Uszkodzony tranzystor stołu grzanego

Zeenon

Uszkodzony tranzystor stołu grzanego

Postautor: Zeenon » 15 kwie 2017, 14:11

Witam wszystkich,

Postanowiłem zbudować swoją drukarkę. Wczoraj udało mi się podłączyć całą elektronikę i przeszedłem do kalibracja i sprawdzenia, czy wszystko działa. W momencie, gdy w programie (Reptier) włączyłem grzanie stołu, z płytki zaczął wydobywać się dym i śmierdziało. :P
Po odłączeniu zauważyłem, że tranzystor (IRF520N) jest uszkodzony (sprawdzałem multimetrem - jest zwarcie między nóżkami), więc go wylutowałem.
Jednakże na płytce znajdują się trzy wyjścia, którymi dostarczać można prąd do hot end'a lub właśnie heated bed'a. Zastanawiam się, czy mogę wykorzystać kolejne na podłączenie do niego stołu.
Prawdopobnie skutkowałoby to podobnym efektem, dlatego też pytanie, czy dołączenie niewielkiego radiatora wystarczy, aby uniknąć kolejnej takiej sytuacji?
Ewentualnie - czy mogę tranzystor MOSFET zastąpić tranzystorem bipolarnym? Takich mam sporo (O dużej mocy), zaś te zamocowane w płytce RAMPS, mają zdecydowanie za małą moc.

Dziękuję z góry za odpowiedzi :)

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Uszkodzony tranzystor stołu grzanego

Postautor: Garreth » 15 kwie 2017, 15:38

Uzytkownik Miś na fabrykatorze by Ci pomogl:)

Sam w sobie ten mosfet by sie nie spalił tak jesli grzalka byla standardowa. Musiało byc uszkodzenie gdzies indziej, bo teoretycznie przy tak duzym pradzie bezpiecznik powinien pierwszy zadziałać.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Wróć do „RAMPS”