Zbytnio nagrzewający się tranzystor w Sanguinololu 1.3a

Awatar użytkownika
adamJ1

Re: Zbytnio nagrzewający się tranzystor w Sanguinololu 1.3a

Postautor: adamJ1 » 07 cze 2015, 2:31

Tranzystor będzie 4x gorętszy a nie 2x, P=U*U/R podnosimy napięcie dwa razy moc wydzielona jest cztery razy większa

Awatar użytkownika
unitral

Postautor: unitral » 07 cze 2015, 9:57

adamJ1 pisze:Tranzystor będzie 4x gorętszy a nie 2x, P=U*U/R podnosimy napięcie dwa razy moc wydzielona jest cztery razy większa

Co nie oznacza że będzie 4 razy gorętszy :)
Wydzielana moc nie jest liniowa w stosunku do temperatury.
Może osiągnąć temp. nawet 10 krotnie większą.
Temp. zależy od warunków środowiskowych (chłodzenia, obudowy, kubatury pomieszczenia, itd...), oraz powierzchni odprowadzenia ciepłą ze struktury tranzystora - czyli im większy radiator tym temp. mniejsza.

Ale tu nie o to chodziło przecież :)

Zwiększając napięcie zwiększamy prąd, co za tym idzie, zwiększamy wydzielaną moc w układzie jak również straty mocy na przewodach i półprzewodnikach.
Ale podnosimy temp. stołu.
Przy 24V miałem 105st., przy 19V 75st. a przy 30V 150st.
Zależność ta nie jest liniowa, bo ściśle zależy od środowiska.

Aby zwiększyć temp. stołu trzeba wyeliminować niekorzystne warunki chłodzące, albo podnieść prąd grzałki - czyli napięcie zasilania.
Dlatego drukarki z grzanym stołem powinny być o konstrukcji zamkniętej.

zdzban
Kontaktowanie:

Postautor: zdzban » 07 cze 2015, 10:09

unitral pisze:
adamJ1 pisze:Tranzystor będzie 4x gorętszy a nie 2x, P=U*U/R podnosimy napięcie dwa razy moc wydzielona jest cztery razy większa

Zwiększając napięcie zwiększamy prąd, co za tym idzie, zwiększamy wydzielaną moc w układzie jak również straty mocy na przewodach i półprzewodnikach.
Ale podnosimy temp. stołu.
Przy 24V miałem 105st., przy 19V 75st. a przy 30V 150st.
Zależność ta nie jest liniowa, bo ściśle zależy od środowiska.

Aby zwiększyć temp. stołu trzeba wyeliminować niekorzystne warunki chłodzące, albo podnieść prąd grzałki - czyli napięcie zasilania.
Dlatego drukarki z grzanym stołem powinny być o konstrukcji zamkniętej.

Albo dobrze izolować stół tak aby ciepło wychodziło tylko tam gdzie ma być a nie żeby stół grzał całe pomieszczenie, Można zamiast wymieniać tranzystor na większy z dużym radiatorem zastosować pół środek, czyli przekaźnik 40-60A naprzykład taki samochodowy
Pozdrawiam Feniks-3D - części reprap

Wróć do „Sanguinololu”