jakie podkładki do łożysk 608zz

zlyLew

jakie podkładki do łożysk 608zz

Postautor: zlyLew » 12 sty 2016, 14:38

Witam.

Na stępie chciałbym się z wszystkimi przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Obecnie składam drukarkę PM i2. Kożystam z różńych źródeł i mam mnóstwo wątpliwości.
Moje pytanie dotyczy podkładek do łożysk. W różnych instrukcjach widzę że na front i back panelu wiele osób ściska łożyska między 2 pary podkładek, zwykłą m8 i m8 szeroką (30-tka). Kłopot w tym że cześć łożyska która przylega do prętu (i w zamyśle chyba nie powinna się obracać) ma bardzo niski rancik i przy zastosowaniu zwykłej podkładki i ściśnięciu wszystkiego śrubami. podkładka ściska całe łożysko. Co prawda dalej da się nim zakręcić ale są tam już wyczuwalne opory.
W związku z tym jak wy rozwiązaliście ten problem, widziałęm że można kupić podkłądki do zawiasów szerokość pierścienia w tych podkłądkach jest bardzo małą.
Warto w to zainwestować czy może wogóle się tym nie przejmować?

Z poważaniem.

Awatar użytkownika
marcino

Re: jakie podkładki do łożysk 608zz

Postautor: marcino » 12 sty 2016, 17:26

Witaj. Ja osobiście używam nakładek drukowanych o profilu paska z dwoma kołnierzami .Możesz znaleźć gotowe na thingiverse.com , na oś (pracy wewnetrzna część łożyska) małe podkładki w liczbie xxx pozwalającej na swobodną pracę po zamocowaniu nie powodując tarcia zwnetrznej krawędzi łożyska z nakładką.
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 12 sty 2016, 19:02

Zerknij tutaj:
http://www.nextdayreprap.co.uk/reprap-p ... -assembly/
a szczególnie ten obrazek: http://www.nextdayreprap.co.uk/images/n ... tep_09.jpg

Układa się w takiej kolejności:
nakrętka - duża podkładka - mała podkładka (jak trzeba to i dwie) - łożysko - mała podkładka (jak trzeba to i dwie) - duża podkładka - nakrętka

Właśnie te małe podkładki maja dystansować zewnętrzny pierścień przed ściśnięciem, duże podkładki robia jedynie jako ogranicznik dla paska aby nie spadł z łożyska.
Jak podkładki sa za wysokie to kupić mniejsze lub je zeszlifować pilnikiem albo szlifierką.

Edit:
Zapomniałem dodać, że jak jest niewielki opór po ściśnięciu na łożysku to wcale nie będzie przeszkadzać

zlyLew

Postautor: zlyLew » 13 sty 2016, 1:43

Dzięki za odpowiedź.

Okazało się że te dziwne opory na łożysku to były skutki leciutko zwichrowanej podkładki (nawet nie przyuważyłem). Okazuje się że ten wewnętrzny pierścień łożyska jest minimalnie grubszy od zeznętrznego (może z 0.1 - 0.2 milimetra nas stronę). Po obruceniu podkłądek o 180 stopni (wzichrowaniem na zewnątrz) łożysko chodzi leciutko.

P.S. W swojej drukarce zdecydowałem się na sklejane plastikowe osłony na łożyska (bo były w zestawie z części drukowanymi).

Jeszcze raz dzięki na podpowiedź.

eightbitter

Postautor: eightbitter » 14 cze 2016, 10:35

Odgrzeje kotleta, ale brak odpowiednich podkładek też mnie męczył. Zwykłe podkładki są za grube, użyłem podkładek do łożysk deskorolki, są cienkie i szczelina między łożyskiem i podkładką podwójnie poszerzoną M8 jest niewielka.
Przykład:
http://allegro.pl/mafia-podkladki-na-os ... 50130.html

quartis

Postautor: quartis » 11 lip 2016, 10:23

Podkładki do deskorolki trochę drogo wychodzą. Szukając podkładek znalazłem nawet bardzo cienkie pod hasłem: podkładka din 988. Grubość nawet 0.1mm.

Wróć do „RepRap Prusa Mendel”