Niedziałające krańcówki

klonyyy

Niedziałające krańcówki

Postautor: klonyyy » 16 sty 2015, 19:06

Witam !

Jestem nowy na forum także chciałbym się ze wszystkimi przywitać ;)

Otóż niedawno zaczałem budowę mojej drukarki (prusa i2). Teraz jest już skończona, ale jeszcze czeka ją kalibracja. Niestety dzisiaj chcąc podłączyć krańcówki ( end stop'y) okazało się że kompletnie nie chca ze mną współpracować. W żadnej konfiguracji nie działają poprawnie tzn nei zatrzymują poruszajcych się osi po kliknięciu. Poniżej ustawienia w marlinie:

Kod: Zaznacz cały

#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0
#define E_ENABLE_ON 0 // For all extruders

// Disables axis when it's not being used.
#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true
#define DISABLE_E true // For all extruders

#define INVERT_X_DIR true    // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_Y_DIR false    // for Mendel set to true, for Orca set to false
#define INVERT_Z_DIR true     // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_E0_DIR true   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E1_DIR false    // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E2_DIR false   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false

// ENDSTOP SETTINGS:
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

dodam że sprawdzałem je miernikiem - mam 5v na sig i przy wciśnięciu spada do zera jak powinno. Siedze z tym już 2h i nie wiem co zrobić, bo w intenecie polecają tylko zmianę ustawień w kodzie, które zmieniałem już nie raz. Może Wy macie jakieś pomysły ?
pozdrawiam serdecznie,
Piotrek

kopara00

Re: Niedziałające krańcówki

Postautor: kopara00 » 16 sty 2015, 19:16

Wrzuć dalszy ciąg configu
Pozdrawiam!

klonyyy

Postautor: klonyyy » 16 sty 2015, 19:25

Znaczy dalej nic nie zmieniałem ale proszę :

// Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0

#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true

#define INVERT_Z_DIR true     // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_E0_DIR true   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E1_DIR false    // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E2_DIR false   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false

// ENDSTOP SETTINGS:
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

#define min_software_endstops true //If true, axis won't move to coordinates less than HOME_POS.
#define max_software_endstops true  //If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
#define X_MAX_LENGTH 230
#define Y_MAX_LENGTH 190
#define Z_MAX_LENGTH 110

// The position of the homing switches. Use MAX_LENGTH * -0.5 if the center should be 0, 0, 0
#define X_HOME_POS 0
#define Y_HOME_POS 0
#define Z_HOME_POS 0

//// MOVEMENT SETTINGS
#define NUM_AXIS 4 // The axis order in all axis related arrays is X, Y, Z, E
#define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 4*50, 0}  // set the homing speeds (mm/min)

// default settings

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   {39.6, 98, 1600/1.25,442.7}                       // default steps per unit for ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE          {500, 500, 3, 100}     // (mm/sec)   
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION      {9000,9000,100,9000}    // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION          2300    // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION  1200    // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for r retracts

//
#define DEFAULT_XYJERK                19.0    // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK                 0.1     // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK                 5.0    // (mm/sec)

//===========================================================================
//=============================Additional Features===========================
//===========================================================================

kopara00

Postautor: kopara00 » 16 sty 2015, 20:35

Czy osie jadą w dobre. Strony podczas homowania?
Pozdrawiam!

klonyyy

Postautor: klonyyy » 16 sty 2015, 20:57

Dokladnie, wogóle nie ma reakcji na krańcówki, a osie jada aż silniki nie zaczną gubić kroków. Mam teensylu v0.8, może one ma inne rozłożenie pinów ? Właśnie, w pliku pins.h te numery to nogi procka od pierwszej czy jak ? Przed chwilą wgrałem firmware :http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=15&t=571 i dalej to samo, chociaż przy takim configu :

// Endstop Settings

const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
//#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0

#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true

#define INVERT_Z_DIR false     // for Mendel set to false, for Orca set to true

// ENDSTOP SETTINGS:
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

#define min_software_endstops true //If true, axis won't move to coordinates less than HOME_POS.
#define max_software_endstops true  //If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
#define X_MAX_LENGTH 230
#define Y_MAX_LENGTH 190
#define Z_MAX_LENGTH 110

// The position of the homing switches. Use MAX_LENGTH * -0.5 if the center should be 0, 0, 0
#define X_HOME_POS 0
#define Y_HOME_POS 0
#define Z_HOME_POS 0

//// MOVEMENT SETTINGS
#define NUM_AXIS 4 // The axis order in all axis related arrays is X, Y, Z, E
#define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 4*50, 0}  // set the homing speeds (mm/min)

// default settings

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   {39.6, 98, 1600/1.25,442.7}                       // default steps per unit for ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE          {500, 500, 3, 100}     // (mm/sec)   
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION      {9000,9000,100,9000}    // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION          2300    // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION  1200    // X, Y, Z and E max acceleration in mm/s^2 for r retracts

//
#define DEFAULT_XYJERK                19.0    // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK                 0.1     // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK                 5.0    // (mm/sec)

jak kliknę Z home to z kręci się kawałek i zatrzymuje (dalej nie ma reakcji na kliknięcie krańcówy).

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 16 sty 2015, 21:01

a może ten firmware sobie zrób

http://www.repetier.com/firmware/v092/

a krańcówki masz NO czy NC ?
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

klonyyy

Postautor: klonyyy » 16 sty 2015, 21:54

Dzięki, już próbuję. Co do krańcówek to mam NO.

EDIT : ustawiłem w kodzie z linka motherboard 9, i odpaliłem - to samo, nic nie działa. Może to wina złych definicji w pins.h ?

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 16 sty 2015, 22:15

jak dobrze podpiałeś ( masa-sygnał) do odpowiedniego pina i odpowiednio w programie wybrąłęs NO lub NC musi działać.

- albo masz uszkodzony procek
- albo coś źle robisz

Wiecej na podstawie dostępnych informacji trudno wróżyć..
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

klonyyy

Postautor: klonyyy » 16 sty 2015, 22:20

Ja też nie wiem co mam jeszcze sprawdzić. Tylko ustalę czy dobrze sprawdzam te krańcówki:
Klikam krańcówkę i w pronterface klikam przesunięcie danej osi o np 10 mm - jak jedzie znaczy, że nie działa, a jak nie jedzie znaczy ze jest ok ?

Aaa i jeszcze bym prosił o wyjaśnienei co oznaczają numery w define'ach w pins.h (dla teensylu).

EDIT: Ohoh coś zaczeło działac - jak trzymam wciśniętą krańcówę i kliknę domek to jedzie i jak puszczę to staje i cofa się o jakiś 1cm - to prawidłowe zachowanie ?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 16 sty 2015, 22:46

klonyyy pisze:EDIT: Ohoh coś zaczeło działac - jak trzymam wciśniętą krańcówę i kliknę domek to jedzie i jak puszczę to staje i cofa się o jakiś 1cm - to prawidłowe zachowanie ?

tak, są dwa najazdy na krańcówkę: szybki zgrubny i powolny dokładny
pozdrawiam
Jarek

Wróć do „Teensylu”