dobór silnikow

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
rpa

dobór silnikow

Postautor: rpa » 21 mar 2017, 7:50

Chce zbudowac drukarke 3d/cnc
i mam problem jakie silniki budżetowe kupic zastanawiam sie nad http://allegro.pl/silnik-krokowy-17pm-k ... 34747.html x4 i http://allegro.pl/silnik-krokowy-23km-k ... 67725.html x4 ewentualnie jakie silniki polecacie na poczatek

zdzban
Kontaktowanie:

Re: dobór silnikow

Postautor: zdzban » 21 mar 2017, 11:51

do tych silników cieżko znaleźć jakies dane i nie wiadomo jakie to są silniki, jakie napiecie , jaki moment trzymający, jaki prąd?
napewno ten pierwszy silnik nie ma wiecej niż 0.3Nm wiec odpuść sobie.
Drugi silnik bedzie miał około 0.6 do 09Nm ale nie wiesz jakie ma inne parametry.
Szukaj silników które mają małe napięcie zasilania, duży moment trzymający i prąd taki aby steptick mógł go zasilić ( do 2A)
Na małe CNC niestety muszą być silniki mocniejsze niż do małej drukarki 3D
Pozdrawiam Feniks-3D - części reprap

mcexperts

Postautor: mcexperts » 23 mar 2017, 16:52

Ten gorny link mogę powiedzieć że działa ładnie. Mam tego z 15szt w ultimakerze, w ploterku i działa. Jako ekstruder direct do 1.75 też.

rpa

Postautor: rpa » 27 mar 2017, 9:02

kaloria

Postautor: kaloria » 01 kwie 2017, 15:37

Z silnikami "nieznanymi" nie ma problemów w ocenieniu co w nich siedzi.

Pewne prawidłowości o których należy pamiętać - producenci mogą być różni, ale wszyscy produkują z tych samych materiałów. Korpus (rdzenie cewek) z blachy krzemowej o tej samej grubości. Cewki nawijane są miedzianym drutem nawojowym. Wirniki są w podobny sposób wykonane i namagnesowane. Stosowane są te same łożyska... Czyli jeśli silnik ma te same rozmiary co jakiś inny w katalogu, ma tą samą rezystancję na uzwojeniu, to spokojnie można zakładać że ten "nieznany" ma parametry identyczne jak ten z katalogu. Tu nie ma czarów, naklejka z oznaczeniami parametrów materiałów użytych do budowy silnika nie zmieni, a wszyscy producenci prezentują tu ten sam poziom techniczny.

Ograniczenia - głównym ograniczeniem jest temperatura. I nie wynika ona z małej wytrzymałości uzwojenia, czy osiągania temp Cure w rdzeniach cewek, bo do ich osiągnięcia jest daleko. Zazwyczaj silniki mają ograniczony zakres pracy do ~120 stopni. Są dwa czynniki ograniczające prace.
Pierwszy wspólny dla wszytkich silników - łożyska. Na większe temperatury pracy wykonuje się łożyska z większym luzem pomiędzy kulkami i bieżniami. W silnikach są zwykłe.
Drugi, nie występujący przy wszystkich silnikach - płytka drukowana na której jest gniazdo wtyczki. Żywice epoksydowe stosowane do produkcji pcb wytrzymują do 120 stopni.

adambrejniak

Postautor: adambrejniak » 19 kwie 2017, 8:20

http://allegro.pl/silnik-krokowy-nema-1 ... 07568.html osobiście mam te silniki w swojej drukarce i polecam, tylko ja dla pewności założyłem wiatraczki, żeby się nie przegrzały, bo podczas pracy robiły się gorące, aż parzyły.

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”