Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
Nick

Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Postautor: Nick » 03 gru 2017, 16:40

Witam wszystkich forumowiczow

Zastanawiam sie bardzo mocno nad rozkręceniem własnej firmy związanej z drukiem 3D. Drukarki chciałbym uzywac także do druku elementow do moich zabawek RC : )

Chciałbym to robic bardziej dorywczo. Obecnie pracuje jako inżynier CAD w branzy mechanicznej.
Rysuje w Inventorze oraz Solidworksie. Także przygotowanie modelu na potencjalnego produktu nie stanowilo by problemu. Mam już doświadczenie w projektowaniu elementow do druku 3d oraz samej obsłudze maszyny.

Zastanawiam się jaki jest obecnie realny przedzial cenowy żeby kupic naprawdę dobrej klasy drukarki 3d ? Ewentualnie czy może ktoś polecić jakas konkretna ? Zastanawiam się nad drukarka firmy Zortrax.

Pamietam ze jakies 2-3 lata temu moja firma za drukarke 3d placila około 5 tys euro. Drukarka była marki MakerBot, miała podgrzewana dysze. Wielkosc stolu roboczego była dosyć duza. 30x30 cm o ile dobrze pamiętam. Osobiscie jednak tej drukarki bym nie kupil dla siebie. Owszem można było otrzymać calkiem przyzwoita jakość wydruku, ale czas wydruku czasem był zabójczy i z punktu widzenia ekonomiczno przemyslowego był kompletnie nie opłacalny.

Zalezy mi na tym żeby wielkość robocza wydruku mogla być możliwie jak najwieksza. Mysle ze wielkość stolu to minimum 30x30 cm. Wazna tez jest dla mnie jakość wydruku. Wiem ze dlugosc wydruku wpływa na jakość. Ale nie chciałbym drukarki, która maly detal będzie drukowala 3h i zatnie się w polowie. Budzet ciężko powiedzieć jaki mam, sam jeszcze nie wiem ile bym chciał na ten cel przeznaczyć. Zdaje sobie sprawę jednak ze kupując tania drukarke nic z tego nie będzie. Zastanawiam się bardzo poważnie na drukarka firmy Zortrax, co o tym myślicie ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Postautor: marek91 » 04 gru 2017, 11:33

Cześć, to forum jest martwe, zapraszam do nas na reprapy.pl :piwo:

Awatar użytkownika
animos

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Postautor: animos » 08 gru 2017, 21:39

Rozkręcenie własnej firmy (w tym też zajmującej się drukiem 3d) to bardziej zagadnienie związane z zarzadzaniem (prowadzeniem biznesu) niż z samą technologią.
Można tak jak Zoltrax produkować drukarki robiąc to tam, gdzie koszty tego są najniższe - wymaga to (jeśli nie mamy kapitału na zaczęcie) sporej wiedzy marketingowej, aby zachęcić przyszłych potencjalnych inwestorów [wszyscy pamiętamy to wielkie anulowane zamówienie na starcie ich działań, które ich praktycznie wypromowało].
Albo kupić 1 drukarkę i drukować usługowo dla potrzebujących tego innych osób - to mamy jednak sporą konkurencję, bo na to pewnie już wpadło sporo osób.
Albo cała farma drukarek i wydruki przez net przesyłane pocztą do zamawiających.
Można też zainwestować w maszyny i produkować filament, albo robić modele 3d na komputerze pod konkretne zamówienia zleceniodawców.
Możliwości jest dużo.

Krótszy wydruk dobrej jakości to też i dużo lepsza drukarka 3d do tego, a tym samych droższa i używająca lepszych (droższych) materiałów - za taką pracę trzeba więcej zapłacić niż za wydruk budżetowy a i tak nie będzie to jakość odlewu z formy. Jeśli znajdzie się na to chętny to ok, ale cenowo nie da się tu o rynek powalczyć.

Drukarka może być na prawdę tania jeśli nie mówimy o tych z wyższej półki, a i technologia się trochę zmienia choć wciąż to rozgrzewanie plastiku, który zastyga - liczy się, żeby to dobrze kontrolować (aby nie było awarii, przerw, zatkania głowicy itp.)

Jeśli planujesz zakup drukarki (w Zoltrax) sprawdź, ile ona jest warta. Najprościej to sprawdź, za ile taką drukarkę jaka planujesz kupić będziesz mógł sprzedać, czy to jest korzystny zakup. Bo może się okazać, że to nie ty jesteś inwestorem w przyszłą działalność gospodarczą na rynku tylko klientem, któremu można wcisnąć przestarzały produkt aby na nim zarobić.

Do elementów do rc itp. pewnie wystarczy nawet zwykła najtańsza drukarka jeśli obsługuje ją ktoś z dużym doświadczenie. A i drogi sprzęt nie gwarantuje dobrych wydruków. Trzeba też mieć na uwadze, że duże firmy na rynku na razie nie wchodzą w druk 3d. Tu się trzeba zastanowić. Na forach są przykłady genialnych wydruków ze archaicznych, prostych tanich drukarek. Tyle, że wymaga to sporo czasu, aby do takiej perfekcji dojść. Czas to też pieniądze, ale i doświadczenie zdobyte przy dochodzeniu do doskonałości to inwestycja w siebie - da się pewnie zmonetaryzować.

marek91 pisze:Cześć, to forum jest martwe, zapraszam do nas na reprapy.pl :piwo:

Jeszcze forum nie zginęło, kiedy my użytkownicy żyjemy
A w czym nam zła wola adwersarzy zaszkodziła słowem odpowiemy

Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”