Kilka prostych pytań

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
maximus

Kilka prostych pytań

Postautor: maximus » 19 lut 2017, 9:32

Witam wszystkich, jestem świeży tutaj i w temacie drukarek ..nie mniej jednak próbuje liznąć temat od jakiegoś czasu .Staram się z kompletować części na drukarkę w wersji PRUSA I3 .Ramę mam p3steel . Elektronike mam arduino mega +ramps 1.4 i sterowniki DRV8825 (nie wiem czy dobrze wybrałem do tej konfiguracji ).Zasilacz co takiego https://pl.aliexpress.com/item/12V-30A- ... 0.0.PynuRS. I silliniki co takiego https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-4-l ... 0.0.LtWSpB . Pierwsze pytanie czy konfiguracja jest ok ? Następne może śmieszne ale dlaczego używa się tylko 3 krańcówek skoro na ramps-ie jet miejsce na 6 (nie mogę tego nigdzie doczytać -czy to efekt oszczędności czy może firmware tego nie ogarnia ) . Kolejne pytanie to czy jezeli na ramps-ie mam dwa szeregi pinów na oś Z to czy podłączam je tak samo (czy według podłączenia szeregowego łącząc odpowiednie kolory -schemat znam ale na chłopski rozum to tyczy się on jednego szeregu pinów na osi z).Kolejne pytanie tyczy się endstop. Mam 3 pinowe jak tu https://pl.aliexpress.com/item/1PCS-Hig ... 010208.3.1 Schemat podłączenia sobie znalazłem bo doczytałem czy grozi odwrotne podłączenie ,ale czy warto używać podłączenia na 3 piny co to daje ?Czy poprostu mogę zrezygnować z jednego kabla dla bezpieczeństwa ? Mam tez pytanie jak się reguluje na piecie na sterownikach silników ( w moim przypadku DRV8825) ? I jeszcze pytanko czy marlin czy repatier tutaj jest duzo na ten temat ,ale moze tak w kontekście mojego zestawu i tego ze jestem świeży . Wiem ze na niektóre pyt. bym cos znalazł starych tematach ,ale większości nie mogłem się doszukać . Z góry dzieki za pomoc ...

Awatar użytkownika
animos

Re: Kilka prostych pytań

Postautor: animos » 19 lut 2017, 11:15

To jak działa drukarka zależy od oprogramowania, które działa na procesorze.
Zmiany oprogramowania sprawiają, że jest takie rozwiązanie bardzo uniwersalne.
Można tu stosować różne ilości elementów wejścia (6 krańcówek a nawet więcej - pośrednie potwierdzające określone położenie między krańcowymi) - tyle, że to mniej już jest potrzebne.

3 krańcówki są konieczne aby drukarka wiedziała, gdzie się w danym momencie znajduje jej głowica.
Można by pewnie nawet nie stosować krańcówek, gdyby drukarka po wydruku wracała (lub ręcznie była przesuwana) do tego samego położenia.

3 pinowe połączenie nie jest konieczne, wystarczy 2 kable, aby przekazać 1 bitową informację.
Takie rozwiązanie 3 kablowe może być stosowane do kontroli czujnika, czy się nie zepsuł.

Napięcie (a tak właściwie to prąd silnika) reguluje się małym potencjometrem na sticku.

Oba systemy są dobre.

Większość można znaleźć - tylko wymaga to trochę czasu.
Jak wątku na forum lub czegoś innego nie rozumiemy to szukamy podpowiedzi w google.
Te moje odpowiedzi są bardzo uproszczone, bo i dużo pytań (nawet nie podzielone na fragmenty - akapity).
Najlepiej jak skorzystasz z for.
Pytania, które zadałeś mieszczą się w ramach wiedzy ogólnej o elektronice - jest w necie sporo informacji na takie tematy.

Awatar użytkownika
marcino

Postautor: marcino » 19 lut 2017, 13:13

Jak kogla wyżej wspomniał wystarczą trzy krańcówki mechaniczne lub tak jak wspomniałeś w zapytaniu trzy przewodowe zygnalizuja świeceniem diody led stan (do tego jest potrzebne zasilanie) skonfigurowane do bazowania XYZ po bazowaniu w firmware można określić maksymalne pole robocze poza którego dla bezpieczeństwa nie przekroczy "głowica" wyliczając wielkość od 0/XYZ do ???XYZ wiec te kolejne trzy są zbyteczne.

Silniki 1.7A będą potrzebowały odpowiednich stepstików plus radiator przy rezystorach 0.1 da nam zapotrzebowanie na 1.36V ...0.45Nm jest na pełnym kroku, wiec czym więcej, tym lepiej, jeśli zwieszamy podział do 16/32 zmieszamy moment trzymający.

