Biznes 3D opłacalność?

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
Dlord

Biznes 3D opłacalność?

Postautor: Dlord » 10 gru 2013, 14:55

Witam, mam szanse na 25tysięcy złotych dotacji na firmę z UE.
Czy jest opłacalny biznes 3D, za pomocą drukarek "domowego użytku" np. Leapfrog Creatr Dual-Extruder?
Wiadomo nie jest to technologia SLS (chyba tak się to piszę), tylko FDM więc trochę ograniczone jednak.
Nie wiem czy lepiej kupić tego Leapfroga + Skaner 3D (ok. 8tysięcy) + filament + nowy komp do tego. Czy może lepiej coś innego wybrać np. lepsza drukarka kosztem rezygnacji ze skanera (to by dało ok. 20tysięcy złotych wolnych na drukarkę). Zajmuje się ktoś ogólnie biznesem 3D.
Pomysł dopiero się pojawia w głowie więc proszę bez złych opinii.

Awatar użytkownika
BlazakoV

Re: Biznes 3D opłacalność?

Postautor: BlazakoV » 10 gru 2013, 15:40

Czy jest opłacalny biznes 3D, za pomocą drukarek "domowego użytku" np. Leapfrog Creatr Dual-Extruder?
Jak masz pomysł co drukować - a najlepiej stałego kupca - to tak. "Mydło i powidło", czyli drukowanie na zamówienie na FDMach raczej się nie sprawdzi, chociażby z powodu dużej konkurencji - zawsze znajdzie się koleś, który zrobi to samo za pół ceny na RepRapie po godzinach...

W tej cenie możesz pomyśleć nad drukarką fotopolimerową do dokładniejszych modeli albo jakimś specjalistycznym RepRapem (do konkretnego zastosowania) ale bez pomysłu co, jak i komu specjalnie nie podziałasz.
Nie wiem czy lepiej kupić tego Leapfroga + Skaner 3D (ok. 8tysięcy) + filament + nowy komp do tego. Czy może lepiej coś innego wybrać np. lepsza drukarka kosztem rezygnacji ze skanera
Ze skanerem się tylko wkopiesz - myślisz pewnie o Dawidzie? Zapomnij o nim, chyba że cierpisz na chroniczny nadmiar czasu i ma to być dla Ciebie hobby. Szkoda czasu i kasy.
Zajmuje się ktoś ogólnie biznesem 3D.
Mniej lub bardziej - większość tego forum. :)

Awatar użytkownika
pawel_cd3d
Kontaktowanie:

Postautor: pawel_cd3d » 10 gru 2013, 15:41

Spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

1. Komu chciałbyś oferować swoje usługi?

2. Co KONKRETNIE chciałbyś drukować?

3. Dlaczego twoja oferta miałaby być lepsza od ofert profesjonalnych prototypowni i biur konstrukcyjnych korzystających z profesjonalnych urządzeń i maszyn za +100k?

4. Jaki przychód miesięcznie chciałbyś aby ta działalność generowała?

5. Spójrz na dowolny obiekt z niskobudżetowego FDM i zadaj sobie pytanie ile on twoim zdaniem jest wart?

6. Oblicz ile modeli miesięcznie musiałbyś wydrukować aby osiągnąć ten przychód?

7. Zastanów się, dlaczego firmom miałoby bardziej opłacać się wynajmować Ciebie do produkcji prototypów lub innych modeli 3D zamiast zainstalować w firmie / biurze / zakładzie własne urządzenie?

Moim zdaniem na samym druku 3D nie zarobisz. Zarobisz na projektowaniu. Weź również pod uwagę kwestię jakości wydruku z FDM. Co jeśli klient poprosi o dokumentację z procesu tworzenia prototypu lub modelu (tak to się dzieje w świecie profesjonalistów)?
CENTRUM DRUKU 3D
We`re #1 so why try harder...

Dlord

Postautor: Dlord » 10 gru 2013, 15:50

No własnie chodzi mi o to właśnie jakość wydruku w FDM, bo nie jest ona najlepsza.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 10 gru 2013, 17:39

To co podał Paweł to jest po prostu biznesplan.
Generalnie pokutuje u nas w Polsce zasada, że jak dają to trzeba brać (zakładam, że ta pomoc z UE jest bezzwrotna).
Jednak czasem warto trochę więcej czasu poświęcić na badanie rynku, może najpierw spróbować takiej formy usług na zasadzie outsourcingu, czyli znaleźć kogoś kto to już robi - potem poszukać zleceniodawców takich prac - gdy ten mariaż wyjdzie, można się wtedy rozkręcać własną działalność.
Badanie rynku można przeprowadzić dając fikcyjne zamówienie firmie w tej branży, potem po określonym czasie drugie fikcyjne zamówienie - po różnicy w numeracji można wtedy określić zapotrzebowanie ilościowe na tego typu usługi - zakładając, że prowadzą numerację.
Tego typu lub podobne działania można zrobić na wstępie, bo po rozpoczęciu działalności, kiedy dochodzimy do wniosku, że wiele rzeczy należało zrobić inaczej to już często nie mamy drugiej szansy na zrobienie tego właściwie.
Oprócz drukarek mamy też inne możliwości jak CNC, robotyka, automaty do układania elementów SMD itp., drukarki mogą być jedną z dziedzin działania, gdyby okazało się to niewystarczająco opłacalne.

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 10 gru 2013, 18:55

Hello :) wklejam tu mojego posta z innego tematu:

Kolego, biznes się robi od tej drugiej strony ;)
Najpierw jest pomysł na produkt/usługę, a dopiero później dobierasz sprzęt do tego a nie odwrotnie...

