Teensylu 0.8 - podłączenie

Awatar użytkownika
dejmienw

Re: Teensylu 0.8 - podłączenie

Postautor: dejmienw » 23 cze 2013, 13:29

Nie wiem czy to dobre miejsce ale miałbym pytanie odnośnie "wytrzymałości" Teensylu.
Ostatnio robiłem obliczenia stołu grzejnego na rezystorach i żeby osiągnąć moc grzewczą w granicach 250 W (12 rezystorów 0,33ohm/25W;stół 400x400), wyszło że całkowity opór stołu będzie ok.0,6Ohm.
To przy zasilaniu 12V dało mi prąd rzędu 20A. Zakładając, że stół zasilę z zasilacza 400W/12V/33A, a hotend i silniki z atx-a bądź 2-go zasilacza to czy układ nie ulegnie jakiemuś uszkodzeniu?
Z wyczytanych informacji wynika, że prąd pobierany przez stół powinien wyn.ok. 10-13A, stąd boję się że przy 20-21A coś się usmaży.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 26 cze 2013, 18:56

Spokojnie 20A pociągnie, tylko daj radiator i wentylek chłodzący. Bez radiatora i wentylka u mnie śmiga teensylu z mosfetami irl2203 na 16A (takie mosfety są w moich teensylu).

yru

Postautor: yru » 26 cze 2013, 19:58

jesli wyjscie to wciaz piny, to pewnie je trzeba bedzie zalutowac, inaczej nie wytrzyma takiego amperazu moim zdaniem.

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 27 cze 2013, 9:15

Dziękuję za odpowiedzi :piwo:
Jak dojdzie do mnie elektronika i już coś "wydumam" to na pewno będę męczył dalszymi pytaniami.

vomestein

Postautor: vomestein » 27 cze 2013, 9:59

Ja bym proponował na początek sprawdzenie lutów przy pinach grzałek. U mnie były tylko na dole, a na górze przy kilku pinach kompletny brak cyny przez co przy dużym obciążeniu mogłoby być niefajnie.

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 15 paź 2013, 19:54

Mam do podpięcia elektronikę teensylu z zestawu BiBone.

IMG_73041.jpg

Niestety nie mam duszy eksperymentatora, oraz po przeczytaniu szeregu postów w których użytkownicy opisują że coś im się spaliło w drukarce nie chcę powtórzyć ich błędów.
Nie znalazłem na forum żadnego łopatologicznego schematu podpięcia teensylu dlatego opracowałem to co udało mi się wyczytać w formie graficznej i prosiłbym o słowo komentarza czy dobrze to wygląda

teenstylu.jpg

Prosiłbym o sprawdzenie i komentarz do schematu i mojego sposobu działania

1. oś Z
Kabelki zbadałem multimetrem i okazało się że czarny i zielony wywołują zwarcie/jest między nimi jakiś opór (nie wiem czy to dobre słowo), oraz czerwony i niebieski
Zapewne zidentyfikowałem obie cewki silnika więc podłączam je jak na załączonym schemacie?

2. Ekstruder
Silnik ten sam co w osi Z Więc połączenie takie samo

3. oś X
Badam zwarcie/opór na kabelkach i pierwszą parę (kabelki czarny i pomarańczowy) podłączam pod sloty 1A i 1B (dowolnie wybierając kable może być czarny 1A i pomarańczowy 1B LUB czarny 1B i pomarańczowy 1A) a drugą parę analogicznie pod sloty 2A i 2B.

4. oś Y
Analogicznie jak oś X

5. Krańcówki
Tutaj jest rozbieżność między rysunkiem płytki teensylu jaką wziąłem z wikipedii a podaną w pierwszym poście . Dokładniej chodzi mi w którym miejscu w elektronice jest E-stop i czy należy tam podłączać jakąś krańcówke?
Przylutowałem się do złączy C i NO, wiem że podłączam się do dwóch zewnętrznych. Czy jest znaczenie który kabel idzie do którego złącza (czy moje podłączenie jest dobre)?

6. Zasilacz
Wyprowadziłem z zasilacza przez tzw. złącza laboratoryjne kabel z mocą 12v 24A (kabel czerwony) oraz kabel czarny GND. I ciągle nie wiem czy 12V podłącza się do + a GND do minusa czy na odwrót?
Prosiłbym o podpowiedź który kabel idzie na górę a który na dół?

7. Termistory
Domyśliłem się że termistory nie mają żadnego + ani - więc można podłączać je dowolnie, ważne tylko aby w dobre miejsce

8. Grzanie stołu
Tu również nie ma żadnego plusa ani minusa więc najlepiej jest przylutować się bezpośrednio do wystających z płytki pinów, jeden kabel do dwóch po prawej a drugi do dwóch po lewej

9. Grzanie głowicy
Analogicznie jak stół.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 15 paź 2013, 20:06

1. silniki osi Z podłącz szeregowo, czyli:
czarny z jednego motorka połącz z zielonym drugiego motorka
czerwony z jednego motorka połącz z niebieskim drugiego motorka
zostaną ci przewody czarny, zielony (pierwsza cewka) i czerwony, niebieski (druga cewka).

2. tak samo jak 1 wyprowadzenia cewek
3. tak jak na silniku od lewej do prawej, tak samo podłączasz w kolejności na płytce
4. tak samo
5. podłącz zgodnie ze schematem na początku tego tematu
6. +12V (czerwony) i GND -12V (czarny)
7. nie mają polaryzacji
8. nie ma polaryzacji, najlepiej dolutować do pinów (po 2 piny na jeden przewód)
9. tak samo jak 8

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 17 paź 2013, 15:43

Problem rozwiązany

W nurcie prac pojawiły się dwa dość banalne :oops: nowe pytanie:

1. Oś Z
Zgodnie z podpowiedzią połączyłem ze sobą dwie pary cewek w silniczkach i zostały mi 4 kabelki do podłączenia do płytki
Ale w moim teensylu jest 8 wyjściowych pinów dla osi Z. Mam rozumieć że podłączam się do jednej czwórki pinów a drugą zostawiam wolną?

2. Stół
lut do teensylu.jpg

Chce się przylutować bezpośrednio do pinów. W tym celu biore dwa solidne kabelki które później złącze w jeden w kostce elektrycznej po wcześniejszym zaizolowaniu i podłącze do tego stół.
Ale jestem w stanie rozprowadzić cynę tylko na górze. Czy cyna tylko na górze wystarczy, czy najlepiej jest wywalić ten plastik (cały albo tylko tą wystającą płytke) i docynować również z dołu?

oskar

Postautor: oskar » 18 paź 2013, 15:18

Ale to sa przecież wyjścia na grzanie stolu i glowicy wiec ja bym tam noe podlaczal silnika od osi Z.

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 18 paź 2013, 15:25

Przed zdjęciem jest punkt "2.Stół" :)

Wróć do „Teensylu”