Biznes 3D opłacalność?

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
marekF

Re: Biznes 3D opłacalność?

Postautor: marekF » 11 gru 2013, 20:36

Dlord pisze:Druk działającej protezy to nie jest chop siup, ale przyszłość to na pewno jest.
Wszystkie ataki na moją osobę, że nie znam się na tym i nie powinienem się tym zajmować dziękuje. Ze względu na to iż, złożyć papiery o dofinansowanie trzeba w najbliższym czasie więc zdecydowałem się na to iż:
Leapfrog Creatr (jako główna drukarka), Skaner 3D (jako poszerzenie działalności), i jako druga drukarka myślałem nad Jelwek Prusa i3, (nie wiem czy to dobry wybór, Kit jest za 2tys. zł, jeśli coś polecacie, to nie chciałbym wydać więcej na tą drugą drukarkę niż 2500-3000zł, reszta przeznaczę na filament oraz komputer (komputer opcjonalnie, jeśli nie starczy kasy będę siedział na tym).

Walcz bo warto. Teraz nie widze twojego wczesniejszego postu, czy jest to 25 tys czy 40. Bo jedna kwota dotyczy z UP a druga jest jakby bardziej unijna.
Znam temat poniewaz chcialem zalozyc firme na zone z projektu 50+ na zone. Miala zajmowac sie sprzedaza aplikacji(pozyskanych oczywiscie odemnie-meza- zcedowal bym jej prawa majatkowe i autorskie do moich aplikacji ) na GP. Pewnie znasz temat dotacji to wiesz ze oprocz tego mozesz starac sie o (zapomnialem jak to sie nazywa, ale chodzi o ZUS- sfinansuja ci to). Niestety sa takie restrykcje, ze zona nie mogla otworzyc tego biznesu(mimo ze PUP szukal takich ludzi). Srednie wyksztalcenie nie wystarczy do "sprzedazy programow". Zona jest florytska, mogla sprzedawac kwiaty, nawet przez internet, ale oprogramowania nie.
W zasadzie w biznesie najpierw musisz znalesc odbiorcow. Sam pomysl to za malo. Z dotacji musisz sie bardzo dokladnie rozliczac, najpierw musisz wlozyc, pozniej dostajesz zwrot.

Dlord

Postautor: Dlord » 11 gru 2013, 20:47

UE - do 25tyś zł. + 800zł na miesiąc o którym tam piszesz (też zapomniałem jak się to nazywa)

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 11 gru 2013, 21:21

Z UP można dostać do ok. 20 tyś. z tym że trzeba być przez pół roku na bezrobotnym (ZONK straszny ale cóż)

marekF

Postautor: marekF » 11 gru 2013, 21:57

W UP maja programy. Jakbys byl kobieta po 50-tce i chcialabys zalozyc zaklad fryzjerski to nie ma zadnego problemu.
Moim zdaniem lepiej i byc moze latwiej(ale trzeba zrobic dobry program) isc na program 8.1 albo isc na programy z (chyba z 4)(dla dzialajacych juz firm). Naprawde, jak bylem na szkoleniu na rozwoj, byly firmy ktore nie braly takich groszy jak 40k. I lepiej uderzac wyzej, do PARP(jezeli dobrze zapamietalem) a nie do PUP.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 11 gru 2013, 22:08

@marek91:

Druk części to już sprawdzone - przyjmie się, zwłaszcza części do drukarek - w końcu, każdy zanim coś sam zacznie drukować to potrzebuje mieć na czym to zrobić.

Jak na razie bezskutecznie próbuję namówić kogoś (w tym Ciebie) do profili al z rowkiem 20x20 mm albo 15x15 mm o długości standardowej 0,5 metra (nie te zestawy do mendel max, bo one są dostępne). Krzysztof wprowadził na razie do tego łączniki 90o i śruby, ale profili na razie nie.
0,5 metra to by było ok, do innych maszyn niż mendel. W końcu box 0,5mx0,5x0,5m to sporo. Może ktoś to wprowadzi, zwłaszcza sklep z dużym asortymentem, aby można było przy okazji filamentu też coś dołożyć.

