Teensylu - Hall-o, brak reakcji

Awatar użytkownika
dejmienw

Teensylu - Hall-o, brak reakcji

Postautor: dejmienw » 27 lut 2014, 20:33

Witam,
po ostatnich walkach udało mi się skomunikować z kompem, wszystkie silniki działają, grzanie oraz odczyty temperatur również, jednak krańcówki nie reagują. Przeczytałem trochę tematów odnośnie ich podłączania i wydaje mi się, że powinno być poprawne. W załączniku zdjęcie z opisem co jak podłączyłem. Odnośnie ustawień marlina to póki co, są to ustawienia domyślne z marlina załączonego przez Pana Krzysztofa w temacie:
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=46&t=374

a część dotycząca endstopów poniżej:

Kod: Zaznacz cały

// Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstops.
#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0
#define E_ENABLE_ON 0 // For all extruders

// Disables axis when it's not being used.
#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true
#define DISABLE_E true // For all extruders

#define INVERT_X_DIR true    // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_Y_DIR false    // for Mendel set to true, for Orca set to false
#define INVERT_Z_DIR true     // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_E0_DIR true   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E1_DIR false    // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E2_DIR false   // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false

// ENDSTOP SETTINGS:
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

#define min_software_endstops true //If true, axis won't move to coordinates less than HOME_POS.
#define max_software_endstops true  //If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
#define X_MAX_LENGTH 230
#define Y_MAX_LENGTH 190
#define Z_MAX_LENGTH 110

// The position of the homing switches. Use MAX_LENGTH * -0.5 if the center should be 0, 0, 0
#define X_HOME_POS 0
#define Y_HOME_POS 0
#define Z_HOME_POS 0

Używam Repetier-hosta.
Jeżeli ktoś miałby pomysł co zrobić, aby krańcówki zaczęły działać poprawnie to bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
DSC_0600_2_resize.jpg

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Teensylu - Hall-o, brak reakcji

Postautor: Fabrykator.pl » 27 lut 2014, 20:45

Przy złączu krańcówki na elektronice masz takie 3 pady - musisz połączyć ze sobą (zlutować) dwa zewnętrzne z nich. Z tego co pamiętam to środkowy i lewy dają napięcie na krańcówkę takie jak zasilające a środkowy i prawy daje 5V na krańcówkę.

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 27 lut 2014, 21:11

Przyznam się szczerze, że nie do końca zrozumiałem instrukcję :oops:
Mówiąc 3 pady, ma Pan na myśli te piny opisane na zdjęciu jako 1,2,3?
Zewnętrzne piny, czyli 1i3, po sprawdzeniu multimetrem pokazują, że jest pomiędzy nimi napięcie 5V - czy zlutowanie ich nie spowoduje jakiegoś zwarcia i uszkodzenia płytki?
Czy byłaby ewentualnie możliwość zamieszczenia poglądowego rysunku/zdjęcia, jak to powinno wyglądać?

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 01 mar 2014, 13:18

Witam,
po zamianie pozycji kabli zasilających krańcówkę na pinach - różnice pomiędzy teensylu 0,7 i 0,8, krańcówka działa.
Jednak okazało się, że na przyłączu (od strony Teensylu) od krańcówki osi X oraz Z, napięcie wynosi 4,83 - 4,85 V i napięcie to jest za niskie, aby krańcówka się załączyła. Na przyłączu dla osi Y napięcie wynosi 4,99 - 5,01 V i krańcówka działa prawidłowo.
Czy ktoś wie co może by przyczyną i jak rozwiązać ten problem?
Bardzo proszę o pomoc bo ja niestety nie mam pomysłu...

Edit:
zmierzyłem jeszcze napięcie na pinach zasilających krańcówkę po podłączeniu do Teensylu i wyniki są następujące:
dla osi Y - 4,73 V (napięcie wychodzące z Teensylu - 4,99 - 5,01 V)
dla X i Z - 0,63 V (napięcie wychodzące z Teensylu - 4,83 - 4,85 V)

Czy w powyżej zamieszczonym kodzie nie trzeba przestawić czegoś żeby krańcówka działała jako NO a nie NC?

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 02 mar 2014, 21:25

Walczyłem dziś z tematem kilka godzin i próbowałem dojść co jest nie tak.
Podpięcie krańcówki wg załączonego powyżej schematu nic nie daje - zero reakcji ze strony krańcówki (brak zasilania itp.).
Gdy zamieni się miejscami kable +5V i sig - czyli +5 na pin zewnętrzny a sig na środkowy (od strony teensylu), to krańcówka działa i reaguje na magnes, lecz tylko na wyjściu dla osi Y.
Podłączałem do niej zasilanie 4V żeby sprawdzić moją pierwszą teorię odnośnie zbyt niskiego napięcia, jednak przy 4V działa - teoria padła.
Wydaje mi się, że jest to kwestia ustawień w marlinie - może w pins.h lub configuration.h coś jest nie tak, lecz nie wiem co.
Bardzo proszę o jakieś sugestie.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 03 mar 2014, 7:05

Podłącz tak jak na rysunku który załączyłem. Zlutuj ze sobą 2 pady (wizualnie to te 3 miejsca srebrne nad złączem) o których wcześniej pisałem ... no i będzie chodziło. Czy tak ciężko zrobić to o czym napisałem wyżej? Już dawno byś się cieszył sprawnym połączeniem, ale widzę, że wolisz dalej sam kombinować :roll:
Załączniki
DSC_0600_2_resize.jpg

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 03 mar 2014, 17:09

Panie Krzysztofie, jeden rysunek/ zdjęcie jest warte więcej niż 1000 postów tłumaczenia :D
Nie zlutowałem wcześniej tych padów bo nie wiedziałem, o które miejsca na płytce chodzi.
Teraz krańcówki działają dla każdej z osi.
Dziękuję bardzo! :piwo:

Awatar użytkownika
dejmienw

Postautor: dejmienw » 04 mar 2014, 0:32

Heh..to znowu ja...
Jak już myślałem, że wszystko jest ok, to niestety krańcówka od osi Y przestała reagować na magnes - podpięta do innej osi działa prawidłowo więc z nią jest wszystko w porządku.
Czy ktoś wie co może być przyczyną?
Dodam, że na początku kilka razy zareagowała na zbliżanie magnesu, a przy naciśnięciu home strzeliła focha i później nie chciała już reagować.
Wgrałem na nowo firmware, lecz to nie pomogło.
Wszelkie sugestie mile widziane ;)

Wróć do „Teensylu”