Repetier ma konfigurator online i jest bardo wygodny w konfiguracji w szczególności jeśli mowa o ramps 1.4 i mega 2560 plus początkujący użytkownik.
pozdrawiam Marcin

tzn

Postautor: tzn » 22 lut 2017, 17:29

Następne może śmieszne ale dlaczego używa się tylko 3 krańcówek skoro na ramps-ie jet miejsce na 6

W zasadzie nie trzeba w ogóle stosować krańcówek, ale dla bezpieczeństwa warto je mieć z jednej strony przynajmniej (np. 0,0,0). Maksymalne położenia na drugiej stronie ustawia się programowo. Aby mieć 100% bezpieczeństwa można zastosować 6 krańcówek.

Kolejne pytanie to czy jeżeli na ramps-ie mam dwa szeregi pinów na oś Z to czy podłączam je tak samo

Tak samo.

Czy poprostu mogę zrezygnować z jednego kabla dla bezpieczeństwa ?

Możesz, ale po co ;)

A propos kontrolowania poprawności działania, wystarczą do tego dwa kable i konfiguracja NC. Wtedy każdy problem wyzwoli czujnik.

Awatar użytkownika
marcino

Postautor: marcino » 22 lut 2017, 21:35

tzn pisze:
Następne może śmieszne ale dlaczego używa się tylko 3 krańcówek skoro na ramps-ie jet miejsce na 6

W zasadzie nie trzeba w ogóle stosować krańcówek, ale dla bezpieczeństwa warto je mieć z jednej strony przynajmniej (np. 0,0,0). Maksymalne położenia na drugiej stronie ustawia się programowo. Aby mieć 100% bezpieczeństwa można zastosować 6 krańcówek.

Kolejne pytanie to czy jeżeli na ramps-ie mam dwa szeregi pinów na oś Z to czy podłączam je tak samo

Tak samo.

Czy poprostu mogę zrezygnować z jednego kabla dla bezpieczeństwa ?

Możesz, ale po co ;)

A propos kontrolowania poprawności działania, wystarczą do tego dwa kable i konfiguracja NC. Wtedy każdy problem wyzwoli czujnik.

Schodzi na psy merytoryka na tym forum :twisted: to chyba jakieś jaja :bania:

Są pewne zasady, które od początku REPRAP są przyjęte, jako standard ułatwiający użytkowanie i ograniczenie pewnych czynności do minimum, bezpieczeństwo plus ograniczenie strat wynikających z błędów nie koniecznie użytkownika...
Pewnie, że możesz podgrzewać opalarką głowice, bazować ręcznie, kontrolować ręcznym termometrem temperaturę zamiast korzystać z termistora lub termopary i jeszcze ręcznie przepychać każdą oś...... , ale PO CO !!! się pytam
pozdrawiam Marcin

mcexperts

Postautor: mcexperts » 22 lut 2017, 22:58

A ty wiesz że kiedyś jak drukowalem uchwyt na glowice to bez żadnej krańcówki, temperaturę utrzymywała lutownica a jako ekstruder działały kombinerki? I dało radę.

Awatar użytkownika
marcino

Postautor: marcino » 22 lut 2017, 23:19

mcexperts pisze:A ty wiesz że kiedyś jak drukowalem uchwyt na glowice to bez żadnej krańcówki, temperaturę utrzymywała lutownica a jako ekstruder działały kombinerki? I dało radę.

tak,tak... wszystko się zgadza, każdy miał jakieś drukarkowe epizody wykraczające poza zdrowy "rozsadek" :bania:

hymmm...tylko się rejestrować w celu napisania czegoś co już było wyjaśnione i odnosi się do zapytania, nie było pytania czy da się drukować ustawiając wszystko ręcznie lub bez drukarki :lol: wszystko można zrobić komplikując na maksa (jedziesz po bułki przez drugi koniec miasta do sklepu mimo tego że za rogiem masz właściwie ten sklep ??) nieeee ;)
pozdrawiam Marcin

kaloria

Postautor: kaloria » 25 lut 2017, 15:14

6 krańcówek może spokojnie obsłużyć jedna linia sygnałowa. To jak jest jest marnotrawstwem. Efekt załączenia krańcówki jest zawsze taki sam - STOP.

A co do uwsteczniania się, to warto popatrzeć na protoplastę wszystkich drukarek FDM - pistolet na gorący klej. Można "drukować" ręcznie, bez jakiejkolwiek mechaniki.

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”