Pamiętam, że robiłeś kiedyś próby z produkcją filamentu (potem sprzedałeś to urządzenie). Ja też myślę o tym w przyszłości, ale nie na sprzedaż, tylko do własnego użytku - materiały na recyklingu.

@syntetyczny - takie rzeczy mogą w przyszłości zaprocentować, jak np. polski program Ivona do odczytu głosowego plików. Sam myślę o jakiś tego typu rozwiązaniach dla niewidomych.

@Dlord - moim zdaniem lepiej mieć dobry komputer niż drugą drukarkę, sam przeszedłem tego typu procedurę dotacji. Na początku i tak nie będzie pełnego obłożenia maszyny pracą, a jak się pojawi to zawsze można dokupić coś ze sprzętu, z zapłaty za pierwszą wykonaną partię wydruków. Pisząc biznesplan łatwiej jest to uzasadnić - niestety często projekty są odrzucane przez drobiazgi, jak choćby brak kierunkowego wykształcenia. Czasem kupuje się to co jest spójne z biznesplanem, aby wykorzystać pełną kwotę dotacji, niż to co jest najbardziej potrzebne - jak np. reklama - ale, co jest ograniczone wytycznymi programu pomocy UE.

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 11 gru 2013, 22:27

animos pisze:Druk części to już sprawdzone - przyjmie się, zwłaszcza części do drukarek - w końcu, każdy zanim coś sam zacznie drukować to potrzebuje mieć na czym to zrobić.

Jasne, tylko to bardzo ograniczony rynek i za jakiś czas (2-3 lata) zniknie ;)
Ale jak widać drukarkę za 3k spłacić można.

animos pisze:Jak na razie bezskutecznie próbuję namówić kogoś (w tym Ciebie) do profili al z rowkiem 20x20 mm albo 15x15 mm o długości standardowej 0,5 metra (nie te zestawy do mendel max, bo one są dostępne). Krzysztof wprowadził na razie do tego łączniki 90o i śruby, ale profili na razie nie.
0,5 metra to by było ok, do innych maszyn niż mendel. W końcu box 0,5mx0,5x0,5m to sporo. Może ktoś to wprowadzi, zwłaszcza sklep z dużym asortymentem, aby można było przy okazji filamentu też coś dołożyć.

Może zamiast bić do sklepów to wal do producenta skoro chcesz drukarki składać?

animos pisze:Pamiętam, że robiłeś kiedyś próby z produkcją filamentu (potem sprzedałeś to urządzenie). Ja też myślę o tym w przyszłości, ale nie na sprzedaż, tylko do własnego użytku - materiały na recyklingu.

To ma sens tylko do własnego użytku, więc próbuj :git: co do produkcji pisałem o tym niedawno z flamerunnerem, to koszt ok 400tyś (2 linie+surowiec+obsługa)
Mam tu na myśli profesjonalną linie do produkcji absu i pla równocześnie na najtańszych nowych chińskich wytłaczarkach, z pompami, kalibratorami, laserami, nawijarkami i całą resztą badziewia :)

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 12 gru 2013, 16:59

marek91 pisze:
Może zamiast bić do sklepów to wal do producenta skoro chcesz drukarki składać?

Nie myślałem o drukarkach, tylko o małej robotyce, jak fiszertechnik:
fishertechnik.JPG

Takie urządzenie było by do układania żeberek płata w samolotach - dronach fpv itp.
Te żeberka w modelarstwie to najwięcej pracy wymagają.
Jedną maszyną można by sporo samolotów zrobić.

