Brak komunikacji - komputer nie wykrywa portu

balum

Re: Brak komunikacji - komputer nie wykrywa portu

Postautor: balum » 17 cze 2013, 0:32

Na wstępie witam forumowiczów. Dołączam się do tego wątku ze względu, że z niego korzystałem aby ożywić swojego Teensylu.
Pokrótce co się stało:
Po zmontowaniu reprapa przystąpiłem do uruchomienia elektroniki - podłączenie na krótko silników i próba z pronterface - coś tam się ruszało ale niemrawo (drżenie silników, skoki o różnej ilości kroków, ruch w różnych kierunkach mimo klikania na tą samą strzałkę). Podejrzewałem stepsticki lub silniki. Podłączyłem silniki do elektroniki od frezarki CNC, potem zamieniłem drivery na stepsticki i w Machu wszystko śmigało ok. Stwierdziłem, że przepakuję Marlina i tu się zaczęły problemy. Wpierw zaczął mi uciekać port COM - wyczytałem tutaj, że może to być problem bootloadera - więc chciałem go załadować przez Arduino. Jednak się nie udało. Przerzuciłem się na avrdude z serjtagiem i płytką AVTduino jako programatorem ISP. Niestety działy się różne dziwne rzeczy - pojedyncze błędy w różnych miejscach podczas kolejnych prób wgrywania tego samego wsadu, różne wartości fusebitów podczas kolejnych odczytów tegeo samego procka. Podejrzewałem jakieś zimne luty, tym bardziej, że Teensylu z wyjętą zworką bootowania raz się pokazywał jako DFU a raz w ogóle znikał. Delikatnie podgrzałem hotairem nóżki procka i kilka lutów na płytce - niewiele to pomogło. Podczas kolejnych prób wgrywania bootloadera albo firmwaru omyłkowo wybrałem płytkę Teensy 2.0 zamiast Tennsy++ 2 i tu się już wszystko sypnęło bo komputer nie widzi procka w żadnym trybie (DFU i COM). Przez serjtaga i płytkę UNO da się z niego odczytać fusebity (przeważanie mają wartości fabryczne, więc powinno być ok., sygnaturę pokazuje prawodłową) ale przy próbach zapisu ciągle pojawiają się pojedyncze błędy we wsadzie, a czasami avrdude stwierdza, że procek jest zabezpieczony przed zapisem. Może koledzy mają jakieś sugestie na rozwiązanie problemu, bo ja się już poddałem i obawiam się, że skończy się wymianą procka.

balum

Postautor: balum » 18 cze 2013, 22:57

Mój Teensylu w końcu ożył. W końcu udało się wgrać bootloader przez płytkę Ardiuno jako programator ISP. Wcześniejsze problemy z zapisem i odczytem danych z procka okazały się wynikiem zbyt dużej prędkości pracy interfejsu SPI (a do tego pewnie nieekranowane kabelki). Pomogło ustawienie w avrdude parametru -B10. Wsadziłem bootloader z tego wątku, potem przy pomocy FLIP-a gotowy wsad Marlina. Arduino też już dobrze chodzi ze sterownikiem także mogę zabrać się za dokończenie kabelkologii i dostrajanie mojego Reprapa.

mirogoce

Postautor: mirogoce » 14 lip 2013, 11:16

Moze ktos wie jakie moga byc przyczyny padajacego bootloadera? Mi w ciagu tygodnia padl dwa razy i nie wiem jaka moze byc przyczyna

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 14 lip 2013, 11:25

Problemy w instalacji elektrycznej, zwarcia itp

madman

Postautor: madman » 14 lip 2013, 18:47

Mirogoce: A w jakiej elektronice?
"- Ciemna druga strona jest. - Nie marudź Yoda, tylko jedz tosta."

Niemożliwe jest zbudowanie niezawodnego urządzenia - głupcy są zbyt pomysłowi. Prawa Murphy'ego

mirogoce

Postautor: mirogoce » 14 lip 2013, 21:00

W teensylu. Zakupilem u Krzyska i chodzilo caly czas dobrze przez 3 miesiace, az tu jednego dnia nie moge wgrac flipem nowego softa. Zakupilem programator, wgralem bootloadera i szlo przez 3 dni. Nie ruszajac zadnej elektroniki i kabli zauwazylem ze po nacisnieciu reset nie resetuje sie, dopiero po ponownym bylo ok. Nie dawalo mi to spokoju i postanowilem wgrac nowy soft jeszcze raz az tu nagle 0x00000. Wgralem jeszce raz boota i narazie chodzi ale chcialbym wyeliminowac ten blad.

A czy pasta termoprzewodzaca moze miec cos wspolnego z tym faktem? Bo troszke mi wycieklo na nozki od ukladu

kuba

Postautor: kuba » 31 lip 2013, 1:10

Wygląda, że u nas jest ten sam problem z wysypanym bootloaderem na Teensylu. Jak wyżej blank check i verify kończą się błędem a instalacja firmware'a bez tych kroków nie pomaga i elektroniki nie ma na COMie.

Widziałem, że koledzy radzili sobie z użyciem programatorów. Nie mam czegoś takiego ale o ile dobrze rozumiem da się bootloader'a nagrać przy pomocy arduino. Tylko jak to zrobić? Mógłby ktoś opisać to w miarę przystępnie czyli jakie opcje ustawić i co gdzie kliknąć. Próbowałem coś robić na podstawie opisów wyżej ale nie bardzo mi wychodzi :(

sigmed

Postautor: sigmed » 02 sie 2013, 9:44

macie problem z zasilanie, robi się gdzieś zwarcie, albo sieje po sieci i tyle. Softstarta sobie kopcie. Sprawdźcie kable od zasilacza , a najlepiej podłączcie inny jak macie :)

pantomas

Postautor: pantomas » 02 sie 2013, 11:37

mirogoce pisze:Moze ktos wie jakie moga byc przyczyny padajacego bootloadera? Mi w ciagu tygodnia padl dwa razy i nie wiem jaka moze byc przyczyna

Temat dobrze znany i dyskutowany na forum.

Wróć do „Teensylu”