Teensylu - levelup

yru

Re: Teensylu - levelup

Postautor: yru » 06 cze 2013, 22:34

jej, jak wrzucisz co popadnie zamiast solidnej tasmy AWG28 to moze i byc problem. ale akurat wykrywanie czy krancowka padla nie wydaje sie byc duzym wyzwaniem.

Krzysiek, ty juz masz profi lvl, a mam wrazenie, ze to ma byc raczej popularna tania elektornika do samodzielnego montazu, przynajmniej do takiej ja daze. Jak ciagne w zla strone, to najwyzej sie gdzies rozwidle, nagabywal nie bede, ot sugeruje co mnie sie mysli od dluzszego czasu.

btw. nie wiem po jaki grzyb mocowac endstop na wozku? no moze czasem jeden w ukladach ze stolem Z

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 06 cze 2013, 22:48

yru pisze:btw. nie wiem po jaki grzyb mocowac endstop na wozku? no moze czasem jeden w ukladach ze stolem Z

Sam teraz własnie montuje endstop na wózku - zyskujesz jakieś 1,5cm w polu roboczym osi Y :)

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 06 cze 2013, 23:13

Lubię ekran, ale złącze to złącze, czy to w 2 rządkach, czy też w 4 oddzielnych 3 pinowych złączach to wg mnie bez różnicy. Tu i tu można zastosować ekran, a czy konektor będzie IDC, czy jakiś inny to już od użytkownika zależy.

W wielu przypadkach, przy krańcówkach, dużą role odgrywa sam kabel(bez znaczenia czy ekranowany czy nie).
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 06 cze 2013, 23:42

Ale to ma być tanie i wygodne, a taśma z konektorem do wygodnych nie nalezy i dobra taśma sporo kosztuje. Jak dla mnie niepotrzebne kombinowanie z czymś, co nie będzie wygodne. A teraz niech ktoś zechce założyć krańcowkę magnetyczną, która będzie wymagała +5V - w sensie, ze sobie kabelek dociągnie? ;)
Jeśli bardzo ma być taśma, bo ktoś się na to uprze - czemu nie, ale niech piny będa tak ulokowane, że można będzie taśmę zastąpić 2-pinowymi wtyczkami (czyli sygnał-gnd obok siebie). Warto też zrobić jeden dodatkowy rządek z +5V do zasilenia optycznej czy magnetycznej krańcowki.

yru

Postautor: yru » 07 cze 2013, 0:50

Marcin, a ja myslalem, ze pole zalezy glownie od dlugosci roboczej prowadnic i rozstawu lozysk ;p

Krzysiek, ale tak jest - sygnal, napiecie (zworka do vcc albo vin) i gnd, wnioskuje, ze nie ogladales schematu. zawsze tez mozna sobie wpiac zwykla wtyczke zamiast nabijanej.

osobiscie uwazam zarabianie kabli za relaksujace.. gdzies tak do 10 zyly i jesli mam ochote, a nie, ze musze, bo nie podrukuje. a tasma cyk, i nabita.

czy ja wiem, czy duzo, biorac pod uwage, ze zalatwi kilka kabli na raz, to chyba nie. a 2/4 zylowy kabelek tez tani nie jest, chyba, ze mowisz "super CCA" ;p

na upartego mozna tez nabic kable luzem, choc wymaga troche zdolnosci manualnych i w miare zgodnej srednicy.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 07 cze 2013, 7:17

A jakoś mi umknął, bo tak daleko jest ;) Rzeczywiście są obok siebie, tylko z drugiej strony patrząc jak się ma ten rozkład pinów do taśmy? W tym ułożeniu nie rozdzielisz taśmy na trójki i dwójki - trzeba będzie przeplatać przewody. Jeśli ktoś nie używa aktywnych krańcówek potrzebujących zasilanie, to będzie miał wolne żyły w taśmie trochę dziwnie ulokowane. Nie lepiej zrobić tak:

1 - xstop
2 - gnd
3 - ystop
4 - gnd
5 - zstop
6 - gnd
7 - btherm
8 - gnd
9 - hterm
10 - gnd
11 - REF
12 - REF

Zyły z taśmy będą wychodziły parami, będzie mniej komplikacji, listwa GND wspólna, więc na płytce jeszcze prościej. Złącze 12-pinowe. Ci, którzy nie będą mieli aktywnych krańcówek pomijają 2 końcowe żyły na taśmie i jest porządek w przewodach.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 07 cze 2013, 8:16

u-design pisze:Zyły z taśmy będą wychodziły parami, będzie mniej komplikacji, listwa GND wspólna, więc na płytce jeszcze prościej. Złącze 12-pinowe. Ci, którzy nie będą mieli aktywnych krańcówek pomijają 2 końcowe żyły na taśmie i jest porządek w przewodach.

Ma to jakiś sens. Kwestia tych krańcówek magnetycznych(które pomocne są w np. delcie).
eppure si muove

yru

Postautor: yru » 07 cze 2013, 10:11

Krzysiek, ten drugi schemat, gzie juz poprawione jest i mozna rozdzielic na trojki i dwojki :)

no nie wiem, jesli by chceci wsadzac same halo, to lepiej trojkami, jesli nie, to lepiej dwojkami, trudno sie zdecydowac. Skoplikowanosc plytki na szczescie nie boli az tak bardzo, ogarniasz raz i juz jest. A moze uklon do klasycznego mendla (jestem nieobiektywny, bo gD ma tak samo) i tylko jeden (dwa dla parzystosci) vref wyprowadzic, przy Zstopie. beda parki jedna 4rka.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 12 cze 2013, 18:47

Mała obsuwa. Ten tydzień będzie jeszcze nie robotny. A w między czasie, czekam na propozycje regulatora napięcia dla teensy i to czy wrzucać zabezpieczenie przed jednoczesnym zasilaniem z usb i z zasilacza.
eppure si muove

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 12 cze 2013, 19:59

A może po prostu załóż zworkę na zasilanie z USB. Normalnie wyciągnięta - zasilanie tylko z zasilacza. Założona - można się bawić elektroniką zasilaną z USB. Proste, bezawaryjne rozwiązanie, a w razie jakiegoś bum/zwarcie na linii 5V na komp nie poleci

Wróć do „Teensylu”