Co do chęci składania drukarek jak i innych działań to wymaga to firmy i kapitału na start.
Nasza grupa w fablab wawa ma takie ambicje, żeby znaleźć jakiegoś producenta, który zechce produkować drukarki.
Jakby się to nie udało to grupę stać by było na zrobienie paru sztuk własnymi środkami aby spróbować to sprzedawać.
Niestety na nowe technologie nie jest łatwo znaleźć inwestora, który podejmie takie ryzyko biznesowe, aby otwierać nową produkcję.
Oczywiście jakby była firma w wawy zatrudniająca przy produkcji drukarek - to byłbym chętny, aby tam pracować.
Na razie jednak na rynku pracy w wawie jest największe zapotrzebowanie na sprzedawców środków spożywczych, głównie w supermarketach, takich którzy by pracowali za jak najniższe stawki, poniżej minimalnej miesięcznej pensji, mogły by być osoby nawet słabo znające język polski.

vinczuch

Postautor: vinczuch » 12 gru 2013, 19:08

animos pisze:
Nie myślałem o drukarkach, tylko o małej robotyce, jak fiszertechnik:

Damatic ma profile alu 20x20mm, tną na dowolny wymiar i to bardzo dokładnie, sam u nich zamawiam. Profili ekstrudowanych 15x15mm nigdzie nie widzialem, oczywiście z wyjątkiem rur kwadratowych, ale takie Cię chyba nie interesują.

animos pisze:Na razie jednak na rynku pracy w wawie jest największe zapotrzebowanie na sprzedawców środków spożywczych, głównie w supermarketach, takich którzy by pracowali za jak najniższe stawki, poniżej minimalnej miesięcznej pensji, mogły by być osoby nawet słabo znające język polski.

Nie wiedziałem że w wawie tak ciężko z pracą, jak jeszcze mieszkałem w wawie to nie bylo problemów, zawsze jest kwestia tego co chcesz robić i kwalifikacji.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 12 gru 2013, 22:05

vinczuch pisze:
Damatic ma profile alu 20x20mm, tną na dowolny wymiar i to bardzo dokładnie, sam u nich zamawiam. Profili ekstrudowanych 15x15mm nigdzie nie widzialem, oczywiście z wyjątkiem rur kwadratowych, ale takie Cię chyba nie interesują.

Nie wiedziałem że w wawie tak ciężko z pracą, jak jeszcze mieszkałem w wawie to nie bylo problemów, zawsze jest kwestia tego co chcesz robić i kwalifikacji.

Z firmą damatic już korespondowałem, podali mi cenę w Euro, z vat wychodziało coś 32 zł/metr 20x20. Profile 15x15 zobaczyłem chyba na ebay - to było do drukarki mini Kossel, jak pamiętam - nie było to z Polski. Ważne, że coś takiego jest, bo do mniejszych drukarek, czy innych urządzeń jest to lepsze rozwiązanie.
Z resztą podobnie jest z firmą Igus. Dziś byłem u nich osobiście. Niestety łożyska drylin muszą być w obejmach dociskowych, aby dobrze pracować. Ale dowiedziałem się, że oprócz najmniejszych śrub trapezowych dostępnych w Polsce czyli TR10/2 są jeszcze TR8/1,5 (dostępne też w GB) i TR5/0,8.

Co do pracy to w mojej branży jest niestety posucha, a informacje o tym, jak jest źle ciągle są podawane w telewizyjnych programach informacyjnych. Dlatego też zajmuje się czymś innym, teraz też trochę drukarkami. Ale w końcu kapitalizm na tym polega, że nie robi się to, co się chce i na co często ma się kwalifikacje, ale te prace, na które jest zapotrzebowanie na rynku. Na drukarki na razie nie widzę ciągle rosnącego popytu, ale są młodzi ludzie, którzy wbrew opiniom ekspertów w tej dziedzinie pragną odnieść sukces i zakładać nowe firmy i to jest optymistyczne.

daniellos

Postautor: daniellos » 26 gru 2013, 20:02

Biznes druku 3d swoja drogą....
Ale jak chcesz zaprosić potencjalnego klienta do tego,aby skorzystał z Twoich usług ?
Jakie to miałyby być usługi ? Przychodzi klient z plikiem .stl Ty mu drukujesz, on Ci płaci ?
Czy może chcesz zaoferować takie usługi jak wydrukowanie jakiejś tam zębatki którą ktoś potrzebuje i której nie może dostać ?
Kupić dobry sprzęt i go tylko mieć to nie sztuka. On musi na siebie i Ciebie zarabiać. A żeby zarabiał musi być KLIENT....

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”