można robić, popyt jest.
Oprócz tego małe CNC, może mała robotyka, elektronika itp., to tyle.

Ja mam małe CNC, mały ploter też (służy głównie to napisów reklamy itp.) - w hackerspace (100 zł/ miesiąc) masz duże cnc, ploter co2, pełny warsztat. Plazmy nie mają - to trzeba podzlecać. Jak masz zaufany warsztat to też bardzo dobrze - niestety nie wszędzie tak jest. Szczęściarze blisko stref ekonomicznych, technologicznych mają fart i dużo łatwiej. Jak bym miał zrobić nawet 2, 3 sztuki drukarki zamiast jednej to bym już nie dał rady sam - szukał bym zleceniobiorców. To jednak wtedy, kiedy będą zamówienia na to co zrobię - robiąc samodzielnie prototyp bardziej się uczę i poznaję technologię, wprowadzam poprawki itp. :git:

Parę zleceń i pewnie zakup niewielkiego CNC by się zwrócił - jest wybór, to zależy oczywiście od cen usług - jak są bardzo niskie to nie warto.

Kalihali

Postautor: Kalihali » 13 wrz 2016, 8:58

Najprościej jest, jak napisałem przedmówca zamówić paczę z gotowym materiałem wyciętym i obrobionym w CNC.
Nie ma sensu bawić się w samodzielne wykonywanie tego typu czynności, gdyż jest to ciężka praca i co najgorsze - dużo czasu zajmuje.

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 14 wrz 2016, 9:43

animos pisze: [...] wałek naprawili, ale już go nie ma bo był inny klient, który tego typu wałek potrzebował. O rekompensacie pieniężnej nie ma mowy [...] Maszynka poszła na złom - kupiłem nową elektryczną.

I za tą nową maszynkę powinni ci zapłacić.
Nóż isię w kieszeni otwiera jak to czytam.
Jak to? Czyjąś własność komuś innemu sprzedali?
Toż to zwykłe złodziejstwo jest.
Prawnik/adwokat i do sądu.

animos pisze:Kolejny przykład: Psuje mi się programator w pralce. Dzwonię do serwisu - pytają dokładnie o typ pralki i rocznik, aby poznać typ programatora. Przyjeżdża serwisant, przeprasza, że nie ma ze sobą zapasowego programatora tego typu. Rozkręca pralkę, potwierdza, że to właśnie programator się zepsuł, a nie co innego - za to inkasuje 78 zł (sprawdzenie co się zepsuło i dojazd) [...]

Nie inkasuje. Nic nie zrobił. Jak skończy naprawiać to dostanie pieniądze.
Jego ryzyko, jak jechał do Ciebie bez części zapasowych.
Jak nie dostanie pieniędzy to się postara naprawić.

Stary wątek i żałuję że "Kalihali" to odkopał i że to przeczytałem.... Zdenerwowałem się strasznie ... Jak tak można Klienta w trąbę robić?

Wróć do „Ultimaker”