RAMPS nie rusza silnikiem ekstrudera.

Saiti

RAMPS nie rusza silnikiem ekstrudera.

Postautor: Saiti » 05 sty 2017, 10:55

Witam. To mój pierwszy post i moje pierwsze kroki w druku 3D. W sumie żadnego jeszcze nie wykonałem, bo stanąłem przy problemie uruchomienia maszyny. A maszyna to to: https://goo.gl/dZ56J9

A problem to taki:
Poskładałem i odpaliłem. Wszystko cacy, silniki zblokowane, czyli zasilanie mają. No to kalibruję stół i puszczam wydruk na sucho: DZIAŁA!.
A więc krok kolejny, wkładam filament i niech się dzieje wola nieba. No i niebo chyba nie chciało. Zauważyłem, że filament nie jest podawany dalej. Ściągam więc radiator i wentylator z bloku ekstrudera, odpalam raz jeszcze - faktycznie, nie podaje. Robię więc listę potencjalnych przyczyn:
1. Brak funkcji w kodzie - sprawdzone, jest funkcja
2. Niesprawny krokowy - przepięty pod inną oś działa świetnie
3. Niesprawny sterownik - przepięty pod inną oś działa również kapitalnie

I co teraz? Podejrzewam, że to RAMPS nie daje sygnału. Próbowałem kilku kodów, z thingiverse, z CURA, z gotowców dostarczonych przez dostawcę maszynki. Wszędzie parametr F istnieje, więc powinno się kręcić. Ogólnie zauważyłem, że CZASEM silnik ektrudera wykona dosłownie jeden mikro kroczek. I tyle. Zauważyłem to ze 2-3 razy na jakieś 10 prób.

Czy jest to spotykany problem? Czy ma ktoś pomysł jak mu zaradzić? Ja oczywiście wiem, że najłatwiej wymienić RAMPSa, jednak chciałbym mieć pewność. Może czegoś nie ustawiłem? Aha, używając funkcji MOVE AXIS również nic się nie dzieje z silnikiem (oczywiście wartości na ekranie zmieniają się, ale położenie silnika już nie).

Moje uczucia na start? Wyszedłem na 3D spacer i pierwszym krokiem wdepnąłem w gówno :<

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie :) Pozdrawiam! :)

Yorg 68

Re: RAMPS nie rusza silnikiem ekstrudera.

Postautor: Yorg 68 » 05 sty 2017, 15:41

A wiesz o tym że filament na zimnej głowicy nie ruszy?
Ramps ma wiele zabezpieczeń przed niepomyśleniem ;)
Drukuję... bo lubię
Jerzy

Saiti

Postautor: Saiti » 05 sty 2017, 21:20

Tak tak, wiem, rozgrzewaliśmy do 200 stopni i też nic. Udało mi się podmienić płytkę Arduino, wgrałem firmware i hula :) Pomyślałem, że to zły firmware był, ale jakimś dziwnym cudem wgrałem "nowy" firmware na stare arduino i to samo. Także problem znaleziony i wyeliminowany ;)

wrepinski

Postautor: wrepinski » 05 sty 2017, 21:33

Saiti pisze:Tak tak, wiem, rozgrzewaliśmy do 200 stopni i też nic. Udało mi się podmienić płytkę Arduino, wgrałem firmware i hula :) Pomyślałem, że to zły firmware był, ale jakimś dziwnym cudem wgrałem "nowy" firmware na stare arduino i to samo. Także problem znaleziony i wyeliminowany ;)

Jeszcze mozesz sprawdzic czy w eepromie nie masz syfu, ktory nadpisuje ustawienia firmware.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wróć do „RAMPS”