FlameRunner składa Prusę - i potrzebuje trochę pomocy

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

FlameRunner składa Prusę - i potrzebuje trochę pomocy

Postautor: FlameRunner » 14 maja 2013, 16:40

Wygląda na to, że w końcu mam wszystkie potrzebne rzeczy (zestaw od Krzysztofa).

Mechanicznie prawie gotowe, pora na elektronikę.

Dostałem w zestawie zasilacz 24V 16,5A i cztery rezystory 1 Ohm do budowy stołu.
Jak to połączyć, żeby:
a) nie przeciążyć zasilacza;
b) mieć stół o jakiejś rozsądnej mocy?
Szeregowo i mieć na stole 4 Ohm (czyli, o ile dobrze liczę, 144 W)?

Dobra, nieważne, znalazłem odpowiedź w dziale obok. :)

Awatar użytkownika
Kolo33
Kontaktowanie:

Re: FlameRunner składa Prusę - i potrzebuje trochę pomocy

Postautor: Kolo33 » 15 maja 2013, 10:30

Powodzenia przy kalibracji ;) to jest dopiero zabawa :)
Pozdrawiam
Kolo

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 15 maja 2013, 11:11

Ha! Nie wątpię! :twisted:
Jestem jednak dobrej myśli. Jak nic nie spalę przy pierwszym rozruchu i nie rozwalę głowicy o stół, to powinno już jakoś pójść. Forumowego konkursu z Yodą w roli głównej pewnie nie wygram, ale coś w miarę poprawnego mam nadzieję dość szybko uzyskać.

Niewątpliwie dobrym znakiem jest, że na razie nie mam wątpliwości co do wykończenia mechaniki i połączenia elektroniki. :)

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 17 maja 2013, 19:42

Zgodnie z przewidywaniami, mam kolejne wątpliwości.

1. Dostałem do zestawu zasilacz jak na zdjęciach. Czy ktoś się orientuje, jakie on ma minimalne obciążenie? Chciałbym podpinać do testów elektronikę + jeden silnik i zastanawiam się, czy nie spotka mnie jakaś niespodzianka.

2. Górną płytę stołu mam niestety krzywą. Jak z tym fantem sobie poradzić? Próbować ją jakoś wyprostować? Zniwelować to grubą warstwą silikonu (ewentualnie innego przylepca - ale co innego nada się pod szybę stołu?)? Uznać, że płyta jest spieprzona i domagać się wymiany?

3. Czy szybę trzeba koniecznie przyklejać silikonem wysokotemperaturowym? Normalny nie zniesie ~100 stopni?
Załączniki
DSC_8837rs.JPG
DSC_8836rs.JPG

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 18 maja 2013, 22:14

Przyklejenie silikonem deformuje zarówno płytę jak i szybę (potrafi pociągnąć, ale nie zawsze, bo w większości przypadków równo trzymało). Jeśli dostałeś któryś z elementów krzywy - podlega on wymianie. Jeśli krzywizna pojawiła się po przyklejeniu - wtedy nie.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 18 maja 2013, 22:49

Czym więc kleić? A może nie kleić, tylko nałożyć trochę pasty termoprzewodzącej na płytę i położyć na niej szybę (założenie: płyta i szyba idealnie równe)?
Jak tak teraz patrzę, to i płyta, i szyba są minimalnie krzywe. Minimalnie=~0,5mm różnicy między środkiem a krawędziami płyty i ~0,2mm na szybie, a to chyba dość dużo jak na potrzeby precyzyjnego druku czy też ustawiania home Z, tak, żeby głowica była od stołu na odległość równą grubości kartki papieru?

Pamiętasz może, jak ustawiłeś krańcówki w firmware mojego Sunbeama? NO czy NZ?

No i mam niewątpliwy sukces - udało mi się ruszyć pierwszym silnikiem, powinna elektronika pójść już bez niespodzianek. :)

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 maja 2013, 7:07

4 klipsy do przyciskania papieru z papierniczego - najprościej i najszybciej. Bez klejenia i szybko. Dokładnie takie, jak na filmiku mojego mendla
http://www.youtube.com/watch?v=R-grflGbYVU

Krańcówki przeważnie na NO. Krzywizna 0.2-0.5 to nie problem - na pierwszą warstwę nakładasz więcej plastiku i dajesz ją wyższą - dzięki temu wyrównujesz powierzchnię, albo stosujesz RAFT (taką dodatkową pierwszą warstwę-kratownicę).

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 20 maja 2013, 10:17

W ten sposób szyba się pognie jeszcze bardziej + powierzchnia styku z płytą będzie mała.
Umówmy się tak: spróbuję nieco naprostować płytę i zepnę klipsami jak radzisz, ale jak będzie się za długo nagrzewać szkło lub kompensacja krzywizny będzie zbyt uciążliwa, to odeślę stół na wymianę. Może być?

Mam nadzieję, że jednak u mnie jest NZ, bo mi wózek X leci w prawo jak mu każę iść na home...

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 maja 2013, 19:15

Możesz na krawędzi przedniej i tylnej stołu przykleić kaptonem do dolnej formatki - też się sprawdza

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 20 maja 2013, 19:20

Podsunąłeś mi właśnie ciekawy pomysł. Spróbuję taśmą kaptonową zniwelować krzywiznę płyty, tak chyba będzie najprościej.

Wróć do „RepRap Prusa Mendel”