Nie wiem gdzie to wyczytałem, chyba któryś ze znajomych na fb to wrzucił:

"Rozmawia dwóch kumpli:
A: Co tam u ciebie?
B: Firmę założyłem
A: Oooo... super, a czym się twoja firma zajmuje?
B: jeszcze nie wiem ale w PKD wpisałem budowlankę"

Wiemy kolego że jest boom na druk 3d, to jest fajne itd. ale najpierw wymyśl jak na tym zarobisz i jak wygląda rynek zbytu :git:
Niemniej jednak mam nadzieje że już za niedługo powitamy Cię w gronie drukarzy :piwo:

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 10 gru 2013, 20:24

W wypadku dotacji bezzwrotnej nie jest tak od drugiej strony.
Można napisać biznesplan i dostać na niego finansowanie pokazując, że da on dochody.
W tym wypadku jest łatwiej, bo zakup drukarki, skanera 3D i komputera jest łatwo zrealizować.
Gorzej jest z tym pomysłem, żeby nie tylko na papierze, ale i w rzeczywistości - realnym działaniu na rynku - sprawdził się w aspekcie ekonomicznym.
Jeśli uważasz, że powinieneś wykorzystać tą szansę, i to działanie da Ci na przykład możliwość modernizacji sprzętu - coś dodatniego - nie koniecznie sam sukces ekonomiczny - to można spróbować.
Czasem po prostu robi się rzeczy z góry skazane na brak popytu na rynku - w zasadzie tylko po to, aby podnieść swoje kwalifikacje w danej dziedzinie, unowocześnić, zmienić lub nabyć park maszynowy, opanować nową technologię.
Z kolegą Markiem zgodzę się, że jeśli się robi biznes to warto zrobić też pieniądze - czyli mieć dobry pomysł na działanie, na które będzie popyt na rynku.
Teraz mamy chyba taką sytuację, że właśnie DOBRY POMYSŁ na działanie jest praktycznie jedyną rzeczą, która wymaga głębszego zastanowienia.
Zdobywanie funduszy jak pokazują kickstarer, indiegogo, itp. często jest sprawą czysto losową, a pozostałe rzeczy jak badanie rynku, testowanie produktów są sprawami drugorzędnymi.

Dlord

Postautor: Dlord » 10 gru 2013, 21:13

W zasadzie to druk 3d raczkuje jeszcze, jakbym miał się zając "gruba" prokukcją w druku 3d to te 25k to raczej by nawet na drukarkę nie starczyło.
Z początku może być trudno, choćbym miał drukować na początek figurki do szachów, czy jakieś czeście zamienne (na zlecenie - motoryzacja np.).
I tak jestem bezrobotny, jeśli bym miał rzucać prace i zakładać taki biznes to bym się więcej zastanawiał a tak to co mam do stracenia, dotacja bezzwrotna + płacą zus i dają ogólnie do max 800zł na prowadzenie działalności (czyli zus+inne) przez minimum 6 miesięcy do 12 miesięcy, jak założę firmę to mogę i tak podjąć pracę na umowę, a to byłby dodatek do zarobków (najlepsze jest to że oni się można powiedzieć prosza o ludzi (bo nie mają ludzi do 25 roku życia, i przesuwają rekrutacja do takich ludzi od 10 października do 20 grudnia - coś koło 3 razy już przesuwali. (mam 22 lata))).
A pozatym w okolicy większej i mniejszej jest przesyt wszystkiego że ciężko znaleźć pomysł do 25tysięcy, bo co bym nie wymyślał to albo nie mam kompletnie o tym pojęcia (typu szewc - jako przykład tylko daję :D ), ale jest tego tyle że szkoda gadać, a jednak druk 3d to taka nisza jeszcze.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 10 gru 2013, 21:58

No to nie masz wyjścia innego niż zostać beneficjentem UE.
Obowiązek prowadzenia działalności to jak się nie mylę chyba rok, przedłużanie na kolejne to w miarę opłacalności, czyli stanu - dochodowości firmy.
Jeśli się do biznesu dokłada, to można zawiesić działalność lub zlikwidować.
Biznesplan w takim przypadku nie będzie skomplikowany - w końcu tylko zakup małej ilości ale drogiego sprzętu - pewnie warto też mieć i skaner, bo to poszerza możliwości.
To dofinansowanie ZUS warto aby mieć na 12 miesięcy, a nie na 6.
Możesz też pomyśleć o robieniu samych drukarek, bo skoro będziesz miał możliwość robienia dobrych prototypów, to dlaczego by idąc tym tropem nie zrobić własnego rozwiązania, a potem to sprzedawać.
Pisałeś o dodatkowej pracy - dobrze by było się zatrudnić w jakiejś firmie związanej z tym co masz robić, twoja praca dodatkowa dawała by ci doświadczenie, które jest bezcenne.
A nie myślałeś też o prowadzeniu portalu o druku 3D?

Dlord

Postautor: Dlord » 10 gru 2013, 22:16

Początkowo jest 6 m-cy, potem chyba w przypadku braku opłacalności jest to 12 m-cy.
DG rok trzeba prowadzić potem można zamknąć bez żadnych kar, w przyapadku zamknięcia działalności do 12m-cy trzeba zwrócić dotację chyba.
Własne drukarki, portal 3D, wszystko po kolei. Na początku chchiałem się dowiedzieć czy jest sens w ogóle otwierania DG na zasadzie drukarek z tech. druku FDM

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”