Tokarka baby - pomoc w wyborze

Niezbędne narzędzia
MetaliK

Tokarka baby - pomoc w wyborze

Postautor: MetaliK » 24 paź 2014, 15:48

Witam,

Przymierzam się do zakupu małej tokarki w rozmiarze "baby" (a może raczej tokareńki). Generalnie maszyna nie będzie mocno obciążana: wiercenie centryczne, podtaczanie małych komutatorów, prace modelarskie itp. Raczej maszyna nie będzie pracować zarobkowo. Materiały do toczenia to głównie tworzywa sztuczne i metale miękkie. Z racji małych zasobów wolnego miejsca w mieszkaniu szukam czegoś małego. I tu pojawia się problem bo takich małych maszyn jest ogólnie jak na lekarstwo. Wiem że kilka osób na forum posiada takie urządzenia dlatego proszę o pomoc w wyborze lub jakieś sugestie. Z tego co znalazłem w sieci to są trzy tokarki dostępne do kupienia w kraju:
- Proxxon FD 150/E - cena zbójecka jak na maszynkę takiej wielkości, jednak firma z której narzędziami problemów raczej nie ma
http://maszynowy.eu/tokarka-fd-150-e-proxxon-polska-gwarancja-i-dostawa-gratis.html
Obrazek
- Malowany chińczyk - wygląda w miarę porządnie, minusem jest to że nie możliwości toczenia stożków (trzeba dokupić dodatkowy element)
http://maszynowy.eu/tokarka-do-metalu-bd-3-230v-jet.html
Obrazek
- Bernardo Nanoturn - luźny tylko podparty koniec troszkę wzbudza brak zaufania.
http://www.megamaszyny.com.pl/wiertarka-i-tokarka-stolowa-cat-1122-id-16242.aspx
Obrazek

Czy ktoś ma doświadczenie z którąś z tych maszyn. Ewentualnie jestem otwarty na inne propozycje.

Asad6

Re: Tokarka baby - pomoc w wyborze

Postautor: Asad6 » 24 paź 2014, 16:54

Cena proxxona jest nie adekwatna do jakości, jest wykonana z aluminium (masa 4,5kg :bania: ) i nie wiele można na niej zrobić. Co do chińczyka, to loteria możesz dostać dobrze zrobiona maszynę, albo taką z luzami i piachem po formie odlewniczej. Jeśli chcesz kupić chińczyka wybierz się do Leroy Marlin i zobacz LD 250 TECH-MIG, przynajmniej będziesz mógł wybrać w miarę dobrze zrobiony egzemplarz. Co do trzej maszynki to ciężko mi się wypowiedzieć, ale na oko nie jest zbyt sztywna.
Ja osobiście polecił bym ci rodzimą produkcję, a właściwe polskiego klona zachodniej maszynki a mianowicie obrabiarke Ous-1. Tokareczka toczy w metalach kolorowych, daje radę nawet w stali a kolumna umożliwia frezowanie pionowe i poziome, przy odpowiednich parametrach skrawania nie wpada w wibracje i po rozłożeniu można ja przenieść samemu :git:. Na alledrogo można kupić ją za troche ponad 1000zł, ja za swoja w bardzo dobrym stanie i bogatym osprzętem dałem coś około 2000zł.

dudik56

Postautor: dudik56 » 24 paź 2014, 19:36

Rok temu też miałem podobne dylematy i wybrałem TYTAN 300
TU http://www.maktek.pl/tokarka-uniwersaln ... rodukt-184
chińczyk- miałem sporo obaw i rzeczywiście początkowo OK ale po paru toczeniach wszystko się rozjechało.
Więc częściowo ją rozebrałem i porządnie poskręcałem wszystkie połączenia śrubowe (małe rączki nie miały siły) , pokasowałem luzy i wyregulowałem kąty. Zajęło mi to jeden wieczór.
Od tej pory nic złego się nie dzieje i fajnie chodzi.

dokupiłem uchwyt 4-ro szczękowy -niezależny aby obrabiać fikuśne elementy i uchwyt wiertarski.
dobrymi nożami nawet fajnie toczy się elementy stalowe.
Jest to tania tokareczka ale do zastosowań amatorskich bardzo dobra. ma prawie wszystko co dorosłe tokarki. ;)

MetaliK

Postautor: MetaliK » 24 paź 2014, 22:03

Witamni

Dzięki koledzy za rady , niestety w rozmiarze "mini" (~300mm przestrzeni roboczej) nie dam rady nic kupić. Nie mam tyle miejsca w chałupie. Z drugiej strony max przestrzeń robocza jaką potrzebuje to 150-200mm. Widze że kiepsko to wygląda.

Asad6

Postautor: Asad6 » 24 paź 2014, 23:59

Nie chce robić nikomu reklamy, ale mógłbyś na forum o tematyce cnc w dziale giełda zapytać o taką mini tokarkę, może ktoś będzie miał na sprzedaż.

monoceros

Postautor: monoceros » 20 lis 2014, 16:16

Radzę sprawdzić tokarkę przed zakupem, o ile to możliwe, najlepiej wziąć ze sobą doświadczonego tokarza.
Oczywiście najlepiej jest wziąć ze sobą parę noży do stali, kawałek pręta i potoczyć. Sprawdzić: prostopadłość suportu do osi (toczenie tarczy), czy nie toczy stożka (toczenie wzdłużne), współosiowość konika, luz nakrętki na posuwie poprzecznym (ważne szczególnie dla miękkich ciągnących się materiałów i delikatnych przecinaków czy noży profilowych - kiepskie Alu, miedź) . Sprawdzić odległość dolnej płaszczyzny imaka do osi (czy możesz założyć standardowe noże 10 lub 12). Sprawdzić czy we wrzecionie jest stożek. Sprawdzić czy jest dodatkowa tarcza zabierakowa, czy są dostępne uchwyty tokarskie do danej tarczy. Co jest w osprzęcie. Na szybko to tyle.

eightbitter

Postautor: eightbitter » 20 lis 2014, 19:08

Ja nosiłem się z zamiarem zakupu niedużej tokarki dłuższy czas, w końcu zdecydowałem się na Tytana 350. Mam ją od paru dni, jeszcze nie uruchamiałem, ale wygląda całkiem przyzwoicie. Z uwagi na niski budżet kupiłem na raty z Allegro - teraz jest promocja PayU - 10 rat po 199zł (tak jest w napisane umowie kredytu) przy cenie tokarki 1990 zł z darmową dostawą. Nie chcę robić reklamy, ale wpisanie w Allegro słowa "tokarka" pokazuje ją na pierwszym miejscu. Tokarka wyposażona jest w uchwyt trójszczękowy i kieł stały MT2 i to wszystko (suport też jest :) Nie ma żadnego noża, więc dokupiłem komplet 11 szt. i uchwyt wiertarski ze stożkiem MT2. Właśnie ją rozlokowuję w warsztaciku. O wartościach użytkowych tokareczki poinformuję za dni parę.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 lis 2014, 21:51

Sam używam od roku takiej (przykładowa aukcja na Alledrogo)
http://allegro.pl/nowosc-tokarka-hobby- ... 14663.html

Mogę ją polecić z czystym sumieniem. Obrabiam na niej plastik, aluminium, mosiądz, nierdzewkę i nawet zataczam końcówki śrub kulowych jak trzeba.

MetaliK

Postautor: MetaliK » 21 lis 2014, 0:50

Witam,

Generalnie to bardzo chętnie kupiłbym 350tkę ze względu na cenę ale powątpiewam że żona się zgodzi żeby stała w sypialni (o pokój dzienny nawet nie śmie zapytać :lol: )
Dlatego szukam czegoś dość małego, co po pracy mógłbym schować do szafy. Niestety w małym mieszkaniu to się warsztaciku nie zorganizuje. Z drugiej strony tak potężnej maszyny jak 350tka nie za bardzo potrzebuje, chociaż cenowo kosztuje tyle co maleństwa. Generalnie jestem w kropce. Skłaniał bym się ku proxxonowi ale 2 koła za takie coś to większy przekręt niż ostatnie wybory.

Awatar użytkownika
Zwierzu

Postautor: Zwierzu » 21 lis 2014, 3:42

mam do sprzedania hobbymata md 65 jakbys chcial. foto bede mogl jednak podrzucic dopiero jaaknwroce z urlopu po 25tym.
Nie bierz życia zbyt poważnie – i tak nie wyjdziesz z niego żywy.

Silniki, zębatki, plastiki, szyby - czegoś potrzebujesz? PW.

Wróć do „Narzędziownia”