extruder gubi kroki

Proste sprawy niekiedy potrafią być trudne - zajrzyj do tematu Pierwsze Kroki
kaloria
Posty: 134
Rejestracja: 13 gru 2015, 23:56

Re: extruder gubi kroki

Postautor: kaloria » 12 sty 2017, 0:31

Polecać nie ma potrzeby. Tylko ekstruder może zyskać z DRV8825. Ale ludzie są jacy są, dwie lewe ręce, w głowie niewiele, ale co to nie ja. I jak się okazuje, że mimo wyjaśnień i tak zrobią na opak. A sam DRV nie jest "zepsuty", przy silnikach o dużej indukcyjności, dużym napięciu prądu znamionowego i niewiele różniącego się od napięcia zasilającego problem praktycznie nie istnieje. Na małych silnikach krokowych świat się nie kończy. Wtedy i schematy połączeń w manualu są poprawne.

RAMPS nie jest złej jakości, bo jego wykonanie jest dobre. To ZŁY projekt. Najlepsze części go nie poprawią. Niestety, świat jest pełen kopistów i błędy z rampsa są kopiowane na te inne projekty. I one będą również mogą być ZŁE, ale dobrej jakości. Jakość dotyczy się tylko wykonania.

Kiriki-kun
Posty: 53
Rejestracja: 17 gru 2015, 0:43

Re: extruder gubi kroki

Postautor: Kiriki-kun » 13 sty 2017, 1:39

Tylko że diody rozwiązują tylko jeden problem. Drugi problem to moment trzymający silnika. Microstepping znacząco go redukuje, a za słaby silnik, nawet jeżeli nie będzie gubił kroków, też będzie skutkował kiepskimi wydrukami.
http://hackaday.com/2016/08/29/how-accu ... ng-really/
Tutaj możesz poczytać o odchyleniach położenia wału pod obciążeniem dla microsteppingu 1/16, który wynosi około pół pełnego kroku, czyli jakieś 0.9 stopnia. A 1/32 dysponuje połową tego momentu, więc bezpiecznie można założyć że wyniki będą jeszcze gorsze.
Fakt, DRV8825 zachował się trochę lepiej (nie licząc bardzo nierównego ruchu który chyba właśnie naprawią diody), pod obciążeniem miał odchylenia mniejsze o jakieś 0.2-0.3 stopnia mniej.
Przy 1/16 i dwukrotnie większym prądzie (co oznacza znowu więcej ciepła) zyskujesz 0.2-0.3 stopnia pod obciążeniem.
Ile to tak naprawdę daje, trzeba by sprawdzić, ale wydaje mi się że różnica na wydrukach będzie niezauważalna.
Do tego trzeba by przeprowadzić rzetelne testy, czy 1/32 na ekstruderze rzeczywiście da jakieś widoczne efekty.

Może się okazać że będzie jak z megapikselami w kompaktach, 13 Mpix aparat może robić gorsze zdjęcia niż 5 Mpix, ze względu właśnie na matrycę. Wiele osób twierdzi nawet, że te 5 Mpix to najlepsza rozdzielczość dla kompaktów. Więcej, nie zawsze znaczy lepiej.

kaloria
Posty: 134
Rejestracja: 13 gru 2015, 23:56

Re: extruder gubi kroki

Postautor: kaloria » 14 sty 2017, 3:34

Nie ma drugiego problemu. Jeśli zerkniesz do not katalogowych silników, to zobaczysz informację o dokładności pozycjonowania, i odnosi się ona do pracy pełnokrokowej.
Nie szukaj wilka gdzie go nie ma.
Przy mikrokroku 1/16 moment trzymający silnika to ~0,1 momentu przy pełnym kroku. Przy dynamicznej pracy silnika nie wychodzi to aż tak źle. 1/32 to ~0,08 momentu pełnokrokowego. Dodajmy do tego, że w mikrokroku silniki tracą moment wraz ze wzrostem częstotliwości impulsów, tak że crapowe SX których pełno w naszych internetowych sklepach jakoś jeszcze się wyrabiają.

Do tego trzeba by przeprowadzić rzetelne testy, czy 1/32 na ekstruderze rzeczywiście da jakieś widoczne efekty.


Mi się nie chce, a reszty to możesz się spodziewać rzetelnych fotek i innych obrazków, ale nie testów. A samo przygotowanie do rzetelnych testów wymaga zrobienia ekstruderów i głowic (hot-end-ów). Na bowdenach nie ma sensu testować, bo tam i 1/8 może dobrze działać. 1/32 dotyczy tylko direct-ów i to na cienkich warstwach 0,1 i mniej. Wynika to objętości wyciskanego filamentu w stosunku kroków ekstrudera do kroków silników odpowiadających za ruchy XY. Im bliżej stosunku 1:1 tym mniejsza pulsacja ciśnienia i równomierniejsze kładzenie ścieżki.


Wróć do „Pierwsze Kroki / Pytania początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości