Dremel vs Proxxon

Niezbędne narzędzia
barti

Dremel vs Proxxon

Postautor: barti » 17 wrz 2012, 9:31

Rozważam zakup takiego narzędzia i mam dylemat której firmy i jaki model wybrać?
Odwiedzając budowlane markety byłem zdecydowany na dremla 300, ale kiedy wziąłem go do ręki odniosłem wrażenie niezbyt solidnej konstrukcji. Proxxon wydał mi się solidniejszą choć droższą konstrukcją. Pytanie czy warto dopłacać do proxxona i czy będę mógł z nim używać akcesoriów dremla?

acc

Re: Dremel vs Prpxxon

Postautor: acc » 17 wrz 2012, 10:04

Ja jakieś dwa lata temu miałem ten sam dylemat - po lekturze elektrody wybrałem proxxona fbs 240/e. Opinie były takie, że proxxon ma dużo lepsze wykonanie, jakościowo jest lepszy. Sprzęt sprawuje się wyśmienicie, jestem bardzo zadowolony. Aczkolwiek nie miałem nigdy w ręku Dremela, to nie porównam.
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Dremel vs Proxxon

Postautor: Fabrykator.pl » 17 wrz 2012, 10:12

Mam dremla 3000 i jakieś wynalazki po 70-90 zł szt. Dremelek ma lepszą obudowę, wydaje się być trwalszym urządzeniem, głowiczka lepiej przemyślana i trwalsza. Tanixy służą również, aczkolwiek jeden padł po nacięciu 30-40 śrub extrudera i nie były to szczotki :(

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 17 wrz 2012, 12:26

Kupowałem szlifierkę kilka tygodni temu, wybrałem oryginalnego Dremela 300 (i zestaw akcesoriów za 30zł z Allegro :)) i szczerze powiedziawszy nie interesowałem się innymi konstrukcjami podobnej klasy.

Jakość wykonania... No cóż, cudo to nie jest. Przycisk blokowania narzędzie lata na boki, przełączanie szybkości nie jest super precyzyjne. Natomiast widoczne "bebechy" jak elementy głowicy czy kultura pracy są świetne i nie mam im nic do zarzucenia. Narzędzia trzymają się równo i mocno. Z tego co wiem - ten sprzęt i tak jest nie do zajechania.

Mam aktualnie porównaniem tylko do trzyletniej ponoć sporadycznie używanej podróby Einhella (to jest jeden chiński model firmowany róznymi nazwami). Niebo a ziemia - jeżeli chcecie robić tym coś więcej niż raz na miesiąc podszlifować jakąś formatkę aluminiową nawet na to nie patrzcie.

Awatar użytkownika
yogu$

Postautor: yogu$ » 17 wrz 2012, 13:06

Zależy co tym chcesz robić. W moim odczuciu Dremel to słabizna. Nawet z tym ichnim reklamowanym pseudo sprzężeniem zwrotnym co to ma zwiększać moc... Jest szybki i poręczny, to fakt, ale jest beznadziejnie słaby. W porównaniu do frezarki Sparky, Dremel wypada bardzo słabo (mam obie). Sparky używam głównie do wiercenia w mosiądzu, czasem PCB, generalnie trudne warunki. Dremela używam do prac skrajnie lekkich typu praca w drewnie, plastiku itp.
Jeszcze jedna sprawa: zapomnij o tym że będziesz mógł do Dremela kupić stojak wiertarski z prawdziwego zdarzenia, albo inne dowolne "zewnętrzne" (niedremelowskie) oprzyrządowanie. Dlaczego? Ano dlatego że nie ma za co Dremela chwycić: w miejscu gdzie w normalnych frezarkach jest przestrzeń pod obręcz zaciskową, tam masz gwint. Niestandardowy. Plastikowy, a jakże. Dremel ma swoją propozycję. Możesz za trzy stówki kupić ichni stojak zrobiony z wysokiej klasy gównolitu, gibającego się na wszystkie strony. Można nim z powodzeniem wiercić w plastelinie.
No ale to tak jak pisałem: zależy co tym chcesz robić ;)

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 17 wrz 2012, 13:17

Dobrze powiedziane, zależy co chcesz robić. Dremel to nie wiertarka czy wkrętarka i w tym zastosowaniu się nie sprawdzi...

picapau

Postautor: picapau » 18 wrz 2012, 23:45

Tez kiedys zastanawialem sie co wybrac, generalnie proxon mnie do siebie przekonal opiniami ludzi. Na koniec wygral zdecydowanie z dremlem gdy stwierdzilem, ze zalezy mi na precyzji. Ten filmik skreslil dremla http://www.youtube.com/watch?v=1JyTf1tJXXo

barti

Postautor: barti » 20 wrz 2012, 9:27

Właśnie złożyłem zamówienie na proxxona ib/e i czekam na przesyłkę. Dzięki za pomoc w dokonaniu wyboru.

Baton

Postautor: Baton » 28 gru 2012, 15:08

Wybór chyba dobry, mam nadzieję przynajmniej bo sam od niedawna jestem posiadaczem takiego proxxonka :) Mam pytanie, jakie tarcze do niego dokupiles, jeśli dokupiłeś, gdzie, po ile, jakiej średnicy i grubości. Dwa, jakie najcieńsze wiertełka do niego znalazłeś ?
gg 5755755

Awatar użytkownika
GigaBajcior

Postautor: GigaBajcior » 28 gru 2012, 18:24

A ja mam Proxxona FBS 240/e zamontowanego jako wrzeciono we frezarce CNC, wybrałem go bo miał metalowy pierścień fi 20mm, więc jako mocowanie mogłem wykorzystać aluminiową podpórkę do prowadnicy.

Nigdy nie liczyłem ani nie mierzyłem ile godzin pracował ale z perspektywy czasu oceniam że przynajmniej kilkaset godzin, praktycznie non stop na maksymalnych obrotach, gdyż frezy których używam mają zalecaną minimalną prędkość 20 tyś. RPM, czyli maks tego co proxxon potrafi. Raz pracował ciurkiem przez 5 czy 6 godzin, aż się naklejka gwarancyjna zaczęła odklejać z gorąca :D

W chwili obecnej nie ma najmniejszych choćby oznak jakichkolwiek luzów czy innych niewskazanych objawów, proxxonik ciągle jak nowy, mogę więc szczerze polecić :git:
Załączniki
IMG_2327.jpg

Wróć do „Narzędziownia”